Ухвала від 04.11.2015 по справі 804/5788/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" листопада 2015 р. справа №804/5788/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,

при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Атрошенко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року у справі №804/5788/15

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

встановив:

У квітні 2015 року позивач звернувся до суду першої інстанції із позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати:

- податкове повідомлення-рішення №0000771703 від 23.01.2015 року, яким нараховане грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 21263,75 грн., в тому числі: за основним платежем - 16875,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4388,75 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0000781703 від 23.01.2015 року, яким нараховане грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 101870,15 грн., в тому числі: за основним платежем - 80272,77 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 21598,20 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0000791703 від 23.01.2015 року, яким нараховане грошове зобов'язання за платежем "адміністративний штраф та інші санкції" на суму 510,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0000761703 від 23.01.2015 року, яким нараховане грошове зобов'язання за платежем "донарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на загальну суму 12960,90 грн., в тому числі: за основним платежем- 11043,14 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1917,76 грн.;

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.12.2014 року №0015331703 на суму 11043,14 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Постанова мотивована тим, що позивачем в порушення п.177.1, п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, в результаті заниження валового доходу у розмірі 95000,00 грн. та завищення валових витрат на суму 17500 грн. занижено оподатковуваний дохід на загальну суму 112500,00 грн., в тому числі: за 2011 рік на суму 95000,00 грн., за 2012 рік на суму 17500,00 грн. Також позивач в порушення вимог п.181.1 ст.181, п.183.2 ст.183, п.183.10 ст. 183, п.202.1 ст.202, п.203.1 ст.203, п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України не зареєструвався до 20.01.2012 року як платник ПДВ та не надав до Нікопольської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість за період з 21.01.2012 року по 14.10.2012 року за період січень-лютий 2012 року (період з 21.01.2012 року по 28.02.2012 року), за березень - вересень 2012 року та за жовтень 2012 року (період з 01.10.2012 року по 14.10.2012 року), позивачем в перевіряємому періоді було занижено податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 80272,77 грн. Враховуючи встановлене заниження позивачем суми доходу (прибутку), отриманого від його діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, на який нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7 відсотка, підлягає донарахуванню єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 11043,14 грн., в тому числі за 2011 рік - на суму 5225,82 грн., за 2012 рік - на суму 5817,32 грн.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги.

Позивач, зокрема, зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги право платника податків, передбачене абз.2 п.44.7. та абз. 2 п.44.6. статті 44 Податкового кодексу України. Ненадання до перевірки книги обліку доходів та витрат за період діяльності з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року не є підставою для донарахування податку на доходи фізичних осіб, оскільки за це порушення чинним законодавством передбачена інша відповідальність. Витрати на придбання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами включаються до складу інших витрат звичайної діяльності.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечував, просив залишити без змін оскаржуване судове рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, в період з 24 листопада 2014 року по 05 грудня 2014 року посадовими особами Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено документальну планову виїзну перевірку позивача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, результати якої оформлено актом №3914/04-07-17-03/НОМЕР_1 від 12 грудня 2014 року.

Висновками акту встановлено порушення позивачем:

1. П. 177.1, п. 177.2, п. 177.3, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, в результаті чого, підлягає донарахуванню податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності в загальній сумі 16875,00 грн. в тому числі: за 2011 рік (період з 01.10.2011 року по 31.12.2011 року) на суму 14250,0 грн., за 2012 рік в сумі 2625,00 грн.;

2. П.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, встановлено ненадання податкової декларації про майновий стан та доходи за 2011 рік (4 квартал 2011 року);

3. П.п.181.1 ст.181, п.п. 183.2 ст.183, п.183.10 ст. 183, п.202.1 ст. 202, п.203.1 ст. 203 п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, п. 6.2 розділу III Положення про порядок реєстрації платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 22.10.2010 року за № 978, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 29.12.2010 року за № 15/400/18695, встановлено:

- ненадання податкових декларацій з податку на додану вартість: за січень-лютий 2012 року (період з 21.01.2012 року по 28.02.2012 року); за березень 2012 року, за квітень 2012 року, за травень 2012 року, за червень 2012 року, за липень 2012 року, за серпень 2012 року, за вересень 2012 року, за жовтень 2012 року (період з 01.10.2012 року по 14.10.2012 року);

- заниження податкових зобов'язань з ПДВ на загальну суму 80272,77 грн., у тому числі: за січень-лютий 2012 року (період з 21.01.2012 року по 28.02.2012 року) - 770,90 грн., за березень 2012 року - 4067,28 грн., за квітень 2012 року - 12567,65 грн., за травень 2012 року - 12654,96 грн., за червень 2012 року - 11234,88 грн., за липень 2012 року - 11512,10 грн., за серпень 2012 року - 10334,31 грн., за вересень 2012 року - 11181,12 грн., за жовтень 2012 року (період з 01.10.2012 року по 14.10.2012 року) - 5949,57 грн.;

4. П.44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, встановлено неналежне ведення обліку доходів та витрат, а саме, ненадання платником податків для перевірки книги обліку доходів за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року;

5. Абз.2 п.1 ст.7 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", занижено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 11043,14 грн., в тому числі за 2011 рік на суму 5225,82грн., за 2012 рік на суму 5817,32 грн.

Контролюючим органом щодо позивача було прийнято вимогу №0015331703 від 12 грудня 2014 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 11043,14 грн.

Також 23 січня 2015 року на підставі акту перевірки №3914/04-07-17-03/НОМЕР_1 від 12 грудня 2014 року податковим органом по відношенню до позивача було прийнято:

- податкове повідомлення-рішення №0000771703, яким нараховано грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 21263,75 грн., в тому числі за основним платежем - 16875,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4388,75 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0000781703, яким нараховано грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 101870,15 грн., в тому числі за основним платежем - 80272,77 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 21598,20 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0000791703, яким нараховано грошове зобов'язання за платежем "адміністративні штрафи та інші санкції" на суму 510,00 грн.;

- рішення №0000761703 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 1917,76 грн.

За результатами оскарження позивачем вищевказаних рішень в адміністративному порядку останні залишені без змін, а відповідні скарги - без задоволення.

Згідно п.44.1, п.44.3, п.44.5 ст.44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких, передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого, покладено на контролюючі органи, не менш, як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої, використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.

У разі ліквідації платника податків, документи визначені у пункті 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів, що передували даті ліквідації платника податків, в установленому законодавством порядку передаються до архіву.

У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.

Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.

Пунктом 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

У відповідності до п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України, фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

З акту перевірки вбачається та матеріалами справи, поясненнями позивача не спростовано, що останнім в порушення п.44.1 ст.44, п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України не було надано книгу обліку доходів за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року.

Крім того, інформація про своєчасну реєстрацію книги обліку доходів платника єдиного податку за період діяльності з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року у ході проведення перевірки не була надана.

Оскільки, для проведення перевірки не надано книгу обліку доходів за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, розмір виручки від реалізації послуг за період діяльності з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року визначено на підставі даних звітів суб'єкта малого підприємництва фізичної особи платника єдиного податку (додаток 3 до порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку), наданих до Орджонікідзевського відділення Нікопольської ОДПІ ГУ Міндоходів.

Колегія суддів звертає увагу на те, що 23.07.2014 року позивачем подано до Нікопольської ОДПІ заяву про те, що 20.07.2014 року було виявлено факт пошкодження первинних документів, що засвідчують доходи та видатки ФОП ОСОБА_3 за 2011-2014 роки. Заявою також вказано зобов'язання у відповідності до статті 44 Податкового кодексу України відновити втрачені документи протягом 90 днів з моменту повідомлення. Також, до заяви було додано акт псування документів з переліком зіпсованих документів, серед яких, зокрема, і книга обліку доходів і витрат за період з 01.01.2011 року по 01.01.2012 року, книга № 2 (дохід, витрати) з 09.2013 року.

Також, 06 серпня 2014 року відповідна заява від позивача була направлена до Орджонікідзевського МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області, за розглядом якої останнім складено висновок за матеріалами перевірки від 21.08.2014 року.

Заявою від 05 листопада 2014 року позивачем було повідомлено відповідача про відновлення документів, вказаних в акті псування документів.

Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи станом на 05 листопада 2014 року та на початок проведення перевірки книга обліку доходів платника єдиного податку за період з 01.01.2011 року по 01.01.2012 року, зареєстрована належним чином не була.

У відповідності до пункту 44.6. статті 46 Податкового кодексу України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

У відповідності до пункту 121.1 статті 121 Податкового кодексу України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.

За таких обставин, враховуючи ненадання книги обліку доходів платника єдиного податку за період з 01.01.2011 року по 01.01.2012 року, суд апеляційної інстанції вважає правомірним податкове повідомлення-рішення №0000791703 від 23.01.2015 року.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що при складанні звіту суб'єкта малого підприємництва фізичної особи платника єдиного податку за ІV квартал 2011 року за №13806 від 05 січня 2012 року допущено помилки, оскільки згідно зі статтею 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів (частина 2 та 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність").

Також частиною 8 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" встановлено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних, несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Суд першої інстанції обґрунтовано вказав на те, що позивачем ні в ході проведення перевірки, ні в ході розгляду заперечень на акт перевірки та скарги на прийняті на підставі акту рішення, ні в ході судового розгляду справи не було надано належних пояснень та доказів допущення саме технічної помилки, звернення до податкового органу щодо виправлення допущеної описки або вчинення відповідних дій з метою коригування показників наданого звіту суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку.

За таких обставин податковий орган правомірно при здійсненні перевірки посилався на самостійно відображені платником дані звіту суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку.

За результатом перевірки правильності визначення обсягу виручки за період діяльності з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року позивача встановлено, що обсяг виручки за вказаний період згідно звіту суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку №13806 від 05.01.2012 року за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року від здійснення підприємницької діяльності відображено в сумі 595000,00 грн.

Пунктом 1 статті 1 Указу Президента України №727/98 від 03.07.1998 року "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва" надано фізичним особам право перебувати на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва за умови, якщо вони здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500000,00 грн.

Згідно з положенням пункту 4 статті 1 Указу № 727/98 під виручкою розуміють суму, фактично отриману суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

Статтею 5 вказаного Указу визначено, що у разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Таким чином доходи, отримані позивачем, які перевищують граничний рівень 500000,00 грн., оподатковуються за правилами відповідно до вимог Податкового кодексу України.

Згідно п. 177.1 ст.177 Податкового кодексу України, доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до п. 177.2 ст.177 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто, різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.

Отже, перевіркою встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_3 в порушення ст. 5 Указу № 727/98 не включила до складу валового доходу обсяг виручки, що перевищив граничний розмір виручки при переході у 2011 році на загальну систему оподаткування, відповідно до вимог Податкового кодексу України.

Крім того, позивачем в порушення вимог п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 48 Податкового кодексу України не надано декларацію про майновий стан та доходи за 2011 рік (4 квартал 2011 року), що мала бути надана у зв'язку із перевищенням граничного рівня виручки.

Викладене свідчить про те, що позивачем в порушення вимог п.177.1 та п. 177.2 ст.177 Податкового кодексу України загальний оподатковуваний дохід за 2011 рік (4 квартал 2011 року) занижено на суму 95000,00 грн.

Також податковим органом встановлено завищення позивачем витрат у періоді з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року на суму 17500,00 грн.

Згідно п. 177.1 ст.177 Податкового кодексу України, доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Пунктом 167.1 ст.167 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, одержаних (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.4 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до вимог п. 177.2 ст.177 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто, різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Згідно п.п.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через відокремлені підрозділи, а також, через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно вимог п. 177.4 ст.177 Податкового кодексу України, (у редакції станом на час проведення перевірки) до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу.

Згідно із п. 138.1 ст. 138 розділу III Податкового кодексу України (у редакції станом на час проведення перевірки) витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із:

- витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6-138.9, підпунктами 138.10.2-138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті;

- інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу;

- крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.

Відповідно до п.п.138.1.1 п.138.1 ст.138 Податкового кодексу України, витрати операційної діяльності включають: собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2-140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.

Разом з тим, позивачем в порушення вимог Податкового кодексу України, включено до складу витрат витрати на придбання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, які не відносяться до витрат операційної діяльності у відповідності до п. 138.4, п. 138.6 - 138.9, пп. 138.10.2 - 138.10.4 п. 138.10, п.138.11 ст. 138 ПКУ, п. 138.4, п. 138.6 - 138.9, пп. 138.10.2 - 138.10.4 п. 138.10, п.138.11 ст. 138 Податкового кодексу України.

За викладених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що позивачем в порушення п.177.1, п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, в результаті заниження доходу у розмірі 95000,00 грн. та завищення витрат на суму 17500 грн. занижено оподатковуваний дохід на загальну суму 112500,00 грн., в тому числі: за 2011 рік на суму 95000,00 грн., за 2012 рік на суму 17500,00 грн.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення №0000771703 від 23.01.2015 року є правомірним та обґрунтованим.

Також згідно акту перевірки за період з 15.10.2012 року по 31.12.2013 року ФОП ОСОБА_3 задекларовано податкових зобов'язань по податку на додану вартість у сумі 128086,00 грн.

Відповідно до п.181.1 ст. 181 Податкового кодексу України у разі, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.

Згідно п.183.2 ст. 183 Податкового кодексу України, у разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій.

Пунктом 183.10 ст. 183 Податкового кодексу України встановлено, що будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Згідно п. 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України, звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:

а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;

б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

У відповідності до п.203.1. ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Також, згідно пункту 6.2 Положення про порядок реєстрації платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 22.10.2010 року за № 978, не зареєстрована платником ПДВ особа, яка, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування та сплачуючи єдиний податок, перевищила обмеження щодо обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік, установленого статтею 1 Указу Президента України від 03.07.98 року № 727 зобов'язана подати до податкового органу заяву про реєстрацію як платника ПДВ. Реєстраційна заява платника ПДВ має бути подана (надіслана) податковому органу: фізичною особою-підприємцем - не пізніше 20 календарного дня з моменту перевищення.

Позивачем документи, які дозволяють визначити період (дату перевищення) граничного розміру виручки 500,00 тис. грн. у періоді діяльності фізичної особи-підприємця за спрощеною системою оподаткування (з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року) у ході проведення перевірки, а також у ході розгляду справи не надані, тому для розрахунків терміну реєстрації платника ПДВ використовувалась дата 31.12.2011 року - останній календарний день кварталу, в зв'язку із чим, позивач повинен був зареєструватися платником податку на додану вартість до 20.01.2012 року.

Разом з тим, всупереч вказаним нормам, позивач зареєструвався як платник ПДВ лише 15.10.2012 року.

Згідно п. 10 Підрозділу 2 розділу XIX прикінцевих положень Податкового кодексу України встановлено, що за податковими зобов'язаннями з податку на додану вартість, що виникли: з 1 січня 2011 року до 31 грудня 2013 року включно ставка податку становить 20 відсотків; з 1 січня 2014 року - 17 відсотків.

Згідно матеріалів перевірки, позивачем за період з 21.01.2012 року по 14.10.2012 року, згідно даних касових стрічок, даних книги обліку доходів та витрат отримано дохід у розмірі 401363,83 грн. у тому числі: лютий 2012 року - 1854,5 грн., березень 2012 року - 17236,38 грн., квітень 2012 року - 59738,24 грн., травень 2012 року - 60174,8 грн., червень 2012 року - 53074,40 грн., липень 2012 року - 54460,51 грн., серпень 2012 року - 48571,53 грн., вересень 2012 року - 52805,62 грн., жовтень 2012 року - 47978,76 грн.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини, оскільки, позивач в порушення вимог п.181.1 ст.181, п.183.2 ст.183, п.183.10 ст. 183, п.202.1 ст. 202, п.203.1 ст. 203 п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України не зареєструвався до 20.01.2012 року як платник ПДВ та не надав до Нікопольської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість за період з 21.01.2012 року по 14.10.2012 року за період січень-лютий 2012 року (період з 21.01.2012 року по 28.02.2012 року), за березень - вересень 2012 року та за жовтень 2012 року (період з 01.10.2012 року по 14.10.2012 року), обґрунтованим є висновок суду першої інстанції стосовно того, що позивачем в перевіряємому періоді було занижено податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 80272,77 грн., у тому числі: за січень-лютий 2012 року (період з 21.01.2012 року по 28.02.2012 року) - 770,90 грн., за березень 2012 року - 4067,28 грн., за квітень 2012 року - 12567,65 грн., за травень 2012 року - 12654,96 грн., за червень 2012 року - 11234,88 грн., за липень 2012 року - 11512,10 грн., за серпень 2012 року - 10334,31 грн., за вересень 2012 року - 11181,12 грн., за жовтень 2012 року (період з 01.10.2012 року по 14.10.2012 року) - 5949,57 грн.

Таким чином, прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення №0000781703 від 23.01.2015 року є правомірним.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до абз.2 п.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

Частиною 11 статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Враховуючи встановлене заниження позивачем суми доходу (прибутку), отриманого від його діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, на який нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7 відсотка, підлягає донарахуванню єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 11043,14 грн., в тому числі за 2011 рік - на суму 5225,82грн., за 2012 рік - на суму 5817,32 грн.

За таких обставин відповідачем правомірно винесено вимогу №0015331703 від 12.12.2014 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 11043,14 грн. та рішення № 0000761703 від 23.01.2015 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції за донарахування територіальним органом доходів і зборів своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 1917,76 грн.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому постанову слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 червня 2015 року у справі №804/5788/15 залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун