м. Вінниця
28 листопада 2015 р. Справа № 802/3869/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук Ірини Миколаївни,
суддів: Дмитришеної Руслани Миколаївни,
ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання: Боровської Тетяни Алімовни
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області про роз'яснення постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2015 року, прийнятої за наслідками розгляду адміністративної справи № 802/3869/15-а за позовом Вінницької міської організації політичної партії "Громадський рух "Народний контроль"" до Вінницької міської територіальної виборчої комісії про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Вінницької міської організації політичної партії "Громадський рух "Народний контроль"" до Вінницької міської територіальної виборчої комісії про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
Постановою суду від 08.11.2015р., залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.11.2015р., адміністративний позов Вінницької міської організації політичної партії "Громадський рух "Народний контроль"" задоволено повністю. Визнано протиправними дії Вінницької міської виборчої комісії щодо ненадання Вінницькій міській організації політичної партії Громадський рух "Народний контроль"" копій протоколів (в тому числі уточнених), що визначені в заяві Організації від 29.10.2015. Зобов'язано Вінницьку міську виборчу комісію надати Вінницькій міській організації політичної партії "Громадський рух "Народний контроль"" копії протоколів дільничних виборчих комісій (в тому числі уточнених) про підрахунок голосів виборців з виборів Вінницького міського голови, депутатів Вінницької міської ради та депутатів Вінницької обласної ради на місцевих виборах, що відбулися 25 жовтня 2015 року з наступних виборчих дільниць: 051435, 051436, 051437, 051438, 051439, 051440, 051441, 051442, 051443, 051444, 051445, 051446, 051447, 051448, 051449, 051450, 051451, 051452, 051453, 051454, 051455, 051456, 051457, 051458, 051459, 051460, 051461, 051462, 051463, 051464, 051465, 051466, 051467, 051468, 051469, 051470, 051471, 051472, 051473, 051474, 051475, 051476, 051477, 051478, 051479, 051480, 051481, 051482, 051483, 051484, 051485, 051486, 051487, 051488, 051489, 051490, 051491, 051492, 051493, 051494, 051495, 051496, 051497, 051498, 051499, 051500, 051501, 051502, 051503, 051504, 051505, 051506, 051507, 051508, 051509, 051510, 051511, 051512, 051513, 051514, 051515, 051516, 051517, 051518, 051519, 051520, 051521, 051522, 051523, 051524, 051525, 051526, 051527, 051528, 051529, 051530, 051531, 051532, 051533, 051534, 051535, 051536, 051537, 051538, 051539, 051540, 051541, 051542, 051543, 051544, 051545, 051546, 051547, 051548, 051549, 051550, 051551, 051552, 051553, 051554, 051555, 051556, 051557, 051558, 051559, 051560, 051561, 051562, 051563, 051564, 051565, 051566, 051567, 051568, 051569, 051571, 051669, 051670, 051671, 051672.
26.11.2015р. до суду надійшла заява представника відповідача від 26.11.2015р. № 32265/10-23 про роз'яснення резолютивної частини постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2015 року по справі № 802/3869/15-а.
Заява мотивована тим, що постанова Вінницького окружного адміністративного суду в частині зобов'язання надати Вінницькій міській організації політичної партії "Громадський рух "Народний контроль"" копій протоколів дільничних виборчих комісій (в тому числі уточнених) є не зрозумілою в частині порядку та процедури її виконання Вінницькою міською виборчою комісією Вінницької області, оскільки Законом України «Про місцеві вибори» прямо не передбачено обов'язку видання територіальними виборчими комісіями на прохання уповноважених осіб місцевих організацій партій копій протоколів про підрахунок голосів виборців.
Дана заява призначена до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення заяви відповідача про роз'яснення судового рішення та додатково зазначив, що постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 08.11.2015 року є зрозумілою і встановлює обов'язок відповідачів надати Вінницькій міській організації політичної партії "Громадський рух "Народний контроль"" копії протоколів дільничних виборчих комісій (в тому числі уточнених) по чітко визначеним виборчим дільницям.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча, як слідує з матеріалів справи, про час, дату та місце його проведення повідомлявся належним чином.
З урахуванням положень ч. 3 ст. 170 КАС України, суд вирішив здійснити розгляд заяви про роз'яснення постанови за відсутності представника заявника.
Ознайомившись із заявою представника відповідача, заслухавши думку представника позивача з цього приводу, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд доходить висновку, що у задоволенні заяви Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області слід відмовити, з огляду на таке.
Як вже зазначалося, постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 08.11.2015 року у справі № 802/3869/15-а, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.11.2015 року, адміністративний позов Вінницької міської організації політичної партії "Громадський рух "Народний контроль"" задоволено повністю та, зокрема, зобов'язано Вінницьку міську виборчу комісію надати Вінницькій міській організації політичної партії "Громадський рух "Народний контроль"" копії протоколів дільничних виборчих комісій (в тому числі уточнених) про підрахунок голосів виборців з виборів Вінницького міського голови, депутатів Вінницької міської ради та депутатів Вінницької обласної ради на місцевих виборах, що відбулися 25 жовтня 2015 року по виборчих дільницях з № 051435 по № 051672.
З метою виконання вказаної постанови, 16.11.2015 року Вінницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 802/3869/15-а.
В силу вимог ч. 1 ст. 170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Метою роз'яснення судом ухваленого ним рішення є усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення щодо неоднакового тлумачення висновків суду, що перешкоджає його належному виконанню.
Підставою для роз'яснення судового рішення є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше.
При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальний порядок роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Як роз'яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові № 7 від 20.05.2013 року "Про судове рішення в адміністративній справі", в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду (пункт 19).
Разом із тим, на думку суду, в постанові Вінницького окружного адміністративного суду від 08.11.2015 року викладені усі істотні обставини справи, рішення суду є зрозумілим та обґрунтоване належними нормами закону, які регулюють спірні правовідносини.
Свою заяву про роз'яснення судового рішення представник Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області мотивує тим, що Законом України «Про місцеві вибори» прямо не передбачено обов'язку видання територіальними виборчими комісіями на прохання уповноважених осіб місцевих організацій партій копій протоколів про підрахунок голосів виборців.
Проте зазначені доводи відповідача суд вважає безпідставними, оскільки, окрему оцінку відсутності норм видання територіальними виборчими комісіями на прохання уповноважених осіб місцевих організацій партій копій протоколів про підрахунок голосів виборців надано судом в мотивувальній частині постанови, яку просить роз'яснити відповідач.
Крім того, суд оцінює критично твердження представника відповідача про те, що надання копій протоколів територіальною виборчою комісією суперечить вимогам Порядку організацію роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженим Постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 № 228, оскільки в даному Порядку не міститься прямої заборони з приводу надання таких протоколів.
При цьому, як вже зазначалось судом вище, можливість надання територіальною виборчою комісією копій протоколів дільничних виборчих комісій досліджувалась судом при прийнятті постанови, яку просить роз'яснити відповідач.
В той же час, в даному випадку йдеться про примусове виконання судового рішення зобов'язального характеру, яка набрало законної сили і є обов'язковим для виконання на всій території України.
У зв'язку з цим, суд зазначає, що порядок виконання рішення суду як окрема підстава для роз'яснення судового рішення не передбачена положеннями ст. 170 КАС України, а тому не може бути підставою для його роз'яснення.
До того ж, роз'яснюючи постанову суду в частині механізму виконання судового рішення, суд фактично постановив би додаткове рішення, що є недопустимим та суперечить вимогам ст. 170 КАС України, яка прямо забороняє змінювати зміст постанови.
З огляду на викладене суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області про роз'яснення постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2015 року, прийнятої за наслідками розгляду адміністративної справи № 802/3869/15-а.
Керуючись ст.ст. 160, 165, 170, 186, 254, 263 КАС України суд,
В задоволенні заяви Вінницької міської виборчої комісії Вінницької області про роз'яснення постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2015 року, прийнятої за наслідками розгляду адміністративної справи № 802/3869/15-а - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Згідно з ч. 6 ст. 170 КАС України, ухвалу про роз'яснення судового рішення або про відмову у його роз'ясенні може бути оскаржено.
Відповідно до ч. 5 ст. 177 КАС України, судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.
Головуючий суддя Поліщук Ірина Миколаївна
Судді Дмитришена Руслана Миколаївна
ОСОБА_1