Постанова від 08.10.2015 по справі 826/22185/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08 жовтня 2015 року № 826/22185/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва - Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Північно-Український Будівельний Альянс», за участю третьої особи - Державного підприємства «Чайка» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі - позивач, ГУ ДСНС України у м. Києві) до товариства з обмеженою відповідальністю «Північно-Український Будівельний Альянс» (далі - відповідач, ТОВ «Північно-Український Будівельний Альянс»), за участю третьої особи - Державного підприємства «Чайка» (далі - третя особа, ДП «Чайка») про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом за адресою: вул. Гарматна, 38 у Солом'янському районі м. Києва шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом за адресою: вул. Гарматна, 38 у Солом'янському районі м. Києва.

Позовні вимоги ГУ ДСНС України у м. Києві обґрунтовані тим, що органом державного пожежного та техногенного нагляду під час перевірки відповідача встановлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, зазначених в акті, які становлять небезпеку та загрозу життю та здоров'ю людей. Відповідно, з метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, позивач вважає, що необхідно застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом до усунення порушень в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечував та зазначив, що позивачем порушено норми чинного законодавства України стосовно проведення планової перевірки. Також, відповідач вважає позов необґрунтованим, в підтвердження вказує на те, що звернення контролюючого органу до суду щодо вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування - не єдиний спосіб впливу на порушника та уникнення небезпеки персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій. Орган державного нагляду може скласти припис, розпорядження чи інший розпорядчий документ щодо усунення порушень.

Крім того, відповідач повідомив, що на об'єкті будівництва вжито максимальних заходів щодо усунення виявлених порушень, що підтверджується долученими відповідачем письмовими доказами до заперечень, що само по собі виключає можливість застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення будівництва.

Третя особа також заперечувала проти позову та вважає його необґрунтованим, оскільки в акті зазначені правопорушення, наявність яких, на думку ДП «Чайка», встановлена перевіряючими передчасно, оскільки триває будівництво, проводяться будівельні роботи. Крім того, станом на сьогоднішній день, по інформації підрядника, який здійснює будівельні роботи на об'єкті, всі виявлені під час перевірки недоліки усунені, а відтак будь-яка загроза для життя та здоров'я людей відсутня.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 476-р «Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік», Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Інструкції з організації роботи державного пожежного нагляду, затвердженої наказом МНС України від 25.05.2012 № 863, Управлінням з організації пожежно-профілактичної діяльності у державних установах ГУ ДСНС України у м. Києві видано наказ від 20.07.2015 № 9 «Про проведення перевірок».

На підставі наказу від 20.07.2015 № 9, посвідчення від 11.08.2015 № 46 з метою виконання плану-графіка перевірок протипожежного та техногенного стану будівель, споруд та приміщень центральних, територіальних органів влади та підпорядкованих їм структурних підрозділів та суб'єктів господарювання на серпень 2015 року позивачем проведено планову перевірку додержання вимог чинного законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом за адресою: вул. Гарматна, 38 у Солом'янському районі м. Києва, за результатами якої складено акт від 31.08.2015 №54.

Під час здійснення перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки позивачем встановлено, що будівництво житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом здійснюється з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

вводи електрокабелів в інвентарні будівлі мобільного типу через зовнішні стіни влаштовані не у металевих трубах зі зашпаруванням зазору між кабелями та трубою негорючим матеріалом (розділ IV п.1.1 Правил пожежної безпеки України, п.2.1 Правил улаштування електроустановок);

в інвентарних будівлях мобільного типу допускається встановлення електророзеток, вимикачів, світильників та кондиціонерів на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (розділ IV, п.1.17 Правил пожежної безпеки України);

в інвентарних будівлях мобільного типу допускається використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізоляційних підставок (розділ IV, п.1.18 Правил пожежної безпеки України);

допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи та експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами) (розділ IV п. 1.18 Правил пожежної безпеки України);

у будинку, що споруджується в тимчасовій коморі на рівні першого поверху (секцій №5,№6) допускається складування горючих речовин і матеріалів (бочки з вогненебезпечною речовиною) (розділ VII п.4.13 Правил пожежної безпеки України);

основні будівельні роботи на 4, 5, 6 секції проводяться без наявності протипожежного водопостачання від пожежних гідрантів на водогінній мережі або з резервуарів (водойм) (розділ VII, п.4.47 Правил пожежної безпеки України);

пожежний щит (стенд) на території будівництва не доукомплектований. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки -3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. На пожежних щитах (стендах) повинні розміщуватися ті первинні засоби гасіння пожежі, які можуть застосовуватися в даному приміщенні, споруді, установці. Пожежні щити (стенди) та засоби пожежогасіння повинні бути пофарбовані у відповідні кольори згідно з ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (розділ V п.3.11 Правил пожежної безпеки України);

на території будівництва в місцях розташування тимчасових будівель, складів, майстерень відсутні бочки з водою, пожежні щити (стенди) не укомплектовані відповідно до норм, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки -3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. (розділ V п. 3.1 1 розділ VII, п.4.48 Правил пожежної безпеки України);

з'єднання жил електропроводки не здійснюється за допомогою опресування, зварювання, паяння, стискання в приміщеннях тимчасових споруд та на території (розділ IV, п.1.6 Правил пожежної безпеки України);

допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж в тимчасових коморах (розділи, п.1.8 Правил пожежної безпеки України);

значення класу вогнестійкості будівельних конструкцій (колони, міжповерхові перекриття, огороджуючи стіни сходових кліток, ліфтових шахт, сходові площадки, марші сходових кліток) житлового будинку не визначені шляхом випробувань за ДСТУ Б В. 1.1-4, за стандартами на методи випробувань на вогнестійкість будівельних конструкцій конкретних видів або за розрахунковими методами відповідно до стандартів або методик (п.2.10 ДБН В. 1.1-7-2002);

допускається використання в інвентарних будівлях світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків) (розділ IV, п.1.18 Правил пожежної безпеки України);

не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання зі складанням протоколу вимірювання (розділ IV, п. 1.20 Правил пожежної безпеки України);

для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу не проведено випробування на тиск та витрату води з оформленням акту перевірки (розділ V, п. 2.1 Правил пожежної безпеки України);

не надано підтверджуючі документи про те, що замовником спільно з генпідрядною (підрядною) організацією призначено наказом відповідальних за пожежну безпеку осіб від замовника і генпідрядної (підрядної) організації по об'єкту в цілому і по окремих ділянках (розділ VII, п.4.1 Правил пожежної безпеки України);

не надано підтверджуючі документи про те, що посадові особи, відповідальні за протипожежний стан приміщень пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (Розділ II, п.3 Правил пожежної безпеки України);

на тимчасових, мобільних будинках та спорудах відсутні таблички із зазначенням її призначення, інвентарного номера, прізвища особи, відповідальної за її експлуатацію та протипожежний стан (розділ VII, п.4.7 Правил пожежної безпеки України);

будинки та споруди, які зводяться не забезпечені первинними засобами пожежогасіння з розрахунку: на 200 м2 площі підлоги - один вогнегасник (якщо площа поверху менша за 200 м2 - два вогнегасники на поверх), бочка з водою, ящик з піском (розділ VII, п.4.48 Правил пожежної безпеки України);

у квартирах секції № 4, № 5, № 6 не влаштовані внутрішньоквартирні пожежні кран-комплекти, приєднані до мережі господарсько-питного водопроводу будинку та обладнані котушкою з пожежним рукавом завдовжки 15 м, діаметром 19 (або 25,33) мм із розпилювачем, що забезпечує можливість подання води у будь-яку точку квартири з урахуванням струменя води 3 м (п. 4.27 ДБНВ.2.2-15-2005);

в житловому будинку секції № 5 у осях 5s 6в - В5 проектом передбачено ширину площадок на балконах, що використовуються в якості 2-го евакуаційного виходу з квартир, менше ніж 1,2 м (без урахування утеплювача будинку) (п. 4.10 п. 4.13 ДБНВ.2.2-15-2005);

в житловому будинку (секція № 5, квартири зі сторони ДП «Чайка») виходи, що використовуються в якості 2-го евакуаційного виходу з квартир, виконані на площадку, що влаштовується уздовж зовнішньої стіни будинку з глухим простінком шириною менше 1,2 м (1,05 м), між торцем площадки та прорізом, який виходить на площадку (п. 4.10 п. 4.13 ДБНВ.2.2-15-2005);

не надані (відсутні) технічні умови щодо пожежної та техногенної безпеки на будівництво вказаного житлового комплексу (п. 21 розділ II Правил пожежної безпеки України);

при умовній висоті будинку більше 26,5 м у внутрішніх шарах системи зовнішнього облицювання стін будинку (секція № 4, № 5, № 6) застосований горючій матеріал (пінополістирол) (п. 21 розділ II Правил пожежної безпеки України, п.3.4 ДБНВ.1.1-7-2002, розділ V таблиця 1 ДБНВ.2.6-33:2008);

розміщення виробничих, складських та допоміжних будинків і споруд на території будівництва не відповідає затвердженому у встановленому порядку генплану, опрацьованому у складі проекту організації будівництва (п.4.5, розділ IV Правил пожежної безпеки України);

на трубопроводах каналізації, виконаних з горючого матеріалу (ПВХ-труби), при перетині ними поверхових перекриттів не встановлені пристрої проти поширення пожежі (протипожежні манжети) (п.4.1 ДБН В. 1.1 -7-2002).

Перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначені в акті перевірки, на думку позивача, становлять реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V).

Статтею 3 цього Закону передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; підконтрольності і підзвітності органу державного нагляду (контролю) відповідним органам державної влади; рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Стаття 4 Закону №877-V передбачає, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Відповідно до ст. 5 Закону №877-V, планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Частиною 2 цієї статті визначено, що орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності.

З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначаються переліки питань для здійснення планових заходів, які затверджуються його наказом.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 476-р «Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік», Державну службу України з надзвичайних ситуацій зобов'язано провести заходи щодо державного нагляду та контролю у сфері техногенної і пожежної безпеки шляхом проведення перевірки стану протипожежного захисту та техногенної безпеки, зокрема, об'єктів, що належать суб'єктам господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 р. № 306, затверджені «Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» (далі - Критерії).

Згідно з вимогами Критеріїв, ступінь ризику з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом, за адресою: вул. Гарматна, 38 у Солом'янському районі м. Києва встановлено високий.

З огляду на викладене, вбачається що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 476-р, оскільки встановлено високий ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом, Управлінням з організації пожежно-профілактичної діяльності у державних установах ГУ ДСНС України у м. Києві ініційовано проведення планових заходів додержання вимог чинного законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, що оформлено наказом від 20.07.2015 № 9.

Окрім того, частиною 4 ст. 5 Закону №877-V передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Повідомлення від 20.07.2015 № 31/523 про проведення планової перевірки будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом, 29.07.2015 вручено особисто уповноваженій особі суб'єкта господарювання, про що зроблено запис в повідомленні.

При цьому, суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Водночас, як підтверджується матеріалами справи, суб'єкт господарювання допустив посадових осіб позивача до здійснення планового заходу внаслідок отримання відповідного повідомлення.

Крім того, як зазначив позивач, перед початком здійснення перевірки державними інспекторами було пред'явлено посадовій особі суб'єкта господарювання службові посвідчення, що засвідчують особу перевіряючих та посвідчення № 46 від 11.08.2015 та в подальшому допущено на об'єкт будівництва.

Як вбачається з акту перевірки, присутнім під час здійснення планової перевірки об'єкта будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом був виконроб ТОВ «Північно-Український Будівельний Альянс» ОСОБА_2, який відповідно до наказу ТОВ «Північно-Український Будівельний Альянс» від 27.08.2015 № 98 «Про призначення осіб, відповідальних за безпечне виконання робіт на об'єкті» призначений відповідальним за пожежну безпеку.

З огляду на встановлені обставини та наявні докази у справі, суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що він не був повідомлений про проведення планової перевірки та неотримання відповідного повідомлення, як наслідок перевірка призначена позивачем з дотриманням норм чинного законодавства.

Щодо виявлених порушень під час планової перевірки суд зазначає наступне.

Як підтверджується матеріалами справи, всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в акті перевірки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), зокрема:

вводи електрокабелів в інвентарні будівлі мобільного типу через зовнішні стіни влаштовані не у металевих трубах з зашпаруванням зазору між кабелями та трубою негорючим матеріалом, може призвести до замкнення, в результаті чого може виникнути пожежа;

в інвентарних будівлях мобільного типу допускається встановлення електророзеток, вимикачів, світильників та кондиціонерів на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра, що може призвести до загоряння горючого матеріалу та виникнення і розповсюдження пожежі;

в інвентарних будівлях мобільного типу допускається використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізоляційних підставок, що може призвести до загоряння горючого матеріалу та виникнення і розповсюдження пожежі,

допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи та експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами), що може призвести до замкнення, в результаті чого може виникнути пожежа;

у будинку, що споруджується в тимчасовій коморі на рівні першого поверху (секцій №5 ,№6) допускається складування горючих речовин і матеріалів (бочки з вогненебезпечною речовиною), що може призвести до загоряння горючого матеріалу та виникнення і розповсюдження пожежі, а також до вибуху вогненебезпечної речовини;

пожежний щит (стенд) на території будівництва не доукомплектований. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. На пожежних щитах (стендах) повинні розміщуватися ті первинні засоби гасіння пожежі, які можуть застосовуватися в даному приміщенні, споруді, установці. Пожежні щити (стенди) та засоби пожежогасіння повинні бути пофарбовані у відповідні кольори згідно з ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности», що не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей;

з'єднання жил електропроводки не здійснюється за допомогою опресування, зварювання, паяння, стискання в приміщеннях тимчасових споруд та на території, оскільки місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання й пошкодження ізоляції стиків. Струм утрат ізоляції стиків повинен бути не більше струму втрат ізоляції цілих жил цих проводів і кабелів, що може призвести до виникнення та розповсюдження пожежі;

будинки та споруди, які зводяться не забезпечені первинними засобами пожежогасіння з розрахунку: на 200 м2 площі підлоги - один вогнегасник (якщо площа поверху менша за 200 м2 - два вогнегасники на поверх), бочка з водою, ящик з піском, наявність даного порушення не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдэюення полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій;

допускається улаштування та експлуатація тимчасових електромереж в тимчасових коморах, що створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей;

в житловому будинку секції №5 у осях 5-5, 6-6 - В-5 проектом передбачено ширину площадок на балконах, що використовуються в якості 2-го евакуаційного виходу з квартир, менше ніж 1,20 м (без урахування утеплювача будинку), в житловому будинку (секція №5, квартири зі сторони ДП «Чайка») виходи, що використовуються в якості 2-го евакуаційного виходу з квартир, виконані на площадку, що влаштовується уздовж зовнішньої стіни будинку з глухим простінком шириною менше 1,2 м (1,05 м), між торцем площадки та прорізом, який виходить на площадку, евакуація людей під час пожежі - це вимушений процес виведення людей із зони, де є можливість впливу на них небезпечних чинників пожежі. Необхідними умовами, які забезпечують ефективну евакуацію, є: мінімальний час, за який можна залишити приміщення при пожежах, аваріях; найкоротша відстань від місця аварії до виходу назовні; безпечний шлях проходження людей до виходу.

Акт перевірки від 31.08.2015 № 54 підписаний виконробом відповідача ОСОБА_2 без зауважень та отримано ним особисто в останній день перевірки, про що свідчить підпис в акті перевірки.

Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння легкими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.

Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (п. 2).

Відповідно до п.1, п.2, п.11 Розділу ІІ Правил, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об'єктів.

Керівник підприємства повинен визначити обов'язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту.

Працівники об'єкта зобов'язані дотримуватися встановленого протипожежного режиму, виконувати вимоги цих Правил та інших нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки.

В свою чергу, відповідач у своїх запереченнях зазначив, що ним, як субпідрядником, на об'єкті будівництва вжито максимальних заходів до усунення виявлених порушень, що підтверджується затвердженими ТОВ «Північно-Український Будівельний Альянс» письмовими заходами з відмітками про їх виконання та фотознімками, зокрема вводи електрокабелів в інвентарні будівлі мобільного типу через зовнішні стіни влаштовано в металевих трубах з зашпарюванням зазору між кабелями та трубою негорючим матеріалом; пожежні щити доукомплектовані комплектами засобів пожежогасіння; жили електропроводки в приміщеннях тимчасових споруд та на території з'єднані за допомогою опресування, зварювання та стискання; будинки та споруди, які зводяться забезпечені первинними засобами пожежогасіння; в тимчасовій коморі на рівні першого поверху відсутнє складування горючих речовин та матеріалів; експлуатація світильників здійснюється з ковпаками, в інвентарних будівлях мобільного типу використання електронагрівальних приладів здійснюється з негорючими підставками; на тимчасових, мобільних будинках та спорудах встановлені таблички із зазначенням її призначення, інвентарного номеру, прізвища особи, відповідальної за її експлуатацію тощо.

Проте, досліджуючи акт перевірки, та надані відповідачем докази усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначених в акті перевірки, судом не вбачається повне усунення виявлених порушень.

Більш того, відповідач, стверджуючи про вжиття заходів щодо усунення порушень на будівництві, не надав суду доказів звернення до органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки про усунення ним порушень, зафіксованих в акті від 31.08.2015 №54, що стало б підставою для призначення позапланової перевірки.

Отже, на час прийняття рішення у справі, відповідачем не спростовано твердження позивача про те, що будівництво житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом за адресою: вул. Гарматна, 38 у Солом'янському районі м. Києва функціонує без порушень правил та норм пожежної безпеки, що, в свою чергу створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Суд не вбачає підстав ставити під сумнів, що виявлені порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту в даному випадку створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

З аналізу викладених положень, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що звернення позивача із позовом щодо вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування не єдиний спосіб впливу на порушника та уникнення небезпеки персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій, так як орган державного нагляду може скласти припис, розпорядження чи інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, оскільки, під час проведення перевірки виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки зазначених в акті від 31.08.2015 № 54, які створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, що не спростовано відповідачем, відповідно заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.

Так, статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З аналізу викладених положень, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

При цьому, слід зазначити, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення будівництва, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Виявлені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що зафіксовані в акті перевірки на час розгляду справи відповідачем не спростовані та не надано належних доказів щодо усунення повністю виявлених порушень чи спростування встановлених відносно нього порушень.

Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

На думку суду, позивач надав достатньо належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується позов.

Враховуючи вищевикладене, системно проаналізувавши правові норми чинного законодавства, виходячи з наявних доказів у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Керуючись вимогами ст.ст. 94, 160-162, 183-2, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві задовольнити повністю.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Північно-Український Будівельний Альянс» заходи реагування у вигляді вигляді повного зупинення будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом за адресою: вул. Гарматна, 38 у Солом'янському районі м. Києва.

Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 №130 "Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень будівництва житлово-офісного комплексу з підземним паркінгом за адресою: вул. Гарматна, 38 у Солом'янському районі м. Києва (виконавець робіт - ТОВ «Північно-Український Будівельний Альянс», код ЄДРПОУ 35129952).

Обов'язок, щодо забезпечення виконання рішення покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко