Постанова від 04.11.2015 по справі 808/30/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" листопада 2015 р. справа № 808/30/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Чередниченко В.Є.,

при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,

за участю:

представника позивача Сосніної Л.І.,

представників відповідача Шраго А.О., Лазунько М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою

Головного управління Держземагентства у Запорізькій області (правонаступник - Управління Держземагентства у Запорізькому районі Запорізької області)

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2015 року у справі №808/30/15

за позовом Приватного акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство 12354"

до Головного управління Держземагентства у Запорізькій області (правонаступник - Управління Держземагентства у Запорізькому районі Запорізької області)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

У січні 2015 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача в частині зміни коефіцієнту "економіко-планувальна зона" при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які орендує позивач, та зобов'язати останнього провести перерахунок нормативної грошової оцінки із застосуванням інших коефіцієнтів Км2 "економіко-планувальна зона" по відношенню до земельної ділянки загальною площею 17767,00 га, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Космічна, буд. 121, земельної ділянки загальною площею 3,6967га, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Східна,11 та із застосуванням коефіцієнта впливу локального фактору "відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням" по відношенню до земельної ділянки площею 3,6967 га, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Східна,11.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2015 року у справі №808/30/15 адміністративний позов задоволено.

Постанова суду мотивована, зокрема, тим, що відповідачем при видачі витягів з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок на 2014 рік не було дотримано вимог Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом N 18/15/21/11 від 27.01.2006 року Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, та не враховано положень Технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель ПрАТ "АТП 12354", а саме:

не застосовано коефіцієнт впливу локального фактору - відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням за адресою розташування земельної ділянки (значення коефіцієнту 0,90), внаслідок чого ціна земельної ділянки збільшена безпідставно.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Головне управління Держземагентства у Запорізькій області оскаржило її в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач, зокрема, зазначає, що межі та кількість економіко-планувальних зон або оціночних районів, а також значення коефіцієнтів, які характеризують зональні фактори місця розташування земельної ділянки в межах населених пунктів (Км2), не є насамперед заданими параметрами, а результатом пофакторної оцінки території населеного пункту. Кінцевим результатом економіко-планувального зонування території населеного пункту є визначення зонального коефіцієнту Км2, який є добутком пофакторних оцінок з урахуванням вагової характеристики кожного з факторів. Значення коефіцієнтів місцерозташування Км2, які встановлювались на підставі визначення економіко-планувальних зон, оціночних районів та значення коефіцієнту Км2 затверджені пунктом 4 рішення Запорізької міської ради від 03 березня 2008 року №79 та викладені в додатку 1 до даного рішення. Відповідач вказує на те, що підстави визначення іншої економіко-планувальної зони та іншого коефіцієнту місцерозташування судом не обґрунтовано. Також при оформленні витягу НГО №1782/05/03 від 08 липня 2014 року до земельної ділянки за адресою м. Запоріжжя, вул. Східна, 11, управлінням не застосовано локальний коефіцієнт "відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням" виходячи з наявних даних землевпорядної документації, а саме проекту обмежень та обтяжень прав користування земельною ділянкою для розташування ділянки №1 автобази ВАТ "АТП 12354" по вул. Східній,11, який є невід'ємною частиною технічної документації щодо складання договору оренди земельної ділянки, замовником якої є ВАТ "Автотранспортне підприємство 12354". Згідно даного проекту в межах вказаної земельної ділянки розміщені, крім іншого, інженерно-технічні споруди та комунікації, у тому числі електромережа, теплова мережа, каналізація, водопровід.

Позивачем надані заперечення на апеляційну скаргу, в яких він вказує, що після 2007 року, коли готувалась документація для передачі земельних ділянок в оренду і виготовлювалась технічна документація щодо нормативної грошової оцінки землі, іншої технічної документації з цього питання не виготовлялось. Відповідачем невірно розрахована нормативна грошова оцінка земельних ділянок на 2014 рік, внаслідок чого орендна плата за земельні ділянки збільшилась. Позивач просить залишити без змін оскаржуване судове рішення.

Представники відповідача у судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги.

Представник позивача проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечував, просив залишити без змін оскаржуване судове рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, перевіривши дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

У відповідності до матеріалів справи, 08 лютого 2008 року між ВАТ "Автотранспортне підприємство 12354" (правонаступником якого є ПрАТ "Автотранспортне підприємство 12354") та Запорізькою міською радою було укладено строком на 19 років два договори оренди земельних ділянок, які знаходяться за адресою:

- м.Запоріжжя, вул. Східна, 11, загальною площею 3,6967га - для розташування дільниці № 1 автобази. Договір оренди зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП "ДЗК" 04 березня 2008 року за № 040826100413;

- м.Запоріжжя, вул. Космічна, 121, загальною площею 1,7767га - для розташування автобази. Договір оренди зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП "ДЗК" 04 березня 2008 року за № 040826100414.

Відповідно до пункту 9 Договору оренди земельної ділянки площею 3,6967га, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі (на дату укладення договору): 73610,54 грн., що складало 1,5% від нормативної грошової оцінки за календарний рік. Нормативна грошова оцінка землі на 2007 рік складала 4907369,25 грн.

Згідно пункту 9 Договору оренди земельної ділянки площею 1,7767га, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі (на дату укладення договору): 50158,91 грн., що складало 1,5% від нормативної грошової оцінки за календарний рік. Нормативна грошова оцінка землі на 2007 рік складала 3343927,07грн.

Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 року за № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя", було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, виконаної Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто".

Згідно Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки №1651/05/03, виданого відповідачем по справі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Космічній, 121 загальною площею 1,7677га складає 7626307,08грн.

У відповідності до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 1782/05/03, виданого відповідачем по справі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Східній, 11 загальною площею 3,6967га складає 12801302,43грн.

Не погоджуючись із зазначеними витягами та вважаючи, що відповідачем була невірно розрахована грошова оцінка земельних ділянок, позивач звернувся до суду із позовом, який є предметом розгляду у даній адміністративній справі.

Згідно статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

З метою визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, згідно з приписами статті 271 Податкового кодексу України, використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, що є базою оподаткування.

Пунктом 271.2. наведеної статті визначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно статті 5 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Статтею 15 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до частин 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель", за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Рішення про затвердження цієї документації в силу положень статей 59 та 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами і організаціями.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, згідно статті 23 Закону України "Про оцінку земель", оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

У відповідності до підпункту 6 пункту 4 вказаного Положення територіальні органи Держземагентства уповноважені видавати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Згідно матеріалів справи, технічна документація з нормативно-грошової оцінки земель міста Запоріжжя розроблена на виконання Закону України "Про оцінку земель" та рішенням Запорізької міської ради від 03 березня 2008 року №79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя" вказану технічну документацію було затверджено.

При цьому згідно вимог статті 13 Закону України "Про державну землевпорядну експертизу" в ході розробки технічної документації в Управлінні державної експертизи землевпорядної документації та ліцензування Держземагентства із залученням експерта було проведено державну експертизу землевпорядної документації.

Зазначеною технічною документацією із нормативної грошової оцінки земель, зокрема, затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн., із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., значення коефіцієнтів місцерозташування Км2 згідно з додатком 1 (для відповідної економіко-планувальної зони), значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3 згідно з додатком 2, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.

З огляду на викладені обставини справи та зазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку про те, що у відповідача по справі відсутні повноваження щодо внесення змін до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, зокрема щодо коефіцієнта Км2 "економіко-планувальна зона" та коефіцієнту впливу локального фактору "відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням", оскільки технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя затверджена рішенням органу місцевого самоврядування Запорізької міської ради за результатами здійсненої державної експертизи землевпорядної документації.

Таким чином управління Держземагентства, керуючись нормами чинного законодавства та діючи на підставі Положення, не здійснює розрахунок нормативної грошової оцінки певної земельної ділянки із застосуванням значень факторів, що характеризують відповідну земельну ділянку та безпосередньо впливають на значення коефіцієнтів і на розмір нормативної грошової оцінки, відповідної земельної ділянки, а формує відповідний витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Витяг є технічним розрахунком, який заповнюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку, а тому при заповненні витягу управління Держземагентства не наділено повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Виходячи із вищезазначеного, правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог у даній адміністративній справі відсутні. Судом апеляційної інстанції в ході судового розгляду не встановлено протиправності дій суб'єкта владних повноважень та перевищення останнім меж наданих законодавством та Конституцією України повноважень.

За таких обставин, судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, що є підставою для скасування постанови суду з ухваленням нового рішення відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Держземагентства у Запорізькій області (правонаступник - Управління Держземагентства у Запорізькому районі Запорізької області) задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2015 року у справі №808/30/15 скасувати.

В позові відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: В.Є. Чередниченко