Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"24" листопада 2015 р.Справа № 922/5546/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жиляєва Є.М.
при секретарі судового засідання Рученко К.Д.
розглянувши справу
за позовом Комунального підприємства "Жилкомсервіс", м. Харків
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Харків
про стягнення 16350,25 грн.
за участю представників:
позивача - Філатова О.І., довіреність № 2-53/2015 від 11.11.2015 року;
відповідача - не з'явився
Комунальне підприємство "Жилкомсервіс", м. Харків (позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Харків, про стягнення 16350,25 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання з боку відповідача своїх зобов'язань за Договором № 4/97 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 03.09.2007 року, у зв'язку із чим, позивачем заявлено до стягнення з відповідача заборгованість за вищевказаним Договором, яка утворилась за період з 01.09.2012 р. по 31.08.2015 р. в розмірі 16350,25 грн. Також до стягнення заявлені судові витрати.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 02 жовтня 2015 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі № 922/5546/15 та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 20 жовтня 2015 року о 12:20.
Ухвалами господарського суду Харківської області від 20.10.2015 року розгляд справи № 922/5546/15 відкладено на 03.11.2015 р. о 15:00год.; від 03.11.2015 року задоволено заяву позивача про відкладення розгляду справи (вх. № 44389 від 03.11.2015 р.) та розгляд справи № 922/5546/15 відкладено на 17.11.2015 р. об 11:40год.; від 17.11.2015 року розгляд справи відкладено на 24.11.2015 року об 11:00год., відповідно до приписів ст. 77 ГПК України.
24.11.2015 року через канцелярію суду, до матеріалів справи від позивача надійшло клопотання про долучення документів (вх. № 47254) з додатковими документами, які досліджено та долучено судом до матеріалів справи.
Позивач в призначене судове засідання з'явився, заявлені позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, своїм конституційним правом на захист не скористався, відзив на позов та документи на виконання ухвали суду про порушення провадження у даній справі та в обґрунтування своєї правової позиції до матеріалів справи не надав, разом з тим, копії процесуальних документів по даній справі, яка направлялась на адресу відповідача, що підтверджена Витягом з ЄДРПОУ: 61037, АДРЕСА_1 - поверталась на адресу суду з довідками поштового відділення: повернуто за закінченням терміну зберігання".
Приймаючи до уваги, що відповідач, з урахуванням приписів п.3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, та зважаючи на те, що від учасників провадження не надходило будь-яких клопотань, в тому числі, про відкладення розгляду справи, суд вважає, що неявка у судове засідання представника відповідача не є перешкодою для прийняття рішення у даній справі, в зв'язку з чим господарська справа № 922/5546/15 розглядається відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, - за наявними в ній матеріалами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
Позивач - Комунальне підприємство "Жилкомсервіс" засноване відповідно до Господарського кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України. Підприємство позивача, належить до комунальної власності територіальної громади м. Харкова відповідно до рішення сесії Харківської міської ради Харківської області від 26.07.2006р. № 69/06.
Відповідно до Статуту КП "Жилкомсервіс" створено з метою забезпечення належного рівня житлово-комунального обслуговування населення, створення відповідних умов проживання, забезпечення схоронності та поліпшення рівня благоустрою житлового фонду, забезпечення безперервної роботи технічного оснащення житлових будинків, належного санітарного стану прибудинкової території тощо.
20.12.2006 року виконавчим комітетом Харківської міської ради Харківської області було винесено рішення № 1186, відповідно до якого КП "Жилкомсервіс" було визнано виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групи будинків, згідно зі ст. 1 закону України "Про житлово-комунальні послуги" - Управителем.
Згідно з вимогами ст. 67 ГК України передбачено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на підставі договорів. Підприємство вільне у виборі предмету договору, визначені обставини, інших умов господарських взаємовідносин, які не суперечать чинному законодавству.
У відповідності до приписів ст. 25 ЗУ "Про житлово - комунальні послуги» управитель має право здійснювати управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та забезпечувати їх належну експлуатацію, укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку встановленому законом, контролювати виконання умов договорів на надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 2 "Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 - "з власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг.".
Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" договір про надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою, тобто з КП "Жилкомсервіс".
При цьому слід зауважити, що відповідно до ст.20 цього Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору, оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом; у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.
Так, 03.09.2007 року між позивачем - Комунальним підприємством "Жилкомсервіс" та відповідачем - Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 було укладено Договір № 4/97 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (т.с. І а.с. 23-24).
Відповідно до умов договору № 4/97 від 03.09.2007 р. позивач зобов'язався забезпечити надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до рішень виконавчого комітету Харківської міської ради № 72 від 20.02.2009р. "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Харкова" та від 27.01.2012р. № 39 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.12.2011р. № 893 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади.
Згідно з п. 2.1 вищевказаного Договору № 4/97 від 03.09.2007 р. оплата за надані послуги здійснюється відповідачем не пізніше 15 числа місяця, що настає за розрахунковим, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок позивача.
Проте відповідач неналежним чином виконував прийняті на себе зобов'язання за вищевказаним Договором № 4/97 від 03.09.2007 р., а саме, систематично та в неповному обсязі здійснював позивачеві оплату вартості послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, у зв'язку з чим, у відповідача перед позивачем за вищевказаним Договором утворилась заборгованість за період з 01.09.2012 р. по 31.08.2015 р., яка склала 16 350,25 грн.
Позивачем в позовній заяві та під час розгляду справи наголошено, що заборгованість за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій нежитлового приміщення відповідачем не сплачена, у зв'язку з чим, несплата заборгованості ускладнює надання якісних, своєчасних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій споживачам, збереження і експлуатацію нежитлового фонду, що ставить під загрозу нормальну життєдіяльність міста.
Так, у зв'язку з наявною заборгованість, позивачем, на адресу відповідача була направлена Претензія за вих. № 13535/2/07-05 від 31.07.2014 р. з пропозицією сплатити борг шляхом перерахування його на розрахунковий рахунок позивача - КП "Жилкомсервіс" (т.с. І а.с. 25-27), проте відповідач відповіді не надав та заборгованість позивачу не сплатив.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту в судовому порядку.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Зазначена норма кореспондується з приписами статті 193 Господарського кодексу України, у відповідності до частини першої якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з частиною другою статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Статтею 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання виникають на підставах, передбачених статтею 11 Кодексу (зокрема, з договорів та інших правочинів). Статтею 1 Закону України "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкової території" установлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності сплачують комунальні послуги за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання та пропорційну частку витрат на утримання прибудинкової території.
Відповідно до вимог ст. ст. 901, 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Водночас за змістом статей 19, 20, 21, 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах; учасниками відносин є власник, споживач, виконавець та виробник. Договір на надання житлово-комунальних послуг відповідно до приписів вказаного Закону укладається з балансоутримувачем чи уповноваженою ним особою. В розумінні вказаного Закону балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно.
За змістом ст. ст. 1, 25 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору, а виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; управитель здійснює огляд та складає відповідні акти.
У відповідності до приписів ст. 25 Закону України "Про житлово-комунальні» послуги", управитель зобов'язаний вимагати своєчасної і в повному обсязі оплати наданих житлово-комунальних послуг від споживачів; контролювати стан забезпечення споживачів житлово-комунальними послугами, проведення перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.
Відповідачем не надано жодного доказу в спростування доказів наданих позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог.
Згідно до приписів ст.18 цього Закону споживач має право у разі порушення умов договору на оформлення актів-претензій до виконавця, проте, акту-претензій щодо якості наданих послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, від споживача не надходило.
Договором № 4/97 від 03.09.2007 р. і чинним законодавством за період з 01.09.2012р. по 31.08.2015р. утворилась заборгованість, яка складає 16 350,25 грн.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому ст.ст. 32, 33 ГПК України порядку обставини, які повідомлені позивачем не спростував, відзив на позов не надав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства "Жилкомсервіс" про стягнення заборгованості за період з 01.09.2012 р. по 31.08.2015 р. в розмірі 16350,25 грн. за Договором № 4/97 від 03.09.2007 р. обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору в даному разі покладаються на відповідача, з вини якого виник даний спір, який доведено до суду.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 32, 33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства "Жилкомсервіс" (61052, м. Харків, вул. Червоножовтнева, 35, р/р 26003300362691, МФО 351823 у Філії ХОУ АТ «Ощадбанк», код ЄДРПОУ: 34467793) - 16 350,25 грн. заборгованості; 1218,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено 30.11.2015 р.
Суддя Є.М. Жиляєв