24 листопада 2015 року справа № 823/5124/15
м. Черкаси
15 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві ОСОБА_2 - за довіреністю,
представника відповідача приватного підприємства “Харон-Вестоіл” ОСОБА_3 - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві до приватного підприємства “Харон-Вестоіл” про застосування заходів реагування,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи ПП “Харон-Вестоіл” (код ЄДРПОУ 34667870) за адресою: вул. Майорова, 2 в Оболонському районі міста Києва, шляхом відключення джерела електроживлення та накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень підприємства.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, обгрунтовуючи їх тим, що з 28.09.2015 по 30.09.2015 посадовою особою управління з надзвичайних ситуацій у Оболонському районі ГУ ДСНС України у м. Києві проведено планову перевірку додержавнння (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб ПП «Харон-Вестоіл», за адресою: м. Київ, вул. Майорова, 2. За результатами перевірки скадено акт від 30.09.2015 №447, в якому встановлено 16 порушень вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки.
З 03.11.2015 по 05.11.2015 посадовою особою управління з надзвичайних ситуацій у Оболонському районі ГУ ДСНС України у м. Києві проведено позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб ПП «Харон-Вестоіл». За наслідками перевірки складено акт від 05.11.2015 №517, в якому встановлено 6 порушень вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки.
З огляду на те, що виявлені порушення правил техногенної і пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, на підставі ст. 68 Кодексу цивільного захисту України позивач просить застосувати заходи реагування до ПП «Харон-Вестоіл» у вигляді повного зупинення роботи підприємства, розташованого за адресою: вул. Майорова, 2 у Оболонському районі міста Києва.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що відповідачем усунуто порушення, зазначені в акті планової перевірки від 30.09.2015 №447, і на даний час на об'єкті перевірки відсутні порушення законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, які створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
Дана обставина підтверджується актом позапланової перевірки від 05.11.2015 №517, згідно якого із 16 попередньо виявлених порушень 11 повністю усунуті. Решта 6 порушень є такими, що потребують деякого часу на усунення, але не становлять реальну загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому, відповідачем здійснюється їх усунення, а частина вже усунута, але ще не оформлена актом повторної перевірки.
Представник відповідача також зазначає, що вжиття заходів реагування у вигляді зупинення роботи торгівельного комплексу неспівмірне із незручностями та шкодою, яку воно може заподіяти для великої кількості осіб.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 28.09.2015 по 30.09.2015 посадовою особою управління з надзвичайних ситуацій у Оболонському районі ГУ ДСНС України у м. Києві проведено планову перевірку додержавнння (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб ПП «Харон-Вестоіл», за адресою: м. Київ, вул. Майорова, 2.
За результатами перевірки складено акт від 30.09.2015 №447, в якому встановлено 16 порушень вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, а саме:
1. в тамбурах евакуаційних виходів та шляхах евакуації влаштовано банкомат, торгівельні точки та термінали поповнення рахунку;
2. приміщення магазинів та насосної не дообладнано системою автоматичної пожежної сигналізації (додатки А, А1 ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»);
3. ширина основних проходів на шляхах евакуації з торгівельного залу менше 2,5 м (п.8.8 ДБН В.2.2- 23:2009 «Підприємства торгівлі»);
4. шляхи евакуації захаращені матеріальними цінностями (обладнання, тощо);
5. висота дверей на шляхах евакуації з сходової клітини типу СК1 менше 2-х метрів (п. 5.16. ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»);
6. ширина сходових маршів сходової клітини типу СК1 менше 1,2 м (п. 9.1.11 ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди»);
7. приміщення насосної у підвальному поверсі, яке використовується під склад, не обладнано двома вікнами з приямками, розмірами не менше 0,75*1,2м, одне з яких повинно використовуватись у якості другого евакуаційного виходу (пп. 6.14, 5.13 ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»);
8. в сходовій клітці типу СК1 не влаштовано вікно з фрамугою, що відчиняється, площею не менше 1,2м2 (п. 5.46 ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»);
9. не передбачено влаштування двох розосереджених евакуаційних виходів з торгівельних залів (п.8.3ДБН В.2.2-23:2009 «Підприємства торгівлі»);
10. на сходовій клітці встановлено прилад опалення на висоті менше 2,2м від поверхні проступів та сходової площадки;
11. сходова клітка типу СК1 не обладнана евакуаційним освітленням;
12. допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж;
13. в приміщеннях дозволяється використання побутових електронагрівальних приладів без теплоізоляційних підставок та в місцях, де їх застосування заборонено;
14. тривожне сповіщення від приладів приймально-контрольних не виведено на пульти пожежного спостерігання (п. 5.8. ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»);
15. не проведене випробування зовнішнього протипожежного водопостачання на тиск та витрату води;
16. електрощити, групові електрощити не захищені автономними системами пожежогасіння та не оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаними значеннями номінального струму апарата захисту (плавкої вставки).
30 жовтня 2015 року відповідач звернувся до управління з надзвичайних ситуацій у Оболонському районі ГУ ДСНС України у м. Києві із листом від 30.10.2015 №30/10, в якому просив провести перевірку усунення порушень, виявлених в акті перевірки №447 від 30.09.2015.
З 03.11.2015 по 05.11.2015 посадовою особою управління з надзвичайних ситуацій у Оболонському районі ГУ ДСНС України у м. Києві проведено позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб ПП «Харон-Вестоіл», за наслідками якої складено акт від 05.11.2015 №517 (далі - акт позапланової перевірки).
В акті позапланової перевірки встановлено 6 порушень вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, а саме:
1. висота дверей на шляхах евакуації з сходової клітини типу СК1 менше 2-х метрів (п. 5.16. ДБН В. 1.1-7-2002 “Пожежна безпека об'єктів будівництва”).
2. ширина сходових маршів сходової клітини типу СК1 менше 1,2м (п. 9.1.11 ДБН В.2.2-9-2009 “Громадські будинки та споруди”);
3. в сходовій клітці типу СК1 не влаштовано вікно з фрамугою, що відчиняється, площею не менше 1,2м2 (п. 5.46 ДБН В.1.1-7-2002 “Пожежна безпека об'єктів будівництва”);
4. на сходовій клітці встановлено прилад опалення на висоті менше 2,2м від поверхні проступів та сходової площадки;
5. сходова клітка типу СК1 не обладнана евакуаційним освітленням;
6. електрощити, групові електрощити не захищені автономними системами пожежогасіння.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно частини 6 статті 7 Закону №877, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
Згідно частини 7 статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» від 16 січня 2013 року № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України, одним з основних завдань якого є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, що забезпечується безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відповідно до пунктів 1, 11, 12, 14, 18 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, крім іншого:
- здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст.65 Кодексу;
- складання актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;
- складення протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності та притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб і громадян, винних у порушенні законів та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту;
- застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Частиною 1 статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, крім іншого, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Таким чином, позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, у тому числі повноваженнями застосування до суб'єктів господарювання певних заходів реагування.
Захід реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємства до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо виявлені допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Судом встановлено, що позивачем не подані докази складання відносно відповідача припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, виявлених під час його перевірки та зафіксованих в акті перевірки від 30 вересня 2015 року № 447, застосування до відповідача інших заходів реагування, що свідчать про не реалізацію позивачем належним чином наданих йому законом повноважень.
При цьому, адміністративний позов подано до суду 19 жовтня 2015 року - після проведення планової перевірки та до проведення позапланової перевірки стану усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Крім того, на час судового розгляду справи переважну більшість порушень норм законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, зафіксованих в акті планової перевірки від 30.09.2015 №447, відповідачем усунуто, щодо інших - вживаються заходи щодо їх усунення.
Так, з матеріалів адміністративної справи вбачається, що порушення №№1, 2, 4, 5, зафіксовані в акті позапланової перевірки від 05.11.2015 №517, усунуті, зокрема:
висота дверей на шляхах евакуації з сходової клітини типу СВК1 становить 2 м 04 см, що підтверджується фотографіями №№1-4, копії яких додані до заперечень відповідача (раніше висота дверей для евакуації становила 1,98 м);
ширина сходових маршів сходової клітини типу СК1 становить 121 см, доказом чого є фотографії (фото №№5-8);
прилад опалення на сходовій клітці перенесений на висоту 2,53 м (тобто, більше 2,2м, які вимагаються) від поверхні проступів та сходової площадки, доказом чого є фотографії (фото №№9-10);
обладнано евакуаційним освітленням сходову клітку типу СК1 із влаштуванням негорючого кабелю, доказом чого є фотографії (фото №№11-12).
Відповідачем також вчиняються дії щодо усунення порушень №№3, 6, зафіксованих в акті позапланової перевірки від 05.11.2015 №517. Так, згідно письмових пояснень відповідача, необхідність установлення вікна з фрагмугою, що відчиняється у сходовій клітині типу СК1, площею 1,2 м2, зазначена помилково, оскільки приміщення є замкнутим і вікна не виходитимуть на вулицю. Тому з попереднім погодженням з позивачем влаштовуються додаткові зовнішні сходи і вихід на вулицю. Доказами цього є Договір підряду від 06.11.2015 №06-11-15/1, укладений між відповідачем та ТОВ «Будівельна компанія «Інтергал-Буд», та робочі креслення;
Для усунення порушення №6 укладено Договір №05/11/15 від 05.11.2015 на захищення автономними системами пожежогасіння електрощитів, групових електрощитів з ТОВ «НСТ Інжиніринг», яке має необхідну ліцензію та кваліфікаційні сертифікати фахівців. За цим договором вже розроблена проектна документація.
Згідно листа від 23.11.2015 №65/1/9268 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Київі повідомило відповідача, що за наслідками розгляду робочого проекту системи протипожежного захисту «Автономна система пожежогасіння локального застосування», стадія «РП» (шифр 17/11/15- СПГа) на об'єкті: «ТЦ «Полярний» по вул. Майорова, 2 у м. Києві», розробленого ТОВ «НСТ-Інжиніринг» (ліцензія серія АЕ №522853, видана 28.11.2015), порушень протипожежних вимог будівельних норм та правил не виявлено.
Позивачем належним чином не доведено, а судом не встановлено, факт створення відповідачем загрози життю та здоров'ю людей у зв'язку із експлуатацією приміщень, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Майорова, 2.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність необхідності у застосовуванні до ПП «Харон-Вестоіл» заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи ПП “Харон-Вестоіл” (код ЄДРПОУ 34667870) за адресою: вул. Майорова, 2 в Оболонському районі міста Києва, шляхом відключення джерела електроживлення та накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень підприємства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги необгрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 27.11.2015.