Постанова від 12.11.2015 по справі 804/7803/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2015 рокусправа № 804/7803/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Шелепової Ю.О.,

представників сторін:

позивача : - Талан О.Л. (дов.від 03.08.2015 року)

відповідача: - Качмар В.О. (дов.від 12.08.2015 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпрпоетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2015 р. у справі № 804/7803/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельно-інвестиційна компанія "ДАФІ"

до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

"24" червня 2015 р. Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельно-інвестиційна компанія "ДАФІ" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення

- від 28.01.2015 року №0000192201, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на 3 497 359,79 грн., з яких 2 797 887,77 грн. за основним платежем та 699 472,02 грн. штрафні (фінансові) санкції;

- від 22.07.2015 року №0000412202, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на 3 497 359,79 грн., з яких 2 797 887,77 грн. за основним платежем та 699 472,02 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю висновків податкового органу щодо заниження орендної плати позивачем, оскільки плата за землю вносилась позивачем своєчасно в розмірі визначеному договором оренди.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2015 р. у справі № 804/7803/15 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельно-інвестиційна компанія "ДАФІ" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.

Судом встановлено, що позивач на підставі договору оренди користується земельною ділянкою, за яку щорічно звітує та сплачує оренду плату в розмірі визначеному договором оренди. Податковим органом за результатами податкової перевірки здійснено висновок про невірний розрахунок сплати земельного податку та донараховано суми орендної плати за землю, що необхідно сплатити позивачу. На підставі аналізу норм податкового законодавства та з враховуючи практику Верховного Суду України, суд першої інстанції дійшов висновку, що з набранням чинності Податковим кодексом України розмір орендної плати за земельну ділянку має відповідати приписам ст..288 Податкового кодексу України. При цьому, до моменту внесення змін до договору оренди, розмір орендної плати в жодному разі не може бути меншим за розмір визначений податковим законодавством.

Проте, судом встановлено, що грошове зобов'язання з орендної плати донараховано податковим органом за 2011 рік з порушенням 1095 строку. За 2012-2014 роки орендна плата розрахована на підставі недостовірних даних щодо нормативної грошової оцінки землі. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність розрахунку грошового зобов'язання з орендної плати за землю.

Не погодившись з постановою суду, Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2015 р. у справі № 804/7803/15, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що грошове зобов'язання розраховане податковим органом на підставі листа Управління Держземагентсва, яким вказано нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Представниками сторін надано ґрунтовні пояснення щодо обставин по справі, підтримано позиції викладені в апеляційній скарзі та запереченнях до неї.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, посадовими особами ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ БІК «Дафі» з питань повноти нарахування з орендної плати за землю за період з 01.11.2011 року по 31.10.2014 року.

За результатами перевірки відповідачем 06.01.2015 року складено акт №8/04-62-22-1/32228680, яким зафіксовано виявлені перевіркою порушення, а саме:

- порушення пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 та п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, рішення Дніпропетровської міської ради №216/8 від 02.02.2011 року, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Бабушкінського району, за період з 01.11.2011 року по 31.12.2011 року на 159 877,85 грн., за 2012 рік на 959 276,06 грн., за 2013 рік на 959 276,06 грн., за січень-жовтень 2014 року на 799 396,70 грн.

На підставі акту перевірки 28.01.2015 року податковим органом винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000192201, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на 3 497 359,79 грн., з них за основним платежем 2 797 887,77 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 699 472,02 грн.

Також, фахівцями ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ БІК «Дафі» з питань повноти нарахування з орендної плати за землю за період з 01.11.2014 року по 31.12.2014 року.

За результатами перевірки відповідачем 15.06.2015 року складено акт №2972/04-62-22-1/32228680, яким зафіксовано виявлені перевіркою порушення, а саме:

- порушення пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 та п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, рішення Дніпропетровської міської ради №216/8 від 02.02.2011 року, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Бабушкінського району, за період з 01.11.2014 року по 31.12.2014 року на 159 879,34 грн., у тому числі за листопад 2014 року у сумі 79 939,67 грн., грудень 2014 року у сумі 79 939,67 грн.

На підставі акту перевірки 22.07.2015 року податковим органом винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000412202, яким платнику податків збільшено грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на 239 819 грн., з них за основним платежем 159 879,34 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 79 939,66 грн.

Висновки податкового органу щодо невірного визначення суми орендної плати за земельні ділянки, позивач вважає протиправними та такими, що порушують права та законні інтереси суб'єкту господарювання. З вимогою про визнання протиправними та скасування винесених на підставі даних висновків податкових повідомлень-рішень, позивач звернувся до суду.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо скасування в повному обсягу спірних податкових повідомлень-рішень з наступних підстав.

Відповідно до пояснень представника позивача, що підтверджені матеріалами справи, на підставі постанови Господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2006 року, 29.12.2006 року, між Дніпропетровською міською радою та ТОВ «БІК «Дафі» укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 20 років, загальною площею 2,9226 га, що знаходиться за адресою : бул. Зоряний 1-а, 1-б м. Дніпропетровськ (державний кадастровий номер 1210100000:02:267:0119).

Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови, цільове використання земельної ділянки - інша комерційна діяльність.

Згідно до п.4.1 Договору оренди від 29.12.2006 року річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в грошовій формі у розмірі земельного податку, збільшеного на коефіцієнт 1,3.

Відповідно до даних державного земельного кадастру нормативна грошова оцінка земельної ділянки по бул. Зоряний 1-а, 1-б складає 56 428 71,98 грн.

На виконання умов договору оренди позивачем нараховувалась та сплачувалась орендна плата за землю в наступних розмірах: за 2011 рік - 122 263,01 грн.; за 2012 рік - 733 569,10 грн.; за 2013 рік 733 569,10 грн.; за січень-жовтень 2014 року - 611 307,60 грн.; за листопад-грудень 2014 року 122 261,52 грн. Наведені суми самостійно визначені позивачем, що підтверджується поданими податковими деклараціями з орендної плати за землю.

За даними податкового органу суми орендної плати за землю повинні були дорівнювати: за 2011 рік - 282 140,86 грн., тобто відхилення з даними платника податків склало 159 879,34 грн.; за 2012 рік - 1 692 845,16грн., відповідно, відхилення - 959 276,06 грн.; за 2013 рік - 1 692 845, 16 грн., відхилення - 959 276,06 грн.; за січень - жовтень 2014 року - 1 410 704,30 грн., відхилення - 799 396,70 грн.; за листопад-грудень 2014 року 282 140,86 грн., сума відхилення - 159 879,34 грн.

З урахуванням наведеного, податковим органом виявлено заниження суми нарахованої орендної плати за землю та здійснено відповідне донарахування сум податкових зобов'язань.

Спірним є порядок визначення розміру орендної плати за землю, так позивач, сплачуючи орендну плату в розмірі, визначеному договором оренди вказує на правомірність такого обрахунку та відсутність заборгованості зі спати податків та зборів.

Щодо порядку спати орендної плати за землю, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

За приписами ст.ст.125, 126 ЗК України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав і посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

За визначенням, наведеним у статті 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.98 № 161-XIV, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар - використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ч.1 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ч.5 ст.188 ГК України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

На час укладення Договору оренди діяв Закон України "Про плату за землю" від 03.07.92 №2335-ХІІ, який втратив чинність з 01.01.2011 згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI.

З 01.01.2011 питання оподаткування земельних ділянок та сплати орендної плати за землю урегульоване Податковим кодексом України.

Так, за визначенням п.п.14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу).

За визначенням п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

За приписами п.п.269.1.1, 269.1.2 п.269.1 ст.269 розділу XIII ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно положень п.п.270.1.1, 270.1.2 п.270.1 ст.270 ПК України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

З наведених норм вбачається, що орендна плата за землю за своєю правовою природою є податком, контроль за справлянням якого, а отже і відповідністю розміру чинному законодавству, покладено на податкові органи.

Згідно п.274.1 ст.274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

При цьому, у відповідності до п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України (в редакції до 01.04.2014) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності 01.04.2014, були внесені зміни до п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України.

Так, згідно п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України (в редакції з 01.04.2014) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю не може бути меншою розміру, визначеного п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, а саме: трикратного розміру земельного податку.

Згідно п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Враховуючи те, що плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено до загальнодержавних податків і зборів згідно переліку статті 9 ПК України, розмір орендної плати за вказані ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами.

Тобто, починаючи з 01.01.2011, на адміністрування орендної плати та відносини, що виникають при оренді земельної ділянки комунальної та державної власності, поширюються приписи Податкового кодексу України з усіма правилами обрахування орендної плати та наслідками недотримання порядку нарахування та справляння даного обов'язкового платежу.

Підставою для нарахування вказаного податку є дані державного земельного кадастру (п.286.1 ст.286 ПК України).

Матеріалами справи підтверджується і не спростовано сторонами, що відповідно до даних державного земельного кадастру від 18.06.10 № 5354, з урахуванням індексації, передбаченої ст.. 289 ПКУ та листа Управління Держземагенства у м. Дніпропетровску від 17.09.14 № 26/263 у 2011-2014 роках нормативна грошова оцінка земельної ділянки по бул. Зоряний , 1 а ,1 б площею 2, 9228 га складає 56 428 171,98 грн. Суд першої інстанції помилково дійшов висновку, що зазначені дані земельного кадастру дійсні протягом 2010 року , та не могли бути об'єктивною підставою для нарахування орендної плати за 2011-2014 роки. При цьому слід зазначити, що посилання на норму закону , яка б забороняла застосовувати відомості про нормативну грошову оцінку землі 2010 року в подальшому , до зміни такої оцінки, суд не зазначає.

За положеннями п.п.271.1.1, 271.1.2 п.271 ст.271 ПК України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

При цьому, з аналізу наведених норм випливає, що положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать Податковому кодексу України в частині визначення розміру орендної плати, не можуть застосовуватись та мати пріоритет над нормами вказаного Кодексу, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України.

В зв'язку з тим, що відповідно до поданих позивачем декларацій, податковим органом встановлено факт заниження суми нарахованої орендної плати за землю за період: листопад, грудень 2011 року, 2012 р, 2013 р, січень - грудень 2014 року, збільшення ТОВ БІК « Дафі» грошового зобов'язання по орендній платі , з урахуванням пріоритетності норм Податкового Кодексу України над нормами інших актів, у разі їх суперечності , як правильно зазначив суд першої інстанції , є обґрунтованим за період 2012-2014 року , та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Проте, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності нарахування податкових зобов'язань за 2011 рік, з наступних підстав.

Так, відповідно до п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, крім випадків, визначених п. 102.2 цієї статті, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Враховуючи граничний строк подання податкової декларації, грошове зобов'язання із орендної плати повинно бути визначено контролюючим органом до 19.02.2014 року. З огляду на те, що спірне податкове повідомлення-рішення, яким донараховано грошове зобов'язання зі сплати орендної плати за землю, зокрема за 2011 рік, винесено 28.01.2015 року, колегія суддів вважає, що таке донарахування здійснено податковим органом поза межами 1095 днів, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, визначене податковим повідомленням-рішення від 28.01.2015 року №0000192201, в розмірі 159 877,85 грн. підлягає скасуванню. В іншій частині вказане податкове повідомлення-рішення є таким, що прийнято на підставі та у спосіб визначений законом, і підстав для його скасування, виходячи з вимог діючого законодавства, не вбачається.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи надав не вірну оцінку обставинам по справі, зробив помилковий висновок щодо задоволення позовних вимог, що відповідно до ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпрпоетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2015 р. у справі № 804/7803/15 - задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2015 р. у справі № 804/7803/15 - скасувати.

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельно-інвестиційна компанія "ДАФІ" задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.01.2015 року №0000192201, в частині збільшення грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 159 877,85 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко