Заставнівський районний суд Чернівецької області
Справа № 716/1316/15-к
Іменем України
20.11.2015 р.м. Заставна
Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
секретаря - ОСОБА_2 ,
за участю:
представника Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області - ОСОБА_3 ,
особи стосовно якої розглядається подання - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за поданням начальника Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, українцю, уродженцю та жителю АДРЕСА_1 , із середньою освітою, не працюючого, раніше судимого: 06.04.2012 року Садгірським районним судом м. Чернівці за ч.2 ст. 263 КК України до 4 років і 1 місяця позбавлення волі, звільненого від відбування покарання ухвалою Сокирянського районного суду від 25.06.2014 року відповідно до ст. 2 Закону України «Про амністію» -
Начальник Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області звернувся до Заставнівського районного суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
В поданні вказує, що громадянин ОСОБА_4 звільнився з місць позбавлення волі та прибув в с. Шубранець Заставнівського району Чернівецької області, а в квітні 2015 року перейшов на постійне місце проживання в с. Горішні Шерівці Заставнівського району Чернівецької області, де перебуває на реєстраційному обліку та був взятий на облік Заставнівським РВ УМВС України в Чернівецькій області, як особа, яка формально підпадає під дію Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі".
За час перебування на обліку ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, зарекомендував себе з негативної сторони, систематично на ґрунті пияцтва допускає порушення громадського порядку.
ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 06.12.2014 року за ст. 180 КУпАП; 05.07.2015 року за ч. 1 ст. 178 КУпАП; 06.10.2015 року за ст. 173 КУпАП.
Після кожного правопорушення ОСОБА_4 письмово попереджувався як особа, яка формально підпадає під дію Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі" про можливість встановлення щодо нього адміністративного нагляду у випадку вчинення ним повторних правопорушень. Не дивлячись на це громадянин ОСОБА_4 , на шлях виправлення не став і продовжує антигромадську поведінку.
Представник Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області в судовому засіданні подання підтримав просив встановити ОСОБА_4 адміністративний нагляд терміном на 1 рік, встановити обмеження та зобов'язання з'являтися на реєстрацію тричі на місяць.
ОСОБА_4 суду пояснив, що після відбування покарання у вигляді позбавлення волі, він протягом 2015 років неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності на ґрунті зловживання спиртними напоями і був письмово попереджений про можливість встановлення адміністративного нагляду. Проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду не заперечував.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_4 , представника Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області вважає, що подання обґрунтоване і підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 раніше судимий, звільнений з місць позбавлення волі 08.04.2014 року, в квітні 2015 року поставлений на облік Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області.
Після відбування покарання ОСОБА_4 систематично вчиняє правопорушення, що посягають на громадський порядок, за що впродовж 2015 року неодноразово притягався до адміністративної відповідальності, що підтверджується матеріалами справи. За кожне з правопорушень підданий адміністративному стягненню, незважаючи на письмове попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду. Вказане свідчить про небажання ОСОБА_4 стати на шлях виправлення.
Згідно п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись п. «в» ст. 3 Закону України «Про встановлення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Встановити щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Горішні Шерівці Заставнівського району Чернівецької області адміністративний нагляд строком на один рік.
Застосувати до ОСОБА_4 наступні обмеження:
а/ заборона виходу з будинку по місцю проживання по АДРЕСА_1 з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв., за винятком роботи в цей час;
б/ заборона перебування у винних магазинах, пивних барах, ресторанах, кафе та інших місцях, де продаються спиртні напої на розлив;
в/ заборона виїзду за межі Заставнівського району в особистих справах без дозволу керівництва Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області;
г/ зобов'язання з'являтися на реєстрацію в Заставнівський РВ УМВС України в Чернівецькій області у 1, 2, 3 п'ятницю кожного місяця в кабінет №102 до начальника СДІМ, а в разі його відсутності до оперативного чергового райвідділу міліції з 09-00 години до 11-00 години.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Чернівецької області через Заставнівський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя ОСОБА_1