Справа № 815/3651/15
23 листопада 2015 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання Гунько О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, Одеського міського управління юстиції, ОСОБА_2, за участю третіх осіб: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та ОСОБА_3 про скасування реєстрації декларацій про початок будівельних робіт, про готовність об'єкта до експлуатації, скасування рішення про державну реєстрацію права власності, зобов'язання вчинити певні дії, -
Заступник прокурора Одеської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Одеської міської ради з позовом до Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, ОСОБА_2, в якому просив: скасувати реєстрацію декларацій про початок виконання будівельних робіт, зареєстровану Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 05.03.2015 року за № ОД1421508405437 та про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстровану Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 25.03.2015 року за № ОД1421508405437; скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_1 Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області від 07.04.2015 року № 20548279 на підставі якого за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська область, м. Одеса, Отрада пляж, будинок 1-А; зобов'язати ОСОБА_2 за власний рахунок привести до первісного стану самовільно реконструйований об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська область, м. Одеса, Отрада пляж, будинок 1-А у відповідність до технічного паспорту від 22.09.2006 року, виготовленого КП МБТІ та РОН на спірний об'єкт нерухомості (витяг про реєстрацію права власності за ОСОБА_2, серії ССВ № 757795 від 04.12.2006 року).
Ухвалою суду від 07.09.2015 року, яка була занесена до журналу судового засідання до участі у справі залучено третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент комунальної власності Одеської міської ради.
Ухвалою суду від 14.09.2015 року, яка була занесена до журналу судового засідання здійснено заміну неналежного відповідача по справі - Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції на належного - Одеське міське управління юстиції.
Ухвалою суду від 29.09.2015 року, яка була занесена до журналу судового засідання до участі у справі залучено третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3
В обґрунтування позовних вимог заступник прокурора в цілому зазначив, що прокуратурою області під час вивчення стану дотримання вимог містобудівного законодавства на території м. Одеси, зокрема відповідності даних зазначених у дозвільних документах на проведення будівельних робіт проектній документації, фактично збудованих об'єктів проектним та дозвільним документам, а також законності державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, установлено, що 05.03.2015 року ОСОБА_2 до Департаменту ДАБІ в Одеській області подала декларацію про початок виконання будівельних робіт з реконструкції нежитлових приміщень кафе без зміни зовнішніх геометричних розмірів та цільового призначення за адресою: Одеська область, м. Одеса, Отрада пляж, 1-а, яку Департаментом зареєстровано за № ОД 082150640340. Крім того, 25.03.2015 року ОСОБА_2 до Департаменту ДАБІ в Одеській області була подана декларація про готовність вказаного об'єкта до експлуатації, яка зареєстрована Департаментом ДАБІ в Одеській області за №ОД 142150840537.
У декларації про початок виконання будівельних робіт ОСОБА_2 зазначено, що для проведення робіт з реконструкції, задекларованих у вказаному документі, наявність права власності чи користування земельною ділянкою не потребується, оскільки в результаті проведення таких робіт з реконструкції не змінюються геометричні розміри. Аналогічні дані внесені ОСОБА_2 до п. 11-1 декларації про готовність до експлуатації з посиланням на приписи ч.4 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Разом із цим, 04.12.2006 року за ОСОБА_2 зареєстроване право власності на вказаний об'єкт на підставі договору купівлі продажу № 7484 від 29.11.2006 року, в якому зазначено що загальна площа приміщення складає 52,0 кв. м. Проте, у декларації про початок виконання будівельних робіт, замовницею вказано, що площа збудованого об'єкта становитиме 505 кв.м., а в пункті 12 декларації про готовність об'єкта до експлуатації зазначено, що загальна площа збудованого об'єкта становить 494,5 кв. м. Крім того, відповідно до технічного паспорту від 17.03.2015, виготовленого ПП «Проект», загальна площа збудованого об'єкта становить 494,5 кв.м., а площа першого поверху 330,3 кв.м.
З урахуванням вищевикладеного, а саме внесення ОСОБА_2 завідомо недостовірних даних у декларацію про початок виконання будівельних робіт від 05.03.2015 року № ОД 082150640340 та декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 25.03.2015 року № ОД142150840537, на підставі яких в подальшому було прийнято рішення про реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на зазначений об'єкт, заступник прокурора вважає, що останні підлягають скасуванню у судовому порядку.
Представники прокуратури та Одеської міської ради у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові, уточненнях до позову.
Представники відповідача - Одеського міського управління юстиції у судовому засіданні відносно задоволення позову заперечувала в частині позовних вимог до Одеського міського управління юстиції, з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Представник відповідача - ОСОБА_2 у судовому засіданні відносно задоволення позовних вимог заперечував та просив суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, письмових заперечень на позов не подав.
Представник відповідача - Департаменту ДАБІ в Одеській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав до суду письмові заперечення, в яких просив суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на правомірність дій відповідачів.
Відповідач - державний реєстратор Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1 в останнє судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, проте приймаючи участь у судовому засіданні, яке відбулось раніше, позовні вимоги щодо скасування рішення про державну реєстрацію права власності не визнала та в їх задоволенні просила суд відмовити.
Представник третьої особи - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради підтримав позицію прокуратури та Одеської міської ради та просив суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Третя особа - ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
05.03.2015 року ОСОБА_2 до Департаменту ДАБІ в Одеській області було подано декларацію про початок виконання будівельних робіт з реконструкції нежитлових приміщень кафе без зміни зовнішніх геометричних розмірів та цільового призначення за адресою: Одеська область, м. Одеса, Отрада пляж, 1-а, яку Департаментом ДАБІ в Одеській області зареєстровано за № ОД 082150640340 (а.с. 28-3 том 1).
25.03.2015 року ОСОБА_2 до Департаменту ДАБІ в Одеській області було подано декларацію про готовність вказаного об'єкта до експлуатації, яка зареєстрована Департаментом ДАБІ в Одеській області за №ОД 142150840537 (а.с. 31-35 том 1).
Як вбачається з вищезазначеної декларації про початок виконання будівельних робіт, ОСОБА_2 зазначено, що для проведення робіт з реконструкції, задекларованих у вказаному документі, наявність права власності чи користування земельною ділянкою не потребується, оскільки в результаті проведення таких робіт з реконструкції не змінюються геометричні розміри.
Аналогічні дані внесені ОСОБА_2 до п. 11-1 декларації про готовність до експлуатації з посиланням на приписи ч.4 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до ч.4 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкцію або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а так само нове будівництво відповідно до містобудівної документації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури на замовлення органів державної влади та органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Разом з тим, судом встановлено, що 04.12.2006 року за ОСОБА_2 зареєстроване право власності на вказаний об'єкт нерухомості на підставі договору купівлі продажу № 7484 від 29.11.2006 року, в якому зазначено що загальна площа приміщення складає 52,0 кв. м. (а.с. 44-46 том 2), а також Технічним паспортом від 22.09.2006 року, виготовленим КП «ОМБТІ та РОН» (а.с. 18-22 том 1).
При цьому, судом встановлено, що у декларації про початок виконання будівельних робіт, ОСОБА_2 вказано, що площа збудованого об'єкта становитиме 505 кв.м., а в пункті 12 декларації про готовність об'єкта до експлуатації зазначено, що загальна площа збудованого об'єкта становить 494,5 кв. м. (а.с. 28-35 том 1).
Крім того, відповідно до Технічного паспорту від 17.03.2015 року, виготовленого ПП «Проект», загальна площа збудованого об'єкта становить 494,5 кв.м., а площа першого поверху 330,3 кв.м. (а.с. 38-41 том 1).
Вищезазначені обставини свідчить про зміну геометричних розмірів та фундаментів спірного реконструйованого об'єкту нерухомості та, відповідно, внесення замовником завідомо недостовірних даних у декларацію про початок виконання будівельних робіт від 05.03.2015 року № ОД 082150640340 та декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 25.03.2015 року № ОД 142150840537.
Крім того, відповідно до листа управління Держземагенства у м. Одесі від 12.05.2015 року №10-1505-0.15-3534/2-15 право власності чи користування на земельну ділянку в м. Одесі, Отрада пляж, 1-а за ОСОБА_2 не реєструвалось (а.с. 15 том 1).
Аналогічна інформація міститься в листі Департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 12.05.2015 року 01-19/1614-09-02 (а.с. 16 том 1).
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466, у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.
Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Згідно п. 29 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.
Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у зв'язку з внесенням ОСОБА_2 завідомо недостовірних даних у декларацію про початок виконання будівельних робіт від 05.03.2015 року № ОД 082150640340 та декларацію про готовність об'єкта до експлуатації від 25.03.2015 року № ОД 142150840537, останні підлягають скасуванню у судовому порядку.
Також судом встановлено, що на підставі вищевказаної декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 25.03.2015 року № ОД142150840537 за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення - кафе, що розташовано за адресою: Одеська область, м. Одеса, Отрада пляж, будинок 1-А, що підтверджується копіями матеріалів реєстраційної справи № 12.7-43 (а.с. 34-127 том 2). Зокрема, вказана реєстрація проведена на підставі рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області ОСОБА_4 від 07.04.2015 року № 20548279 (а.с. 69 том 2).
На підставі зазначеного рішення, ОСОБА_2 видано свідоцтво про право власності на спірне нерухоме майно від 07.04.2015 року №36004308 (а.с. 70 том 2).
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Відповідно до ч. 1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Пунктом 2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868, визначено, що державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Статтею 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам. Особливості процедури державної реєстрації прав власності на нерухоме майно визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013 року.
Згідно із п. 49 зазначеного Прядку, у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заінтересованою особою є замовник будівництва, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна заявник подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку; документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування); документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса).
У відповідності до частини 1 статті 22 наведеного Закону, у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що у разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Відповідно до статті 24 Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Відповідно до ч. 9 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності» зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкта необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Пунктом 5 частини 1 статті 19 вказаного Закону також визначено, що однією з підстав для державної реєстрації прав та їх обтяжень є рішення судів, що набрали законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з п.2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 року № 3502/6, для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пунктів 2.3 цього розділу.
Як встановлено судом, в порушення приписів п. 74 Порядку, ОСОБА_2 до реєстраційної служби не було надано копію правовстановлюючого документу на земельну ділянку, що не спростовувалось під час судового розгляду представниками відповідачів та визнав представник ОСОБА_2
При цьому, як встановлено судом вище, згідно інформації управління Держземагенства у м. Одесі (лист від 12.05.2015 року №10-1505-0.15-3534/2-15), Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (лист від 12.05.2015 року 01-19/1614-09-02) право власності чи користування на земельну ділянку в м. Одесі, Отрада пляж, 1-а за ОСОБА_2 не зареєстровано.
Відтак судом встановлено, що збудований ОСОБА_2 об'єкт нерухомості знаходиться на земельній ділянці, яка їй у власність чи користування не передавалась, а у декларацію про готовність об'єкта до експлуатації внесені завідомо недостовірні дані, у зв'язку із чим реєстрація цієї декларації підлягає скасуванню у судовому порядку.
З урахуванням вищевикладеного, суд також дійшов висновку, що державним реєстратором Реєстраційної служби Одеського міського управління проведено державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Одеса, Отрада пляж, 1-а за ОСОБА_2 за відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку та на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації, в яку внесені завідомо недостовірні дані, а отже відповідне рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно зі ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Частиною 7 цієї ж статті встановлено, що у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим, або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати втрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Здійснивши аналіз наведеної норми права, суд приходить до висновку, що знесення самочинного будівництва, як крайньої міри, можливо, зокрема за умови, якщо цим будівництвом порушуються права третіх осіб, а перебудова не призведе до усунення їх порушених прав, а також у разі, якщо перебудову нерухомості відповідно до проекту або відповідно до норм і правил, визначених державними правилами та санітарними нормами, неможливо, або якщо особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від такої перебудови.
Враховуючи те, що будівництво нежитлового приміщення за вказаною вище адресою здійснено за дозвільною документацію, в яку замовником внесені завідомо недостовірні дані та реєстрація якої підлягає скасуванню, суд вважає, що самовільно збудований об'єкт підлягає приведенню до первісного стану у відповідність до технічного паспорту від 22.09.2006 року.
Згідно ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Разом з тим, як встановлено судом, ОСОБА_2 самовільно реконструйовано та введено в експлуатацію об'єкт нерухомого майна, тобто право власності на вказане нежитлове приміщення набуто всупереч вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
В силу ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, на підставі ст.10 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.11 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними доказів, з'ясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог заступника прокурора Одеської області, у зв'язку із чим позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції ОСОБА_1, Одеського міського управління юстиції, ОСОБА_2, за участю третіх осіб: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та ОСОБА_3 про скасування реєстрації декларацій про початок будівельних робіт, про готовність об'єкта до експлуатації, скасування рішення про державну реєстрацію права власності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Скасувати реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстровану Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 05.03.2015 року за № ОД1421508405437.
Скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстровану Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 25.03.2015 року за № ОД1421508405437.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_1 Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області від 07.04.2015 року № 20548279 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо проведення державної реєстрації за ОСОБА_2 права власності на об'єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення - кафе, що розташовано за адресою: Одеська область, м. Одеса, Отрада пляж, будинок 1-А.
Зобов'язати ОСОБА_2 за власний рахунок привести до первісного стану самовільно реконструйований об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська область, м. Одеса, Отрада пляж, будинок 1-А у відповідність до технічного паспорту від 22.09.2006 року, виготовленого КП МБТІ та РОН на зазначений об'єкт нерухомості.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 23 листопада 2015 року.
Постанова у повному обсязі виготовлена 27 листопада 2015 року.
Суддя С.О. Cтефанов
.