Справа №2-а-178/12
20.01.2012 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суд м. Житомира ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління правці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, стягнення недоплаченої допомоги до 5 травня, -
встановив:
Позивач 12.12.2011 року звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідачів неправомірними, зобов»язати Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації забезпечити перерахунок та виплату Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій за 2011 рік, у розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком згідно з ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи із законодавчо встановлених розмірів мінімальної пенсії за віком на час виплати допомоги, що становить 764 грн., з урахуванням проведених виплат та стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат різницю недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій за 2011 рік у сумі 3360 грн.
Ухвалою судді від 14.12.2011 року по даному адміністративному позові відкрито скорочене провадження.
Позовні вимоги підтверджуються документами, доданими до позовної заяви. Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надав письмові заперечення проти позову, у яких позовні вимоги не визнав, зазначив, що є неналежним відповідачем у справі. Представник Головного управління правці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надав заперечення проти позову, просив відмовити у задоволенні вимог.
Судом встановлено, що позивач є учасник бойових дій. Згідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком.
Проте, як вбачається з виписки-довідки наданої позивачем йому нарахована та виплачена разова грошова допомога до 5 травня у 2011 році в сумі 460 грн., тобто у розмірах, визначених Постановою КМУ № 341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, застосуванню підлягає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як нормативно-правовий акт, який має вищу юридичну силу порівняно з Постановою КМУ № 341 від 04.04.2011 р.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” права та пільги ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, а нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Відтак, невиплатою відповідачем позивачу у 2011 році разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законом України, який має пріоритетне значення перед постановою КМУ, відповідач протиправно звузив існуючий обсяг прав і свобод позивача.
Відповідно до ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальна пенсія за віком розраховується відповідно до прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Відповідно до ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.04.11р. становить 764 грн.
Таким чином, позивач має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірі зазначеному ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у сумі 6910 грн. (764х10-730 грн.)
Відповідно до ст. 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення. Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є невід'ємною частиною системи соціального захисту населення, державною установою, завданням якої є забезпечення всіх видів соціальних виплат, їх нарахування, виготовлення виплатних документів, контроль за цільовим використанням бюджетних коштів, облік фактичних видатків по даних виплатах, а тому суд вважає, що дії відповідача щодо нарахування та виплати у 2011 році разової грошової допомоги у розмірах менших, ніж визначено Законом, є неправомірними і зобов'язує останнього нарахувати та виплатити недоплачені кошти позивачу відповідно до вимог Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням отриманих коштів.
Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації не є належним відповідачем по справі, а тому в частині задоволення позовних вимог до вказаного відповідача відмовляє.
Суд обирає саме такий спосіб захисту прав позивача, оскільки спірні виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України особа має право звернутися до суду лише в разі порушення її прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 183-2 та ч. 1 ст. 256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню відповідачем.
Оцінивши надані позивачем та відповідачем обставини, керуючись ст.ст. 8,19,22,46 Конституції України, ст.ст. 2,13,17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. ст.ст. 8,9,11,17, 71, 161, 162, 183-2, 256 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 щорічної соціальної допомоги, як учаснику бойових дій за 2011 рік у розмірах менших, ніж визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_2 недоплачену щорічну разову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2011 рік, у розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком на час виплати допомоги, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя