Постанова від 25.11.2015 по справі 826/21821/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 листопада 2015 року 08:00 № 826/21821/15

Окружний адміністративного суду міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Кобилянського К.М., суддів Гарника К.Ю., Федорчука А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко»

доДепартаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України

про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, про визнання протиправними дій відповідача щодо розгляду заяв товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко» від 17.08.2015 №12854125, №12855865, №12857704 у строк, що перевищує чотирнадцять робочих днів.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем було розглянуто заяви від 17.08.2015 №12854125, №12855865, №12857704 з порушенням строків, визначених ч. 5 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Представник відповідача проти позову заперечив, про що подав письмові заперечення на позов. Вважає, що в діях Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України під час розгляду заяв позивача від 17.08.2015 відсутнє порушення строків розгляду таких заяв. З таких підстав просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко» є власником об'єкта нерухомого майна: адміністративно-готельний та торгово-розважальний центр з паркінгом, яке знаходиться за адресою: м. Київ, Столичне шосе, будинок 103. Загальна площа об'єкта становить 105 623,90кв.м.

Право власності на дане нерухоме майно підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно номер 23432637 від 24.06.2014.

Як вбачається зі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, даний об'єкт включає в себе наступні складові частини:

- адміністративно-готельний центр, літера «А», загальна площа: 38589,8 кв.м. (адміністративна частина, літера «А», загальна площа: 19141,8 кв.м.; готельна частина, літера «А», загальна площа: 20448,0 кв.м.);

- дворівнева автостоянка, літера «А1», загальна площа: 17506,8 кв.м.;

- торгово-розважальний центр з паркінгом, літера «А2», загальна площа 48475,30 кв.м. (паркінг, літера «А2», загальна площа : 16844,90 кв.м.; торгово-розважальна частина, літера «А2», загальна площа 31630,4 кв.м.;

- насосна, літера «Б», загальна площа: 51,9 кв.м.

Як зазначає представник позивача в позовній заяві, товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко» було прийнято рішення про поділ даного нерухомого майна на окремі складові частини.

15 квітня 2015 Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано Наказ № 46 «Про присвоєння поштової адреси об'єкту нерухомості у місті Києві»

Згідно Наказу № 46 від 15.04.2015 Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято рішення присвоїти складовим частинам об'єкта нерухомого майна, який належить товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко», окремі поштові адреси.

Адміністративно-готельному центру, літера «А» - присвоєно поштову адресу: місто Київ, Столичне шосе, будинок 103, корпус 1.

Дворівневій автостоянці, літера «А1» - присвоєно поштову адресу: місто Київ, Столичне шосе, будинок 103, корпус 2.

Торгово-розважальному центру з паркінгом, літера «А2» - присвоєно поштову адресу: місто Київ, Столичне шосе, будинок 103, корпус 3.

Насосній, літера «Б» - присвоєно поштову адресу: місто Київ, Столичне шосе, будинок 103, корпус 4.

17 серпня 2015 товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко» звернулось до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві із відповідними заявами № 12854125, № 12855865, № 12857704 про державну реєстрацію права власності на складові частини об'єкта нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: с. Київ, Столичне шосе, будинок 103.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Філюк С.П. Департамент державної реєстрації Міністерства юстиції України від 21.09.2015 № 24619071, за результатами розгляду заяви позивача № 12854125 від 17.08.2015 відмовлено у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна на будівлю, що розташована: м. Київ, Столичне шосе, будинок 103, корп. 1.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Філюк С.П. Департамент державної реєстрації Міністерства юстиції України від 22.09.2015 № 24620953, за результатами розгляду заяви позивача № 12855865 від 17.08.2015 відмовлено у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна на будівлю, що розташована: м. Київ, Столичне шосе, будинок 103, корп. 2.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Філюк С.П. Департамент державної реєстрації Міністерства юстиції України від 22.09.2015 № 24621699, за результатами розгляду заяви позивача № 12857704 від 17.08.2015 відмовлено у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна на будівлю, що розташована: м. Київ, Столичне шосе, будинок 103, корп. 3.

Вбачаючи в діях відповідача порушення строків прийняття рішення, що визначені ч. 5 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно.

Таким чином, позивач, з метою використання свого права, звернувся до органу державної реєстраційної служби для здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам по справі, суд зазначає наступне.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом та їх обтяжень, врегульовано нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (надалі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їхобтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Частиною 5 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів (крім випадків, установлених частиною сьомою цієї статті) з дня надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію і передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.

Державна реєстрація права власності (надання відмови в ній) на підприємство як єдиний майновий комплекс та в разі, якщо їй передує видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно, проводиться у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач 17.08.2015 звернувся до Головного територіального управління юстиції у м. Києві з відповідними заявами про державну реєстрацію права власності.

Пунктом 1 Наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2013 № 607/5 визначено, в тому числі, що у разі подання до територіальних органів Мін'юсту, посадовим особам органів місцевого самоврядування, адміністраторам центрів надання адміністративних послуг, нотаріусам заяв щодо державної реєстрації права власності або інших речових прав на об'єкти нерухомого майна загальною площею понад 5000 кв. метрів, що розташовані на земельній ділянці, рішення щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, приймаються державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру відповідно до додатка до цього наказу.

Пунктом 2 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб (додаток до Наказу від 02.04.2013 № 607/5) (надалі - Порядок) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно у випадках, передбачених у пункті 1 наказу, проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Мін'юсту відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868.

Протягом одного робочого дня з дати прийняття заяви орган державної реєстрації прав, посадова особа органу місцевого самоврядування, адміністратор центру надання адміністративних послуг, нотаріус, який прийняв заяву, забезпечує виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування оригіналів документів, що подаються для проведення державної реєстрації прав, та копій документів, що пред'являються для державної реєстрації прав, засвідчені в установленому порядку та розміщення у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п. 3 Порядку).

Орган державної реєстрації прав, посадова особа органу місцевого самоврядування, адміністратор центру надання адміністративних послуг, нотаріус у день прийняття відповідної заяви у випадках, передбачених пунктом 1 наказу, та виконання дій, передбачених пунктом 3 цього Порядку, за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно передає таку заяву на розгляд до Мін'юсту (п. 4 Порядку).

В матеріалах справи відсутні письмові докази того, що заяви позивача від 17.08.2015 №12854125, №12855865, №12857704 були передані Головним територіальним управлінням юстиції у м. Києві до відповідача з порушенням процедури та строків, визначених в п.п. 3, 4 Порядку.

Таким чином, виходячи з того, що заяви про державну реєстрацію були подані позивачем 17 серпня 2015, то державна реєстрація права власності (або відмова у державній реєстрації) мала бути проведена до 07 вересня 2015 (чотирнадцять робочих днів).

Натомість, як свідчать належним чином завірені копії облікових справ (а.с. 49 - 282 Том І):

- заява № 12854125 від 17.08.2015 була розглянута державним реєстратором прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Філюком Сергієм Петровичем 21.09.2015;

- заява № 12855865 від 17.08.2015 була розглянута державним реєстратором прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Філюком Сергієм Петровичем 22.09.2015;

- заява № 12857704 від 17.08.2015 була розглянута державним реєстратором прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Філюком Сергієм Петровичем 22.08.2015.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач при розгляді зазначених вище заяв позивача порушив вимоги ч. 5 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» в частині розгляду заяв з перевищенням законодавчо встановленого 14-денного строку на прийняття рішення про державну реєстрацію прав або ж про відмову в такій державній реєстрації.

Частиною 2 ст. 9 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки в даному випадку суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, то судові витрати підлягають відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень

Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко» - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України щодо розгляду заяв товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко» від 17.08.2015 №12854125, №12855865, №12857704 у строк, що перевищує чотирнадцять робочих днів.

3. Стягнути судові витрати в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нітеко» (код ЄДРПОУ 20074704) шляхом їх безспірного списання з рахунків Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя К.М. Кобилянський

Судді К.Ю. Гарник

А.Б. Федорчук