Постанова від 12.10.2015 по справі 296/7750/15-а

Справа № 296/7750/15-а

2-а/296/285/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого - судді Колупаєва В.В.,

при секретарі Долецькій Ж.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та просить визнати протиправними дії відповідача щодо призначення позивачеві з 25.08.2011 року пенсії державного службовця в меншому розмірі, ніж визначено законодавством, а саме щодо неврахування при її обчисленні винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової компенсації за невикористану відпустку за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011 року; визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії як державному службовцю з дати її призначення 25.08.2011 року на виконання вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) в розмірі 89 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити пенсію з 25.08.2011 року в розмірі 89% від суми заробітної плати з урахуванням при розрахунку всіх її складових, у тому числі винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в м. Житомирі Житомирської області та отримує пенсію згідно Закону України “Про державну службу” з 26.08.2011 року. При проведенні достовірності даних, зазначених у довідках відділу персоніфікованого обліку та роботодавця, відповідач не відобразив розбіжність інформації та призначив пенсію у меншому розмірі, не врахувавши при цьому винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходів громадян. 22.01.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходів громадян. Однак, 28.01.2015 року відповідач листом за № 23/М-02 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення та пояснив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”. Пенсія виплачується відповідно до довідок №44082/М/05 від 25.08.2011 року та № 44077/М/05 від 25.08.2011 року у яких зазначені виплати. 22.01.2015 року позивач зверталась до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та компенсації за невикористану відпустку, додавши до неї довідки №44091/М/05 від 15.12.2014 року, № 44096/М/05 від 15.12.2014 року про складові заробітної плати. Таким чином, право на перерахунок пенсії в позивача могло виникнути тільки з 01.02.2015 року. Також відповідач вважає, що зазначені позивачем виплати не можуть бути включені до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними. Враховуючи, що з доданих матеріалів вбачається, що про порушене право позивач дізналася з листа відповідача від 28.01.2015 року, тому суд вважає можливим поновити пропущений позивачем строк, визнавши причину пропуску строку звернення до суду поважною.

Встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно Закону Україну “Про державну службу”.

Згідно наказу ДПІ у м. Житомирі №168-0 від 25.08.2011 року позивача 25.08.2011 року звільнено з роботи за станом здоров'я та для призначення пенсії видано довідки від 25.08.2011 року №44077/М/05 та №44082/М/05.

Листом №23/М-02 від 28.01.2015 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку, на які нараховані страхові внески.

Згідно ст.37 Закону України “Про державну службу” (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України “Про державну службу” встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Відповідно до ст.41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.

Крім того, виплата винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання виплачується згідно Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 02.09.1997 року. Згідно п.п.1, 2 Порядку до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи на підприємствах, установах, організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду. При стажі роботи від 25 років і більше розмір винагороди становить 40 % .

Оскільки загальний стаж роботи позивача перед звільненням становить 34 роки 10 місяців 8 днів, у тому числі державної служби 19 років 11 місяців 10 днів, що підтверджується копією трудової книжки та листом відповідача від 28.01.2015 року, і винагорода за вислугу років виплачувалася щомісячно у розмірі 40%, тому неврахування відповідачем при визначенні розміру пенсії надбавки за вислугу років у розмірі 40 % є неправомірним.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті позивачеві пенсії з 26.08.2011 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є протиправними внаслідок порушення правил застосування норм права, тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.126 Конституції України, Законами України “Про державну службу”, “Про оплату праці”, “Про індексацію грошових доходів населення”, “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.6, 10, 11, 69, 71, 99, 158-163, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_1 пенсії з 26.08.2011 року державного службовця з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011 року.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в нарахуванні пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю з дати її призначення 26.08.2011 року на виконання вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на момент призначення невірного розміру пенсії), ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, тобто на момент призначення невірного розміру пенсії) в розмірі 89% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 27.12.2011 року в розмірі 89% від суми заробітної плати з урахуванням при розрахунку всіх її складових, у тому числі винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням суми індексації за обраний період з вересня 2006 року по серпень 2011року.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її проголошення подачею апеляційної скарги.

Cуддя В. В. Колупаєв