Справа №: 0601/2-а-1303/11
Провадження № 0601/2-а-642/11
03 червня 2011 року
Суддя Андрушівського районного суду Житомирської області Брагін В.І. розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Андрушівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі про зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову пенсію,-
встановив:
26 квітня 2011 року позивач звернувся до суду позовом, в якому просить обов'язати відповідача привести розмір додаткової пенсії, яка виплачується йому як потерпілому від аварії на ЧАЕС II категорії,у відповідність збільшивши її до 30% мінімальної пенсії за віком,яка передбачена ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» №796 X 11,стягнути з відповідача додаткову пенсію з урахуванням проведених виплат, починаючи з 26.10.2010 року по 26.04.2011 рік. При цьому посилається на те, що вказані виплати здійснювались не у відповідності до зазначеного Закону, а на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про розгляд справи, у встановлений строк не подав до суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Перевіривши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно копій посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі, позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2.
Згідно ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, віднесеним до категорії 2, виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі ЗО процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та Законами України.
Звуження змісту та обсягу існуючих прав шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно ст. 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими Законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Відповідно до положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261 та з врахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах в містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України в 30.04.2002№ 8-2 (звідповідними змінами), управління пенсійного фонду України в районах містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування і виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії і інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.08 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І,пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22,24-34 підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту З розділу III Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином,основою нарахування позивачу державної пенсії та щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до категорії 2 повинна призначатись та виплачуватись додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров'ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а тому розмір додаткової пенсії позивача необхідно перерахувати.
Згідно ч. 2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав,свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, тому в даному випадку суд виходить за межі позовних вимог позивача, оскільки при підрахунку розміру пенсії використовувала невірний розмір мінімальної пенсії за віком.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3,ч.2 ст.6,8,22,23,ч.1 ст.24Конституції України, набуте в сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права,закріпленого ст.8Конституції України і ст.8КАС України.
Згідно ст.16Конституції України,подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави.. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені,при прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод (ст.22Конституції України).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку те виплати додаткової пенсії як потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому відповідав зобов'язаний був перерахувати додаткову пенсію позивача з урахуванням вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008року і привести розмір пенсії у відповідності із вимогами ст.51 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.
Оскільки згідно з Положенням відповідач повинен здійснювати перерахунок пенсій, то розмір недонарахованих коштів повинен визначатися відповідачем, а не судом.
Із змісту ст.ст.2,6,99 КАС України вбачається, що суд розглядає справи про захист прав, свобод чи інтересів осіб. Кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права,свободи або інтереси.
Суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом покладення на відповідача зобов'язання провести за період з 26 жовтня 2010 року по 26 квітня 2011 року перерахунок та виплату позивачеві пенсії як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи із розміру, встановленого ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до абзацу дев'ятого ч.І ст.256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 21, 71, 99, 100, 159-163, 183-2, 267 КАС України, ст.ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію як постраждалому від аварії на ЧАЕС категорії 2, на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 26 жовтня 2010 року по 26 квітня 2011 року з урахуванням встановленого розміру мінімальної пенсії за віком у вказаний період та фактично отриманих коштів.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Андрушівський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:ОСОБА_2