Постанова від 23.11.2015 по справі 809/3701/15

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2015 р. Справа № 809/3701/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

за участю секретаря Волочій Л.І.

за участю сторін:

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача- начальника відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3: ОСОБА_4

представника відповідача - Управління ДАБ інспекції в Івано-Франківській області: ОСОБА_5,

представник третьої особи - ОСОБА_6: ОСОБА_7

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Начальника відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3, Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області

третьої особи ОСОБА_6

про визнання дій неправомірними, скасування будівельного паспорту, зобов"язання скасувати реєстрацію повідомлення про початок будівельних робіт

ВСТАНОВИВ:

31.08.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до начальника відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3, управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, третьої особи ОСОБА_6 про визнання дій неправомірними, скасування будівельного паспорту на житловий будинок №61 від 02.07.2013 року

23.09.2015р. позивачем подано заяву по зміну предмету позову шляхом доповнення позову новою позовною вимогою про визнання протиправним та скасування повідомлення про початок будівельних робіт серії ІФ №062132450903 від 02.09.2013р., зареєстрованою інспекцією ДАБК в Івано-Франківській області. Дана заява прийнята судом.

ОСОБА_3 того, ухвалою суду від 29.10.2015 року прийнято заяву ОСОБА_1 про зміну позовної вимоги про скасування повідомлення про початок будівельних робіт на зобов'язання Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області скасувати реєстрацію Повідомлення про початок будівельних робіт серії ІФ №062132450903 від 02.09.2013 року, зареєстрованого Інспекцією ДАБК в Івано-Франківській області, яке є фактичним дозволом на право будівництва ОСОБА_6 житлового будинку по вул.Ризи, 160 в с.Лани Галицького району Івано-Франківської області. Дана заява прийнята судом.

Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали, суду пояснили, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку з господарськими будівлями по вул.Ризи, 162 в с.Лани, Галицького району Івано-Франківської області. Суміжним власником земельної ділянки по вул.Ризи, 160 в с.Лани, Галицького району Івано-Франківської області ОСОБА_6 встановлено фундамент під житловий будинок та здійснюється будівництво житлового будинку на даній земельній ділянці. Вказав, що позивач 06.08.2015 року подала заяву до Управління ДАБІ в Івано-Франківській області з приводу законності будівництва зазначеного житлового будинку, оскільки відстань між будівлею ОСОБА_1 та будівлею ОСОБА_6, що будується, становить менше 5 м. За наслідками проведеної управлінням ДАБІ в Івано-Франківській області позапланової перевірки позивача було повідомлено листом від 17.08.2015 року, що будівельний паспорт ОСОБА_6 видано з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил всупереч вимог Закону України "Про архітектурну діяльність". ОСОБА_3 того, 12.08.2015 року відповідачем винесено припис про усунення виявлених порушень, а саме: внесення змін в схему забудови земельної ділянки та видачу нового будівельного паспорта ОСОБА_6, який відповідатиме будівельним нормам, державним стандартам і правилам, а стосовно начальника відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення. Однак, незважаючи на виявлені порушення ОСОБА_6 продовжує будівництво житлового будинку, а тому позивач просить скасувати будівельний паспорт та зобов»язати Управління ДАБІ в Івано-Франківській області скасувати реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт серії ІФ №062132450903 від 02.09.2013 року, зареєстрованого відповідачем, з будівництва індивідуального житлового будинку по вул.Ризи,160 в с.Лани Галицького району Івано-Франківської області. На підставі наведеного позов просили задовольнити.

Представник відповідача - Управління ДАБІ в Івано-Франківській області в судовому засіданні проти позову заперечила. Суду пояснила, що ОСОБА_6 подала до управління повідомлення про початок виконання будівельних робіт із будівництва індивідуального житлового будинку по вул.Ризи, 160 в с.Лани Галицького району Івано-Франківської області, яке було зареєстровано управлінням 02.09.2013 року за №ІФ 062132450903. Вказала, що в серпні 2015 року на адресу Управління надійшло звернення гр.ОСОБА_1 про порушення ОСОБА_6 будівельних норм під час забудови земельної ділянки. Для встановлення обставин, викладених у зверненні позивача, Управління направило запит до філії ДП «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» в Івано-Франківській області №1009/02-40/413 від 07.08.2015 року з проханням перевірити відповідність оскаржуваного будівельного паспорта вимогам державних будівельних норм і правил в частині дотримання протипожежних вимог. За результатами розглянутого запиту Управління отримало відповідь №69 від 10.08.2015 року про те, що будівельний НОМЕР_1 від 02.07.2013 року виданий з грубим порушенням т.1 додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень». Враховуючи наведені обставини Управління провело перевірку щодо законності видачі зазначеного будівельного паспорта, за наслідками якої складено акт, протокол та припис щодо передачі замовнику гр.ОСОБА_6 проектної документації із порушенням ДБН. Зазначила, що питання скасування будівельного паспорта не відноситься до компетенції Управління, як наслідок після скасування його у судовому порядку є можливим анулювання зареєстрованого повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 02.09.2013 року № ІФ 062132450903.

Представник відповідача - начальника відділу містобудування та архітектури Галицької РДА в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених у письмовому запереченні. Суду пояснив, що 27.08.2015 року ОСОБА_3 отримав постанову №186/1009/02-43/2015 від 25.08.2015 року у справі про адміністративне правопорушення, винесену начальником Управління ДАБІ в Івано-Франківській області, згідно якої ОСОБА_3 визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.96-1 КУпАП. Адміністративне правопорушення полягало в тому, що ОСОБА_3 як архітектор передав замовникові гр.ОСОБА_6 проектну документацію (будівельний паспорт, виданий відділом містобудування та архітектури Галицької РДА від 02.07.2013 року №61) з порушенням будівельних норм та стандартів, чим порушив абз.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність». Дану постанову ОСОБА_3 оскаржив до суду. Зазначив, що ОСОБА_3, як головний архітектор не зобов'язаний перевіряти дані, що відображені в даному випадку у схемі забудови земельної ділянки та генплані, поданих ОСОБА_6, оскільки ці документи розроблені відповідним суб'єктом діяльності, у якого наявний спеціальний дозвіл на здійснення даного виду діяльності. Пояснив, що відображені в акті перевірки порушення ОСОБА_3 міг виявити лише під час огляду земельної ділянки та будівництва на місці, однак останній, як на момент видачі документації, так і на даний момент, таких повноважень не має. Вказав, що ОСОБА_1 не має жодного відношення до оскаржуваних документів, а тому і не має права на оскарження будівельного паспорта. ОСОБА_3 того, зазначив, що на час розгляду справи оскаржуваний будівельний НОМЕР_1 від 02.07.2013 року анульований ОСОБА_3 відповідно до наказу №1 від 06.11.2015 року та виготовлений новий будівельний НОМЕР_2 від 09.11.2015 року. А тому відсутні підстави для задоволення позову.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечив. Суду пояснив, що провадження у даній справі слід закрити, оскільки предметом даного позову є рішення суб'єкта владних повноважень щодо передачі будівельного паспорта замовнику, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово, з прийняттям якого виникають відносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів. Таким чином, після прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу будівельного паспорта замовнику ОСОБА_6 подальше оспорювання правомірності здійснення фізичною особою будівництва індивідуального житлового будинку має вирішуватись у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.

Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, третьої особи, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється власником житлового будинку з господарськими будівлями по вул.Ризи, 162 в с.Лани, Галицького району Івано-Франківської області, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 07.09.2005 року та Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №642629 від 03.12.2008 року (а.с.11-12).

Суміжним власником земельної ділянки по вул.Ризи, 160 в с.Лани, Галицького району Івано-Франківської області є ОСОБА_6, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 09.02.2006 року та Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №529248 від 02.06.2012 року (а.с.226, 221).

В липні 2013 року ОСОБА_6 звернулась із заявою та доданими до неї відповідними додатками до начальника відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3 про видачу їй будівельного паспорта для забудови належної їй земельної ділянки (а.с.103).

02.07.2013 року начальником відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3 видано ОСОБА_6 будівельний паспорт, зареєстрований за №61, щодо будівництва індивідуального житлового будинку по вул. Риза, 160, с. Лани, Галицький район, Івано-Франківська область (а.с.21).

В Додатку 1 даного будівельного паспорта «Вимоги до забудови земельної ділянки» зазначено, що мінімально допустима відстань від об'єкта, який проектується, до межі земельної ділянки гр.ОСОБА_1 - 1,65м (влаштувати протипожежну стіну), до межі гр.ОСОБА_8 - 15,0м та відстані від об'єкта, який проектується, до існуючих будинків та споруд - згідно ДБН 360-92** (а.с.22).

На підставі даного будівельного паспорта за заявою ОСОБА_6 02.09.2013 року Управління ДАБК в Івано-Франківській області зареєстровало повідомлення про початок виконання будівельних робіт серії ІФ №062132450903 (а.с.120).

06.08.2015 року позивач звернулась із заявою до Управління ДАБІ в Івано-Франківській області з приводу законності будівництва житлового будинку по вул.Ризи, 160 в с.Лани, Галицького району Івано-Франківської області, замовником ОСОБА_6, оскільки відстань між будівлею ОСОБА_1 та будівлею ОСОБА_6, що будується, становить менше 5 м.

По даному факту Управлінням направлено запит філії ДП «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» в Івано-Франківській області від 07.08.2015 року №1009/02-40/413 про перевірку відповідності будівельного паспорта №61 від 02.07.2013 року вимогам державних будівельних норм і правил в частині дотримання протипожежних вимог.

Згідно отриманої відповіді №69 від 10.08.2015 року при розгляді зазначеного будівельного паспорту, виявлено невідповідність в частині дотримання протипожежних розривів відповідно до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» (а.с.15).

12.08.2015 року працівниками Управління ДАБІ в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил відділу містобудування та архітектури Галицької РДА, якою встановлено порушення начальником відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3 абз.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність» в частині передачі замовнику ОСОБА_6 проектної документації (будівельного паспорта №61 від 02.07.2013 року) з порушенням вимог ДБН 360-92 «Планування і забудова міських і сільських поселень» щодо розриву між будівлями ІІІ та V ступеня вогнестійкості, про що складено відповідний акт (а.с.16).

12.08.2015 року на підставі виявлених порушень та з метою їх усунення Управлінням ДАБІ в Івано-Франківській області винесено припис, яким зобов'язано начальника відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3 внести зміни в схему забудови земельної по вулиці Риза, 160, с. Лани, Галицький район, Івано-Франківська область та видати новий будівельний паспорт замовникові, який відповідатиме будівельним нормам, державним стандартам і правилам з терміном виконання 6 місяців та складено стосовно ОСОБА_3 протокол про адміністративне правопорушення (а.с.17).

Постановою Управління ДАБІ в Івано-Франківській області №186/1009/02-43/2015 від 25.08.2015 року ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.96-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 15300,00грн. (а.с.20).

На виконання даного припису Управління ДАБІ в Івано-Франківській області начальником відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3 06.11.2015 року видано наказ про анулювання будівельного паспорту №61 від 02.07.2013р. та видано новий будівельний НОМЕР_2 від 09.11.2015 року (а.с. 210, 245).

При вирішенні даного спору, суд виходив з наступного регулювання спірних правовідносин.

Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011 року (далі - Закон №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника (ч.2 ст.27 Закону №3038-VI).

Згідно із ч.3 ст.27 Закону №3038-VI надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (4 ст.27 Закону №3038-VI).

Відповідно до статті 27 вказаного Закону наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 року розроблено та затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

В п.1.2 даного Порядку зазначено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (п.1.3 Порядку).

Згідно із п.2.1 цього Порядку видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Відповідно до п.2.3 Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Згідно із п.2.9 вказаного Порядку до складу будівельного паспорта входять: пакет документів, наданий замовником відповідно до пунктів 2.1, 2.2 цього розділу; схема забудови земельної ділянки, наведена у додатку 3 до цього Порядку; пам'ятка замовнику індивідуального будівництва.

Будівельний паспорт підписується керівником відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури та реєструється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у журналі реєстрації будівельних паспортів (п.2.12 та п.2.14 Порядку).

Відповідно до п.2.16. після направлення замовником відповідно до статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідних органів Держархбудінспекції України будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт.

Стосовно позовної вимоги про скасування будівельного паспорту на житловий будинок №61 від 02.07.2013 року суд зазначає наступне.

З урахуванням наведених вище норм будівельний паспорт забудови земельної ділянки після направлення повідомлення про початок будівельних робіт є підставою для виконання таких робіт.

Відтак, суд вважає, що будівельний паспорт є рішенням суб»єкта владних повноважень в розумінні ст.2, ст.17 КАС України, яке приймається таким органом на підставі поданих документів (заяви, ескізних намірів забудови, проекту будівництва, правовстановлюючих документів тощо) стосовно конкретної особи. А тому таке рішення можна оскаржити в судовому порядку.

Так, завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

При цьому доводи представника третьої особи про неможливість оскарження ОСОБА_1 будівельного паспорта, виданого ОСОБА_6, як індивідувального акта, який не стосується прав позивача, суд вважає необгрунтованими. Оскільки будівельний паспорт видається уповноваженим органом містобудування та архітектури на основі зібраного пакета документів, то даний документ є рішенням суб»єкта владних повноважень в розумінні ст.17 КАС України.

Суд не погоджується з доводами представника відповідача начальника відділу архітектури та містобудування Галицької РДА та представника третьої особи ОСОБА_6 про відсутність в ОСОБА_1 права на звернення до адміністративного суду з даним позовом, оскільки відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про архітектурну діяльність» архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані додержуватися державних стандартів, норм і правил, вимог вихідних даних на проектування; не порушувати під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови. У разі порушення її прав як власника будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови, така особа вправі захищати своє порушене право у судовому порядку.

ОСОБА_3 того, поданий позов не стосується спору про право цивільне (зокрема, про визначення меж земельної ділянки тощо), як вказує представник третьої особи, а стосується неправомірних дій суб»єкта владних повноважень при винесенні оскаржуваного рішення, що спричинило порушення прав позивача.

Однак, враховуючи, що на момент вирішення справи по суті начальник відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3 наказом №1 від 06.11.2015 року анулював оскаржуваний будівельний НОМЕР_1 від 02.07.203 року та видав новий (а.с.245, 210), в задоволенні позовної вимоги про скасування будівельного паспорту на житловий будинок №61 від 02.07.2013 року слід відмовити.

Стосовно позовної вимоги про визнання неправомірними дії начальника відділу містобудування та архітектури Галицької РДА ОСОБА_3 щодо видачі ОСОБА_6 проектної документації (будівельного паспорта №61 від 02.07.2013 року) з порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про архітектурну діяльність» архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані: додержуватися державних стандартів, норм і правил, вимог вихідних даних на проектування; не порушувати під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови; не розголошувати без згоди замовника відомості, які становлять комерційну таємницю проекту.

Проектна організація, яка розробляла проектну документацію, а також головний архітектор та головний інженер проекту несуть відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам державних стандартів, норм і правил (ч.2 ст.26 даного Закону).

Згідно із п.2.3 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011р., уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Відтак, головний архітектор та проектувальник проекту зобов'язані додержуватися державних стандартів, норм і правил під час проектування забудови, не порушувати законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови, а уповноважений орган містобудування та архітектури, в даному випадку начальник відділу архітектури та містобудування Галицької РДА ОСОБА_3, - визначати на підставі отриманих документів відповідність намірів забудови земельної ділянки державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Не встановивши таку невідповідність оскаржуваного будівельного паспорта державним будівельним нормам, стандартам і правилам відповідач - начальник відділу архітектури та містобудування Галицької РДА ОСОБА_3 діяв неправомірно, а тому вказана позовна вимога підлягає задоволенню.

Стосовно позовної вимоги про зобов"язання Управління ДАБІ в Івано-Франківській скасувати реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт серії ІФ №062132450903 від 02.09.2013 року суд зазначає наступне.

У відповідності до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України за №439/2011 від 08.04.2011 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці ОСОБА_3, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

Процедуру виконання будівельних робіт визначає Порядок виконання будівельних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №466 від 13.04.2011 року

Відповідно до п.1 даного Порядку будівельні роботи - це роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання замовником за формою згідно з додатком 1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об»єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт (п.2 зазначеного Порядку).

Згідно із абз.11 п.6 Порядку у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації повідомлення інформація, яка зазначалася в ньому, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у повідомленні), наведених у повідомленні, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення підлягає скасуванню Інспекцією.

Інспекція скасовує реєстрацію повідомлення шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про його реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення нею факту подання недостовірних даних, наведених у повідомленні, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом (абз.12 п.6 Порядку).

Враховуючи те, що Управлінням ДАБК в Івано-Франківській області зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт 02.09.2013 року серії ІФ №062132450903 на підставі будівельного паспорта №61 від 02.07.2013 року, який виданий з грубим порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил, що встановлено проведеною позаплановою перевіркою, та який в подальшому був скасований уповноваженим органом містобудування та архітектури, то така реєстрація повідомлення про початок виконання будівельних робіт на підставі неналежно затвердженого і в подальшому скасованого будівельного паспорта, є протиправною, а позовна вимога про зобов»язання відповідача скасувати реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт серії ІФ №062132450903 від 02.09.2013 року підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позов задоволено частково, підлягає стягненню з відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань даного суб"єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 36,58 грн. судових витрат та з Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань даного суб"єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 487,20 грн. судових витрат.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії начальника відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області ОСОБА_3 щодо видачі ОСОБА_6 проектної документації (будівельного паспорта на житловий будинок в с.Лани вул.Ризи,160 Галицького району Івано-Франківської області, за реєстраційним №61 від 02.07.2013 року) з порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил.

Зобов"язати Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (76000, м.Івано-Франківськ, вул.Франка,4) скасувати реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт серії ІФ №062132450903 від 02.09.2013 року, зареєстрованого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області, з будівництва індивідуального житлового будинку по вул.Ризи,160 в с.Лани Галицького району Івано-Франківської області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області (77100, пл.Волі, 1, м.Галич, Івано-Франківська область) за рахунок бюджетних асигнувань даного суб"єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 (паспорт серіїї СС 567770, виданий Тисменицьким РВ УМВС в Івано-Франківській області 13.06.1998 року) 36,58 грн. судових витрат.

Стягнути з Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (76000, м.Івано-Франківськ, вул.Франка,4) за рахунок бюджетних асигнувань даного суб"єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 (паспорт серіїї СС 567770, виданий Тисменицьким РВ УМВС в Івано-Франківській області 13.06.1998 року) 487,20 грн. судових витрат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 30.11.2015 року.