27 листопада 2015 року м. Чернігів Справа № 825/3685/15-а
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Яблунівської сільської виборчої комісії про визнання дій протиправними, скасування протоколу та зобов'язання вчинити певні дії,
27.11.2015 ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Яблунівської сільської виборчої комісії про визнання дій протиправними, скасування протоколу та зобов'язання вчинити певні дії.
У свою чергу, пунктом 6 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Разом з тим, перевіривши позовну заву ОСОБА_1 та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що вказана позовна заява підлягає поверненню з наступних підстав.
Так, систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г) міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії (частина 1 статті 19 Закону України від 14.07.2015 № 595-VIII «Про місцеві вибори» (далі - Закон №595-VIII).
Частинами 6 та 13 статті 94 Закону №595-VIII передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржено до суду. Позовні заяви, що стосуються призначення, підготовки і проведення місцевих виборів, розглядаються судом у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Так, частиною 4 статті 172 КАС України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Водночас, частиною 5 статті 172 КАС України встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Аналіз положень зазначеної статті Кодексу свідчить, що до місцевого загального суду як адміністративного суду оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність сільських виборчих комісій та членів цих комісій.
При цьому, з поданого ОСОБА_1 до суду адміністративному позову вбачається, що відповідачем у ньому визначено Яблунівську сільську виборчу комісію.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що даний позов не підсудний ОСОБА_2 окружному адміністративному суду, а підлягає вирішенню відповідним місцевим загальним судом як адміністративним судом за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно пункту 6 частини третьої статті 108 КАС України суд повертає позовну заяву позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачу.
На підставі наведеного та керуючись статтями 107,108,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1, вважати неподаною та повернути позивачу.
Копію ухвали та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строк, передбачений статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Падій