Справа №875/72/15
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
28 листопада 2015 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Грибан І.О., перевіривши матеріали позовної заяви Територіальної громади Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -
27 листопада 2015 року на адресу суду надійшла позовна заява Територіальної громади Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області до Центральної виборчої комісії, в якій позивач просив:
1) визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка полягає в недотриманні вимог Закону та порушенні виборчих прав громадян, прав та законних інтересів суб'єктів виборчого процесу;
2) визнати протиправними дії Черкаської міської виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі без врахування протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 710982, 710990, 711001, 711005, 711006, 71І008, 711009, 711010, 711020, 711021 711025;
3) визнати протиправною та скасувати постанову Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 8 листопада 2015 року № 173 «Про дострокове припинення повноважень Придніпровської районної в місті Черкасах виборчої комісії»;
4) зобов'язати Придніпровську районну в місті Черкаси виборчу комісію виконати постанову вії 28.10.2015 року № 32 та провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 710982, 710990, 711001, 711005, 711006, 711008, 711009, 711010, 711020, 71Ї021 711025, в зв'язку з чим внести відповідні зміни до протоколів про підсумки голосування на чергових місцевих виборах депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в розрізі територіальних виборчих округів 25 жовтня 2015 року в Придніпровському районі міста Черкаси, шляхом складання протоколів про підсумки голосування з приміткою «Уточнені»;
5) зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області на підставі протоколів про підсумки голосування на чергових місцевих виборах депутатів Черкаської міської ради 25 жовтня 2015 року в Придніпровському районі міста Черкаси з приміткою «Уточнений» внести відповідні зміни до Постанови Черкаської виборчої комісії від 4 листопада 2015 року № 171 «Про визначення черговостей кандидатів у депутати у виборчих списках від місцевих організацій партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів у багатомандатному виборчому окрузі» з Додатками № № 1-8, та до протоколу про результати виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі 25 жовтня 2015 року, шляхом складання протоколу про результати голосування з приміткою «Уточнений».
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2015 року позовну заяву залишено без руху та з врахуванням швидкоплинності виборчого процесу, надано строк для усунення недоліків до 21 год. 00 хв. 28 листопада 2015 року.
На виконання вказаної ухвали, 28 листопада 2015 року засобами електронного зв'язку позивачем надіслано заяву про усунення недоліків позовної заяви та нову позовну заяву, в якій позивач просить визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка полягає в недотриманні вимог Закону та порушенні виборчих прав громадян, прав та законних інтересів суб'єктів виборчого процесу та зобов'язати Центральну виборчу комісію прийняти рішення про: визнання протиправними дії Черкаської міської виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі без врахування протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 710982, 710990, 711001, 711005, 711006, 71І008, 711009, 711010, 711020, 711021 711025; визнання протиправною та скасування постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 8 листопада 2015 року № 173 «Про дострокове припинення повноважень Придніпровської районної в місті Черкасах виборчої комісії»; зобов'язання Придніпровську районну в місті Черкаси виборчу комісію виконати постанову вії 28.10.2015 року № 32 та провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 710982, 710990, 711001, 711005, 711006, 711008, 711009, 711010, 711020, 71Ї021 711025, в зв'язку з чим внести відповідні зміни до протоколів про підсумки голосування на чергових місцевих виборах депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі в розрізі територіальних виборчих округів 25 жовтня 2015 року в Придніпровському районі міста Черкаси, шляхом складання протоколів про підсумки голосування з приміткою «Уточнені»; зобов'язання Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області на підставі протоколів про підсумки голосування на чергових місцевих виборах депутатів Черкаської міської ради 25 жовтня 2015 року в Придніпровському районі міста Черкаси з приміткою «Уточнений» внести відповідні зміни до Постанови Черкаської виборчої комісії від 4 листопада 2015 року № 171 «Про визначення черговостей кандидатів у депутати у виборчих списках від місцевих організацій партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів у багатомандатному виборчому окрузі» з Додатками № № 1-8, та до протоколу про результати виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі 25 жовтня 2015 року, шляхом складання протоколу про результати голосування з приміткою «Уточнений».
Уточнюючи позовні вимоги, позивач бездіяльність Центральної виборчої комісії в даній справі обґрунтовує невжиттям ЦВК заходів стосовно припинення систематичної бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області щодо встановлення результатів виборів після отримання інформації про факти грубого порушення останньою норм Закону України «Про місцеві вибори».
Так, 16 листопада 2015 року позивач звернувся до Центральної виборчої комісії зі скаргою на бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області та просив розглянути вказану скаргу Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний Блок" у м. Черкаси Черкаської області на засіданні Комісії.
Просив прийняти рішення, яким визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області. Прийняти рішення, яким достроково припинити повноваження всього складу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, скасувати постанову Черкаської міської виборчої комісії № 173 від 08 листопада 2015 року "Про дострокове припинення повноважень Придніпровської районної у м. Черкаси виборчої комісії" та зобов'язати Придніпровську районну виборчу комісію на виконання своєї постанови за результатами розгляду скарги Черкаської' міської організації ПАРТІЇ БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ" від 28 жовтня 2015 року та звернень Черкаської міської організації ПАРТІЇ БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ" та Територіальної організації політичної партії "Опозиційний блок" у м. Черкаси Черкаської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях 710982, 710990, 711001, 71Ю05, 711006, 711008, 711010, 711020, 711021, 711025, заборонити Придніпровській районній виборчій комісії здавати виборчу документацію до місцевої архівної установи до закінчення проведення повторних підрахунків голосів виборців на виборчих дільницях 710982, 710990,711001,711005, 711006, 711008,711010, 711020, 711021, 711025.
З матеріалів справи вбачається, що постанова Центральної виборчої комісії № 575 за наслідками розгляду скарги позивача ухвалена 19 листопада 2015 року, якою з підстав, визначених статтею 95 Закону № 595, останню було залишено без розгляду по суті.
Підставою для прийняття такого рішення в частині бездіяльності Черкаської міської виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради, є подання скарги з порушенням строків оскарження. Також, зазначено, що ЦВК не є належним суб'єктом розгляду скарги в частині скасування постанови Черкаської міської виборчої комісії та зобов'язання Придніпровської районної в місті Черкасах виборчої комісії Черкаської області вчинити дії.
Отже, позивач пов'язує бездіяльність Центральної виборчої комісії з розглядом скарги позивача від 16.11.2015 року на бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області та невжиттям заходів реагування про які в скарзі просив скаржник.
Відповідно до ч. 6, 7 ст. 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Згідно ч. 5 ст. 179 КАС України строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Відповідно п. 8.1.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року № 15, важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення (ч. 4 ст. 179 КАС України). Тобто першим днем строку для подання позовної заяви у виборчому спорі щодо оскарження бездіяльності є день, що настає за останнім днем, у який суб'єкт виборчого процесу мав вчинити дію або прийняти рішення.
Тобто, для правильного вирішення питання щодо дотримання позивачами положень статті 172 КАС України є визначення предмету позову та дата виникнення спірних правовідносин.
Згідно до ч. 4 ст. 14 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" - скарги подаються до Комісії та розглядаються нею у порядку та строки, встановлені відповідним законом України про вибори або референдуми.
Відповідно до ч. ч. 1, 5, 6 ст. 95 Закону України "Про місцеві вибори" скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження.
Відповідно до ч. ч. 1, 5, 6 ст. 95 Закону - скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження.
Відповідно до статті 97 Закону № 595 порядок розгляду скарг виборчими комісіями визначається цим Законом та порядком розгляду скарг, встановленим Центральною виборчою комісією.
Скарга, оформлена з додержанням вимог статті 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання, а Центральною виборчою комісією - протягом трьох днів з дня її отримання, якщо інше не передбачене цим Законом.
Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Законом.
Отже, враховуючи, що останнім днем вчинення дії з боку ЦВК за результатами розгляду скарги від 16.11.2015 року є 19.11.2015 року, то першим днем строку для подання позовної заяви у виборчому спорі щодо оскарження бездіяльності є день, що настає за останнім днем, у який суб'єкт виборчого процесу мав вчинити дію або прийняти рішення, таким днем в даному випадку слід вважати 20.11.2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, позовна заява подана до суду 27.11.2015 року, в той час як останнім днем її подання було 25 листопада 2015 року.
З огляду на викладене, позовна заява Територіальної громади Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області, подана до суду поза межами строків, визначених статтею 172 КАС України, а тому, на підставі частини п'ятої статті 179 КАС України, підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст. ст. 172, 177, 179 КАС України -
Позовну заяву Територіальної громади Політичної партії «Опозиційний Блок» у місті Черкаси Черкаської області до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена протягом двох днів з моменту оголошення в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
Суддя Грибан І.О.