про залишення позовної заяви без руху
27 листопада 2015 р. м. Чернівці справа № 824/2435/15-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Спіжавка Г.Г., розглянувши матеріали адміністративного позову Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Головного управління ДФС у Чернівецькій області до Глибоцького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу "Глибоцький держспецлісгосп АПК" про стягнення податкового боргу,-
До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Головного управління ДФС у Чернівецькій області до Глибоцького державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства агропромислового комплексу "Глибоцький держспецлісгосп АПК" про стягнення коштів з рахунків платника в банку в рахунок погашення податкового боргу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 104 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.
Норми статті 106 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень статті свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до частини 3 статті 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
В позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору, оскільки на день подання адміністративного позову видатки позивача для сплати судового збору по КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" не передбачені та не затверджені в кошторисі на 2015 р., тобто, на момент звернення до суду на рахунку позивача відсутні кошти для сплати судового збору за подання даного позову.
Розглянувши дане клопотання, вважаю, що воно не підлягає задоволенню з нижче викладених підстав.
З 01.09.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір".
Зокрема, стаття п'ята Закону України "Про судовий збір" (в редакціях від 01.09.2015 р. та від 26.09.2015 р., чинній на сьогодні) встановлює перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору при зверненні до суду.
В даному переліку не зазначено податкові органи, як такі, що звільняються від сплати судового збору.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" передбачено: Кабінету Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Враховуючи зазначене, підстави для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору відсутні.
Згідно частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції від 26.09.2015р.) ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень становить 1,5 відсотка ціни позову, але менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Сума заявленого позову складає 609083,74 грн., отже позивачу необхідно сплатити за подання даного позову судовий збір в сумі 9 136,26 грн.
З наведеного слідує, що позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України, зокрема, в частині сплати судового збору.
У відповідності до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в статті 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ч.1 ст. 108, ст.165 КАС України, суддя -
1. Відмовити в задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
2. Позовну заяву Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Головного управління ДФС у Чернівецькій області залишити без руху.
3. Встановити позивачу строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з моменту отримання даної ухвали.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Г.Г. Спіжавка