Ухвала від 11.11.2015 по справі 805/1800/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" листопада 2015 р. справа № 805/1800/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Чередниченко В.Є.,

при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,

за участю прокурора Третельницької О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Селидівської міської ради

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02.02.2015 р. у справі №805/1800/14

за позовом Селидівського міжрайонного прокурора

до Виконавчого комітету Селидівської міської ради

про визнання дій протиправними та скасування рішення, -

встановив:

У листопаді 2014 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати незаконними та скасувати рішення виконавчого комітету Селидівської міської ради від 27.11.2013 року №190 та скасувати п.1 протоколу засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП від 03.10.2013 року №55, а саме в частині щодо відключення від мереж централізованого теплопостачання житлових будинків АДРЕСА_1.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.02.2015 р. позов задоволено.

Постанова мотивована тим, що згоду на відключення від мереж центрального опалення надали не всі мешканці будинків АДРЕСА_1, тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі відповідач посилається порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин по справі.

В апеляційній скарзі відповідач, зокрема, зазначив, що з метою захисту прав 140 власників квартир, які мешкають в будинках АДРЕСА_1 виконком міської ради не вважає за доцільне скасовувати раніш прийняте рішення від 27.11.2013р. №190. На теперішній час міською радою в повному обсязі вирішені всі організаційні питання щодо підведення альтернативного енергоносія (газу) до багатоквартирних будинків, значна більшість мешканців вже скористалася цією нагодою і встановили індивідуальне газове опалення, інші користуються електроопалювальними

приладами за пільговими тарифами. Скасування рішень виконкому і міжвідомчої комісії приведе до конфліктної ситуації, вимусить скасувати права мешканців на пільговий тариф по електроенергії при умові, що капітальний ремонт теплотраси і встановлення додаткового підкачуючого теплового обладнання в теперішній час виконати неможливо. При цьому потенційна кількість споживачів зменшена зі 140 до 20.

Мешканці будинків №7 і №9 не зверталися до судових органів з метою оскарження рішення міжвідомчої комісії від 03.10.2013р. щодо відключення будинків від послуг централізованого опалення, як передбачено вимогами чинного законодавства.

Просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову - про відмову в задоволенні позову.

В судовому засіданні прокурор проти задоволення апеляційної скарги відповідача заперечував.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що 03.10.2013р. на засіданні міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання було розглянуто клопотання директора КП «Служба єдиного замовника м. Селидове» Холодного О.В. щодо відключення від мереж централізованого теплопостачання житлових будинків АДРЕСА_1, на підставі заяв мешканців вищевказаних будинків.

27.11.2013 р. на підставі протоколу засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання від 03.10.2013р. №55, відповідачем прийнято рішення №190 про визнання житлових будинків АДРЕСА_1 такими, що виведені із статусу будинків з централізованим опаленням.

Селидівською міжрайонною прокуратурою за результатами розгляду звернення ОСОБА_2, яка мешкає у квартирі АДРЕСА_1, проведено перевірку в Селидівській міській раді з питань додержання вимог законодавства під час прийняття рішення про відключення будинку АДРЕСА_1 від мереж централізованого теплопостачання виконкомом Селидівської міської ради.

За результатами проведеної перевірки Селидівському міському голові внесено подання за №58 вих-14 від 11.01.2014р., яким відповідача зобов'язано скасувати п.1 протоколу засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП від 03.10.2013 №55, а саме в частині щодо відключення від мереж централізованого теплопостачання житлових будинків АДРЕСА_1 та скасувати рішення виконавчого комітету Селидівської міської ради від 27.11.2013р. №190.

20 січня 2014 року Селидівською міжрайонною прокуратурою отримано відповідь Селидівської міської ради за №02вх-49-23/1 від 20.01.2014р., якою у задоволенні подання прокурору було відмовлено. Відмова мотивована тим, що з метою захисту прав 140 власників, які мешкають в будинках АДРЕСА_1, відповідач не вважає за доцільне скасовувати раніше прийняті рішення.

Зі змісту протоколу засідання міжвідомчої комісії з розгляду питань про відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання №55 від 03.10.2013 року та звернень Директора КП «Служба єдиного замовника м. Селидове» від 02.10.2013р. ви.х№473 та від 02.10.2013р. №474 судом встановлено, що із заявами про відключення житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання не зверталися мешканці квартир №13, №32, №19/2 будинку №7 та квартир №59, №60 будинку АДРЕСА_1.

У зв'язку з тим, що згоду на відключення від мереж центрального опалення дали не всі мешканці будинків АДРЕСА_1, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність прийнятого позивачем рішення та задоволення позову в повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з висновками суду про задоволення позовних вимог позивача, з наступних підстав.

Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Отже, споживач може відмовитися від користування послугою центрального опалення за умови та обрати інше джерело теплової енергії, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Процедура відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води регулюється Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року №4 (далі - Порядок), та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Правила).

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (пункт 26 Правил).

Відповідно до абзацу першого пункту 1.2. Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.

Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.

У заяві про відключення власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (пункт 2.1. Порядку).

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання, (пункт 2.2. Порядку).

Отже, рішення про відключення будинку від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання може бути прийнято лише за наявності відповідного рішення загальних зборів мешканців будинку (згоди), підтриманого всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку та наявність технічних можливостей для такого відключення.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що згоду на відключення від мереж центрального опалення надали не всі власники квартир житлових будинків АДРЕСА_1.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З наведеного вбачається, що рішення про відключення будинку від мереж центрального опалення житлових будинків АДРЕСА_1 прийнято відповідачем з порушенням встановленого порядку, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог позивача.

Доводи відповідача, наведені в обґрунтування в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції щодо неправомірності рішення відповідача та не свідчать про те, що позовні вимоги позивача до відповідача були заявлені неповноважною особою.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Селидівської міської ради залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02.02.2015 р. у справі №805/1800/14 залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: В.Є. Чередниченко