24 листопада 2015 рокусправа № 808/4139/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року по справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Паритет - Опт - Торг» до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Паритет - Опт - Торг» (далі - ТОВ «Паритет - Опт - Торг») звернулося до суду з позовом до відповідача Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя), в якому з урахуванням уточнень просить визнати протиправними дії ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя та скасувати висновки викладені у акті від 23.05.2014 року №118/08-27-2211/38993683; зобов'язати ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя вчинити дії, щодо відновлення в АІС «Податковий блок» податкових зобов'язань та податкового кредиту та всі задекларовані ТОВ «Паритет-Опт-Торг» податкові показники за період з 01.02.2014 року по 28.02.2014 року.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.10.2014 року позов задоволено частково, зобов'язано ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя відновити в АІС «Податковий блок» податкові показники ТОВ «Паритет-Опт-Торг» за період з 01.02.2014 року по 28.02.2014 року, скориговані на підставі акту №118/08-27-2211/ 38993683 від 23.05.2014 року, в решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судове засідання апеляційного суду сторони не з'явилися, про день розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно ст.41 КАС України не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом першої інстанції встановлено, що 23.05.2014 року ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя складено акт №118/08-27-2211/38993683 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Паритет-Опт-Торг» щодо документально підтвердження господарських відносин позивача із платниками податків за період з 01.02.2014 року по 28.02.2014 року та на підставі акту здійснено коригування показників податкових зобов'язань ТОВ «Паритет-Опт-Торг» в АІС «Податковий блок», зазначені дії податкового органу оскаржені позивачем в судовому порядку.
Правовідносини з приводу проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок платників податків унормовані положеннями п.73.5 ст.73 ПК України, Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженими Постановою КМУ від 27.12.2010 року №1232 (далі - Порядок №1232), та Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженими Наказом ДПА України від 22.04.2011 року №236.
Відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків з метою отримання податкової інформації. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до п.4 Порядку №1232, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
За приписами п. 6 Порядку № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
У разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України (п. 4.4 Наказу № 236).
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя здійснено заходи щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Паритет-Опт-Торг» з питання дотримання вимог податкового законодавства щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.02.2014 року по 28.02.2014 року, на адресу позивача податковим органом направлявся письмовий запит щодо надання запитуваної інформації, який позивачем не отриманий.
Через відсутність позивача за місцем реєстрації податковим органом складено акт №118/08-27-2211/38993683 від 23.05.2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки, який містить висновки про відсутність факту реального вчинення господарських операцій позивача з контрагентами за лютий 2014 року, при цьому за результатами звірки відповідачем податкові повідомлення - рішення не приймались.
Оскільки складання акту та зазначення у ньому висновків належить до повноважень органу державної податкової служби, акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС України, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав щодо визнання протиправними дій податкового органу з проведення заходів зустрічної звірки позивача, за результатами яких складено акт №118/08-27-2211/38993683 від 23.05.2014 року; та скасування викладених у акті висновків.
Згідно п.71.1 ст.71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.
Відповідно до п. 74.1,74.2 ст.74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Згідно наказу ДПС України №1197 від 24.12.2012 року, в органах державної податкової служби впроваджено єдину електронну систему «Податковий блок», до складу якої, зокрема, входить і підсистема «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України». При цьому в цій системі відображаються по податковим періодам показники податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податкового кредиту платників податків у розрізі контрагентів на підставі задекларованих ними показників податкової звітності з метою використання цих даних під час перевірок шляхом співставлення задекларованих зобов'язань та податкового кредиту по суб'єктам господарювання та встановлення наявності або відсутності відхилень.
За приписами п.49.8 ст.49, п.54.1 ст.54 ПК України, податковий орган зобов'язаний прийняти подану платником податків податкову декларацію, під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених п. 48.3,п 48.4 ст. 48 цього Кодексу, а інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ДПС України, затверджених наказом ДПС України №516 від 14.06.2012 року, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності, вона реєструється і вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом ведення та захисту податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.
Викладене свідчить, що показники податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість конкретного платника податків, які відображаються в підсистемі «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з податку на додану вартість з додатком № 5, і повинні їм відповідати.
Судом першої інстанції встановлено, і зазначені обставини не заперечуються сторонами, що відповідачем за результатами звірки податкові повідомлення - рішення щодо позивача не приймалися, також відсутні судові рішення , якими були би змінені суми податкової звітності позивача , складений податковим органом акт не віднесений законом до обставин, які зумовлюють зміну розміру грошових зобов'язань позивача, а тому суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності коригування відповідачем в електронній базі даних задекларованих позивачем показників податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2014 року на підставі акту №118/08-27-2211/38993683 від 23.05.2014 року та необхідність їх відновлення.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовуються.
За таких обставин суд вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ч.1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Т.С. Прокопчук
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова