Постанова від 23.09.2015 по справі 804/9805/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 р. Справа № 804/9805/15

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Степаненко В. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» про тимчасове зупинення діяльності , -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» про тимчасове зупинення діяльності.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у ході проведеної позивачем позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства товариством з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» було виявленого грубі порушення природоохоронного законодавства, у зв'язку з чим діяльність щодо експлуатації очисних споруд без позитивного висновку державної екологічної експертизи та щодо скидання промислових стоків в р.Самара з перевищенням нормативів гранично допустимих скидів підлягає тимчасовому зупиненню.

Сторони про відкриття скороченого провадження повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Відповідач надав суду заперечення проти позову, у яких позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 07.07.2015 року по 20.07.2015 року відповідно до постанови слідчого Амур-Нижньодніпровського районного відділу Дніпропетровського міського управління ГУМВС України у Дніпропетровській області від 22.05.2015 року, Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. № 429, наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 19.06.2015 р. № 243-П та додатку до наказу від 06.07.2015 р. № 277-П, направлення від 19.06.2015 р. № 4-2218-12-3 та додатку до направлення від 06.07.2015р. № 4-2498-11-3 було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України товариством з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика». За результатами перевірки було складено акт.

27 липня 2015 року на підставі акту перевірки відповідачу було надано припис №4-2878-12-3 щодо усунення виявлених порушень та надано строк для їх усунення.

Доказів виконання відповідачем винесеного припису від 27 липня 2015 року до позивача та до суду під час розгляду справи не надано.

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює свою діяльність на підставі Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011. Пунктом 4.2 вказаного положення, передбачено, що Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства. Відповідно до пункту 6.4 вказаного Положення Держекоінспекція у Дніпропетровській області для виконання покладених на неї завдань проводить перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 статті 7 вказаного закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Статтею 18 КАС України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосуванні виключно за судовим рішенням.

У ході перевірки позивачем було встановлено, що відповідач здійснює господарську діяльність на підставі статуту, зареєстрованого державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області 15.07.2015 року за № 12241050006069325 та Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Основний вид діяльності підприємства - виробництво паперу та картону.

Користування виробничими приміщеннями за адресою вул. Каспійська, 2, 2а, 2б, м.Дніпропетровськ, здійснюється на підставі договору оренди від 12.03.2015 р. № 390, який укладений між товариством з обмеженою відповідальністю «ГД ПРОМ» та відповідачем. Виробниче обладнання також належить відповідачу на підставі договору оренди з товариством з обмеженою відповідальністю «ГД ПРОМ».

Товариством з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» надано до перевірки паспорти очисних споруд виробничих стоків згідно яких встановлено, що очисні споруди збудовано у 1962 році, однак остання реконструкція очисних споруд виробничих стоків проведена у 2010 році. Проектна документація з розділом оцінки впливу на навколишнє середовище не надана, висновок державної екологічної експертизи також відсутній.

Відповідно до п. 15 постанови КМУ від 28.08.2013 року № 808 «Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку» до видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку відносяться нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт очисних споруд, систем скидання очищених стічних вод у водні об'єкти.

В силу ст. 26 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» в Україні здійснюються державна, громадська та інші види екологічної експертизи.

Абзацом 3 ст. 13 Закону України «Про екологічну експертизу» передбачено, що здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Відповідно до п. д) стаття 27 вищевказаного закону екологічній експертизі підлягають матеріали, речовини, продукція, господарські рішення, системи й об'єкти, впровадження або реалізація яких може призвести до порушення норм екологічної безпеки та негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно приписів ст. 28 згаданого закону державна екологічна експертиза проводиться відповідно до Закону України «Про екологічну експертизу».

Згідно ст. 29 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 39 Закону України «Про екологічну експертизу» позитивний висновок державної екологічної експертизи є підставою для відкриття фінансування всіх програм і проектів. Реалізація програм, проектів і рішень без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється.

Об'єктами екологічної експертизи відповідно до ст. 7 Закону України «Про екологічну експертизу» є проекти законодавчих та інших нормативно-правових актів, документація по впровадженню нової техніки, технологій, матеріалів, речовин, продукції, генетично модифікованих організмів, реалізація яких може призвести до порушення екологічних нормативів, негативного впливу на стан навколишнього природного середовища.

З вищенаведеного суд приходить до висновку, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства з експлуатації очисних споруд без позитивного висновку державної екологічної експертизи, у зв'язку з чим позовні вимоги Державної екологічної інспекції щодо тимчасового зупинення експлуатації очисних споруд до отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи товариством з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» підлягають задоволенню.

Розглядаючи по суті позовну вимогу щодо скидання промислових стоків в р.Самара з перевищенням нормативів гранично допустимих скидів, судом встановлено, що скид стічних вод товариство з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» здійснює згідно дозволу № 00359 на спеціальне водокористування, виданого Департаментом екології та природних ресурсів, терміном дії з 01.02.2015 р. по 01.03.2017 р.

Матеріалами перевірки підтверджується, що відведення виробничих стічних вод після очисних споруд, промислових стоків здійснюється в р. Самара (випуск № 1).

На підприємстві в наявності дозвіл на спеціальне водокористування від 01.02.15 № 00359, терміном дії до 01.03.17 року.

Під час аналізу наданої на розгляд під час перевірки документації встановлено факт перевищення нормативів гранично допустимих скидів, що є порушенням умов дозволу на спеціальне водокористування від 01.02.15 № 00359.

Відповідачем за результатами відомчого контролю встановлено, що в зворотних водах підприємства за 2 квартал 2015 року (лист підприємства від 22.06.15 р. №504) перевищувались нормативи гранично допустимих скидів р. Самара. Результати інструментально інспекційного контролю свідчать, що на скиді №1 зворотної води у р. Самара перевищуються нормативи гранично допустимих скидів.

Систематичний скид виробничих стічних вод після очисних споруд в р. Самара з перевищенням нормативів гранично допустимих скидів свідчить про недостатню ефективність роботи очисних споруд товариства з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика», за адресою: вул. Каспійська, 2, м. Дніпропетровськ.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони вод та відтворення водних ресурсів визначено Водним кодексом України.

Згідно ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Згідно п. 6 ч. 2 ст. 70 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.

Відповідно до приписів п.3 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Статтею 110 Водного кодексу України закріплено, що порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Згідно ст. 71 Водного кодексу України у разі перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин скидання стічних вод у поверхневі водні об'єкти може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) чи припинено в порядку, встановленому законодавством.

У відповідності до вищевикладеного суд приходить до висновку, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства зі скидання промислових стоків в р.Самара з перевищенням нормативів гранично допустимих скидів, у зв'язку з чим позовні вимоги Державної екологічної інспекції щодо тимчасового зупинення діяльності щодо скидання промислових стоків в р.Самара з перевищенням нормативів гранично допустимих скидів товариством з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» підлягають задоволенню.

Відповідно до наданих суду заперечень на позовну заяву відповідач зазначає, що позовні вимоги не відповідають задоволенню, позивачем порушено порядок та строки звернення до суду, але з боку відповідача не надано пояснень по суті встановлених порушень, які були зазначені в акті перевірки. Разом із запереченням з боку відповідача не було надано жодних доказів про усунення ним вищезазначених у позові порушень, отже, у зв'язку з чим на даний момент порушення вважаються не усунутими.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених обставин позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст.158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» про тимчасову заборону діяльності - задовольнити в повному обсязі.

Тимчасово зупинити діяльність щодо експлуатації очисних споруд без позитивного висновку державної екологічної експертизи товариством з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» (код ЄДРПОУ 39265179, юридична адреса: вул. Каспійська, 2, м. Дніпропетровськ, 49034).

Тимчасово зупинити діяльність щодо скидання промислових стоків в р.Самара з перевищенням нормативів гранично допустимих скидів товариством з обмеженою відповідальністю «Паперова фабрика» (код ЄДРПОУ 39265179, юридична адреса: вул. Каспійська, 2, м. Дніпропетровськ, 49034).

Присудити з Державного бюджету України на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя ОСОБА_1