ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
26 листопада 2015 року м. Київ № 826/24561/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
за позовомОСОБА_1
до Конкурсної комісії з відбору кандидатів на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі
про визнання протиправними дій, бездіяльності та скасування рішень, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Конкурсної комісії з відбору кандидатів на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі про визнання протиправними дій, бездіяльності та скасування рішень.
Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 06.11.2015 року позовну заяву залишено без руху, та надано строк для усунення недоліків.
На виконання вимог ухвали суду позивач через канцелярію суду 24.11.2015 року подав додаткові документи по справі, зокрема, уточнену позовну заяву, у якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача з отримання від кандидатів заяв про участь у конкурсі та оприлюднення відомостей про них не пізніше ніж за 24 години до його початку на офіційному веб-сайті Генеральної прокуратури України;
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 01.10.2015 про схвалення Порядку проведення відкритого конкурсу на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі;
- визнати протиправними дії відповідача з організації, проведення та встановлення результатів конкурсу на підставі Порядку проведення відкритого конкурсу на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, який не набрав чинності;
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 26.10.2015 про недопуск ОСОБА_1 до участі у конкурсі.
Ознайомившись з вказаної заявою суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У преамбулі Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI (надалі - Закон №3674-VI) визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №3674-VІ судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі.
Згідно ч.2 ст.4 Закону №3674-VI, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлюється у розмірі - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до абз.2 ч.3 ст.6 Закону №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» установлена мінімальна заробітна плата з 01 січня 2015 року у місячному розмірі 1 218,00 гривень.
Даний позов містить чотири вимоги немайнового характеру.
В контексті наведеного вище позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі по 487,20 за кожну вимогу немайнового характеру.
Натомість позивачем сплачено лише частину судового збору за подання позовної заяви, відповідно до наявних в матеріалах справи квитанцій від 23.11.2015 року №42176 на суму 487,20 грн. та від 29.10.2015 року №30342 на суму 487,20 грн. та разом з позовною заявою подано клопотання про відстрочення сплати решти судового збору.
Відповідно до частини першої статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Дослідивши заявлені позивачем вимоги та доводи, наведені на їх обґрунтування, суд прийшов до висновку про відсутність належних доказів на підтвердження наявності скрутного матеріального становища внаслідок того, що позивач є єдиним годувальником в сім'ї, а відтак, не вбачає підстав для задоволення даного клопотання.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову ставка судового збору становить 0,3 розміру мінімальної заробітної плати.
Водночас матеріали даної позовної заяви не містять достатніх доказів сплати судового збору, який підлягав сплаті, виходячи із ставок збору за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду належних доказів на підтвердження сплати судового збору у повному обсязі за подання до адміністративного суду адміністративного позову та за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову (р/р 31218206784007, код банку 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ в місті Києві, код за ЄДРПОУ 38004897, код класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач: УДКСУ у Печерському районі).
Керуючись статтями 106-108 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Встановити позивачу 5-ти денний строк з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили, відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О.Іщук