ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
03 листопада 2015 року № 826/18205/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва - Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства «Теодосія» про стягнення штрафу,
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Комісія, позивач) до приватного акціонерного товариства «Теодосія» (надалі - ПрАТ «Теодосія», відповідач) про стягнення штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства про цінні папери та фондовий ринок, за що на нього накладено штрафні санкції.
Однак, відповідачем штраф у встановлений законодавством строк не сплачено, що є наслідком ненадходження коштів до Державного бюджету України, чим порушуються економічні інтереси держави та є підставою для звернення до суду про стягнення цих санкцій в судовому порядку.
Відповідач у встановлений судом строк письмових заперечень проти позову чи пояснень, доказів щодо заявлених позовних вимог на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові не надав, як і не надав заяви про визнання позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Комісією у відношенні ПрАТ «Теодосія» винесено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.02.2015р. №76-ЦА-УП-Е (далі - Акт).
Згідно вказаного Акту встановлено, що у відношенні ПрАТ «Теодосія» винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 10.12.2014р. №203-ЦА-УП-Е (далі - Розпорядження), відповідно до якого відповідач повинен був у термін до 12.01.2015р. проінформувати уповноважену особу про усунення порушень, а саме: надати інформацію та копії документів, які не були надані відповідно до листів Комісії від 20.05.2014р. №16/01/9174/НК та від 12.09.2014р. №16/01/17020/НК. Відповідно до листа Комісії від 20.05.2014р. №16/01/9174/НК ПрАТ «Теодосія» необхідно було повідомити дату втрати документів.
Також, як встановлено у Акті ПрАТ «Теодосія» необхідно було надати документи, які підтверджують факт втрати таких документів. Листом від 12.09.2014р. №16/01/17020/НК Комісія повторно зверталася до відповідача з вимогою про надання вищезазначеної інформації, але станом на 27.01.2015р. вищезазначена інформація до Комісії не надходила, що свідчить про невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 10.12.2014р. №203-ЦА-УП-Е.
Відповідно до Розпорядження ПрАТ «Теодосія» повинно було у термін до 12.01.2015р. усунути порушення вимог законодавства про цінні папери та проінформувати уповноважену особу про усунення порушень.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за неподання інформації у відношенні відповідача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 18.03.2015р. №70-ЦА-УП-Е, відповідно до якої до ПрАТ «Теодосія» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000,00 грн.
Відповідно до копії супровідного листа, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 18.03.2015р. №70-ЦА-УП-Е та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18.03.2015р. №41-ЦА-УП-Е надіслані відповідачу засобами поштового зв'язку 24.03.2015р. вих. № 16/01/6104/НК.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Метою державного регулювання ринку цінних паперів, яка закріплена статтею 2 зазначеного закону є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Пунктом 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно п.7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації доНаціональної комісії з цінних паперів та фондового ринку-у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскільки відповідачем не подано інформацію до Комісії в строки, визначені чинним законодавством, Комісією правомірно та у межах повноважень накладено на ПрАТ «Теодосія» штраф у розмірі 17 000,00 грн.
З матеріалів справи вбачаться, що на час вирішення справи зазначена сума штрафу відповідачем не сплачена, а постанова про накладення штрафу не оскаржена.
Згідно ч. 3 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Виходячи з вищенаведених приписів законодавства, поданих документів і матеріалів, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та враховуючи те, що відповідач суму штрафних санкцій до бюджету у встановлені законодавством строки не сплатив, доказів погашення зазначеної заборгованості станом на день розгляду справи не надав, відповідач у встановлений судом строк своїм правом на подання письмових заперечень проти позову не скористався, не спростував твердження позивача, відтак суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «Теодосія» штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко