Постанова від 26.11.2015 по справі 826/17465/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 листопада 2015 року № 826/17465/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Гарника К.Ю., за участю секретаря судового засідання Непомнящої А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві

доОлександрівської клінічної лікарні міста Києва

про застосування заходів реагування

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Олександрівської клінічної лікарні міста Києва (далі по тексту - відповідач) у якому просить: застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення роботи Олександрівської клінічної лікарні міста Києва, розташованої за адресою: вул. Шовковична, 39/1 у Печерському районі м. Києва; визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом мне України від 21.10.2004 №130 "Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08 листопада 2004 р. за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень Олександрівської клінічної лікарні міста Києва, розташованої за адресою: вул. Шовковична, 39/1 у Печерському районі м. Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 серпня 2015 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/17465/15.

09 вересня 2015 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) від відповідача надійшли заперечення, з яких вбачається, що відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, мотивуючи заперечення тим, що при проведенні перевірки Печерським районним управлінням ГУ ДСНС України у м. Києві порушень не виявлено.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 вересня 215 року адміністративну справу № 826/17465/15 призначено до розгляду у судовому засіданні на 24 вересня 2015 року.

У судовому засіданні 24 вересня 2015 року, керуючись приписами частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 року № 476-р «Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік», Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) зобов'язано провести заходи щодо державного нагляду та контролю у сфері техногенної і пожежної безпеки шляхом проведення перевірки стану протипожежного захисту та техногенної безпеки: об'єктів, що належать суб'єктам господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності:

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року № 306, затверджені «Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежні безпеки» (далі - Критерії).

Згідно з вимогами Критеріїв ступінь ризику з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки Олександрівської клінічної лікарні м. Києва (далі - Лікарня) за адресою: вул. Шовковична, 39/1 у Печерському районі міста Києва - високий.

Наказом Печерським районним управлінням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 19 червня 2015 року № 101 «Про проведення перевірок» (далі - Наказ № 101) т.в.о. головного інспектора відділу ДНК та ЦЗ Печерського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві капітану служби цивільного захисту Гейко Я.С. (далі - державний інспектор) доручено в період 13 липня 2015 року по 31 липня 2015 року провести планову перевірку Олександрівської клінічної лікарні м. Києві (далі - Лікарня) стосовно дотримання вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки.

В період 13 липня 2015 року по 31 липня 2015 року було здійснено планову перевірку суб'єкта господарювання з додержання вимог чинного законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Під час здійснення перевірки, встановлено, що Лікарня, експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

За результатами перевірки державним інспектором було складено акт перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 31 липня 2015 року № 20/152.

Враховуючи те, що під час проведення перевірки було виявлені порушення правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в акті, у зв'язку з чим суб'єктом господарювання недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись ст. 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення роботи Олександрівської клінічної лікарні м. Києва (код: 01994095), а саме: зупинення роботи приміщень корпусів № 1, № 6-а, матеріального та господарчого блоків, за адресою: вул. Шовковична, 39/1 у Печерському районі м. Києва.

Відповідно до частини 1 статті 51 та частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно часини 4 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Тобто, доказом усунення порушень є акт перевірки винесений органом державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, в якому буде вказано про усунення обставин (порушень), що слугували підставою для вжиття заходів реагування.

Відповідно статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

Так, відповідач звернувся листом від 03 вересня 2015 року № 2073/01 до Управління з надзвичайних ситуацій у Печерському районі ГУ ДСНС України у м. Києві, в якому просив провести позапланову перевірку стану протипожежної безпеки Лікарні у зв'язку з усуненням порушень вказаних в Акті перевірки від 31 липня 2015 року № 20/152.

На підставі вимог статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», з урахуванням листа Олександрівської клінічної міської лікарні м. Києва, управлінням з надзвичайних ситуацій у Печерському районі ГУ ДСНС України у м. Києві видано наказ від 03 вересня 2015 року № 118 «Про проведення позапланової перевірки», яким визначено провести у термін з 03 вересня 2015 року по 11 вересня 2015 року позапланову перевірку Лікарні, розташованої за адресою: вул. Шовковична, 39/1, у Печерському районі міста Києва.

За результатами проведеної перевірки складений акт додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 07 вересня 2015 року, відповідно до якого порушень вимог нормативних актів з питань пожежної та техногенної безпеки не виявлено.

Наведене свідчить, що відповідачем усунуто порушення, виявлені під час перевірки у період з 13 липня 2015 року по 31 липня 2015 року та вказані в акті від 31 липня 2015 року № 20/152, а тому відсутні підстави для застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення роботи Олександрівської клінічної лікарні міста Києва, розташованої за адресою: вул. Шовковична, 39/1 у Печерському районі м. Києва

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено усунення порушень з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 122, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.Ю. Гарник