12.2
Іменем України
25 листопада 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1555/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання: Дюкаревої М.І.
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
26 жовтня 2015 року позивач звернувся з позовними вимогами до територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання незаконної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх вимог, з урахуванням заяви про уточнення, позивачка вказала, що Указом Президента України № 391/2013 від 25.07.2013 року її було призначено на посаду судді Кіровського міського суду Луганської області строком на п'ять років. 09.08.2013 наказом голови Кіровського міського суду Луганської області № 44 її було зараховано до штату вказаного суду на посаду судді.
Указом Президента України від 14.02.2015 № 83/2013 позивачку було переведено на посаду судді Троїцького районного суду Луганської області. Наказом голови Троїцького районного суду Луганської області від 06.03.2015 № 13-«о» її було зараховано до штату вказаного суду на посаді судді.
Згідно наказу голови Троїцького районного суду Луганської області від 06.03.2015 вона має суддівський стаж роботи на посаді судді - 1 рік 4 місяці 7 днів. Відповідні записи містяться в трудовій книжці серії БТ № 3407613 від 20.03.1991 року.
За період вересень-жовтень 2015 відповідач не нараховує та виплачує їй щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 15 відсотків посадового окладу, про що свідчать розрахункові листи щодо розміру суддівської винагороди ОСОБА_2
На момент призначення та переведення її на посаду судді, діяли положення частини 5 статті 129 ОСОБА_3 України від 07.07.2010 N 2453-УІ "Про судоустрій і статус суддів" які передбачали, що суддям, у складі суддівської винагороди, виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі 15 відсотків посадового окладу - за наявності стажу роботи до 5 років.
Верховною Радою України 12.02.2015 року було прийнято ОСОБА_3 України N 192-УІІІ "Про забезпечення права на справедливий суд" (надалі за текстом - ОСОБА_3 України №192), який набрав чинності 28.03.2015 року. Вказаним ОСОБА_3 України «Про судоустрій і статус суддів» викладено у новій редакції. Так розмір суддівської винагороди, її складові, а також визначення стажу роботи на посаді судді, врегульовані ст. 133 і 135 ОСОБА_3 України «Про судоустрій і статус суддів».
Вказаним законом передбачено нові умови набуття суддями права на отримання у складі суддівської винагороди щомісячної доплати за вислугу років у розмірі 15 відсотків посадового окладу, зокрема тільки у випадку набуття суддею стажу роботи більше 3 років.
Згідно з ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Просила суд зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 15% з урахуванням індексації за період з вересня по жовтень 2015 року.
Позивачка до судового засідання не прибула, в позовній заяві просила розглядати справу за її відсутності.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, розгляд справи просив проводити без участі уповноваженого представника відповідача. Надав суду письмові заперечення відповідно до яких зазначив, що ОСОБА_3 України «Про забезпечення права на справедливий суд» набрав чинності 28.03.2015 року.
Для інформування суддів ДСА України було направлено лист-роз'яснення головам апеляційних, апеляційних спеціалізованих, місцевих спеціалізованих судів та начальникам територіальних управлінь державної судової адміністрації щодо суддівської винагороди.
ОСОБА_3 України «Про забезпечення права на справедливий суд» затверджено нову редакцію ЗУ «Про судоустрій і статус суддів». Відповідно до цієї редакції забезпечення суддів регулюється положеннями розділу IX ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції ЗУ від 12.02.2015 р.№ 192-УІІІ), зокрема, статтею 133 визначено склад суддівської винагороди. Нормами цієї статті передбачено, що суддівська винагорода регулюється ОСОБА_3 України «Про судоустрій і статус суддів», ОСОБА_3 України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат, судді апеляційного суду з коефіцієнтом 1.1.
Згідно з частиною п'ятою статті 133 ОСОБА_3 України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції ЗУ від 12.02.2015 р.№ 192-УІІІ суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі:
за наявності стажу роботи більше 3 років -15 відсотків,
більше 5 років - 20 відсотків,
більше 10 років - 30 відсотків,
більше 15 років - 40 відсотків,
більше 20 років - 50 відсотків,
більше 25 років - 60 відсотків,
більше ЗО років - 70 відсотків,
більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
Згідно з частиною 3 ст.99 КАСУ для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня. Коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Формула «спори з прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення» охоплює весь спектр спорів, що виникають у відносинах публічної служби, зокрема й спори про стягнення заборгованості із заробітної плати тощо.
Публічна служба, згідно з положеннями пункту 15 частини 1 статті З КАСУ, це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Статтею 100 КАСУ визначено, що адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними. Вищий адміністративний суд України у своїх рішення також чітко вказує якщо строк звернення пропущено.
ДСА України з ТУ ДСА України в Луганській області листом № 11-5615/15 від 26.03.2015 року у зв'язку із змінами в законодавстві щодо умов оплати праці суддів повідомило Голів місцевих судів Луганської області про всі зміни щодо нових умов суддівської винагороди. Таким чином, судді місцевих судів ще у квітні 2015 року були повідомлені щодо нової градації щомісячної доплати за вислугу років.
Позивач у своєму позові не вказує поважних підстав пропущення строку звернення до адміністративного суду у жовтні 2015 року за вимогою сплатити щомісячну доплату за вислугу років таким чином не має поважних причин розглядати позов з порушеними строками для звернення до суду.
Таким чином, судді, стаж роботи яких складає менше трьох років з 28.03.2015 набрання чинності ОСОБА_3 України «Про забезпечення права на справедливий суд» не мають права на отримання щомісячної доплати за вислугу років, а територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області та ДСА України діяли в межах своїх повноважень та діючого законодавства України і не порушувало прав позивача. Дії ТУ ДСА України в Луганській області ґрунтуються на законі і є цілком правомірними.
На підставі вищенаведеного відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог до ТУ ДСА України в Луганській області повністю.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 15 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Згідно із ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби та спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Таким чином, наявний спір пов'язаний з проходженням публічної служби.
В обґрунтування своїх вимог позивачка вказала, що Указом Президента України № 391/2013 від 25.07.2013 року її було призначено на посаду судді Кіровського міського суду Луганської області строком на п'ять років (а.с.12-13). 09.08.2013 наказом голови Кіровського міського суду Луганської області № 44 її було зараховано до штату вказаного суду на посаду судді (а.с.9).
Указом Президента України від 14.02.2015 № 83/2013 позивачку було переведено на посаду судді Троїцького районного суду Луганської області (а.с.14-17). Наказом голови Троїцького районного суду Луганської області від 06.03.2015 № 13-«о» її було зараховано до штату вказаного суду на посаді судді (а.с.11).
Згідно наказу голови Троїцького районного суду Луганської області від 06.03.2015 вона має суддівський стаж роботи на посаді судді - 1 рік 4 місяці 7 днів. Відповідні записи містяться в трудовій книжці серії БТ № 3407613 від 20.03.1991 року (а.с.4-5).
Згідно копії розрахункового листа за вересень-жовтень 2015 року розмір суддівської винагороди ОСОБА_2 складав - 13153 грн. 64 коп. та 13780 гн.00 коп. (арк. справи 8,36). Вказані розрахунки свідчать про те, що протягом вересня-жовтня 2015 року позивачці не було нараховано та виплачено доплату за вислугу років з розрахунку 15% посадового окладу. На підставі викладеного позивачка була змушена звернутися до суду за захистом порушеного права.
28.03.2015 набув чинності ОСОБА_3 України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.02.2015 № 192-VIII, яким ОСОБА_3 України "Про судоустрій і статус суддів" викладено у новій редакції.
Розмір суддівської винагороди, її складові, а також визначення стажу роботи судді, у тому числі посади, робота на яких зараховується до стажу роботи на посаді судді, врегульовані статтями 133 і 135 ОСОБА_3 України "Про судоустрій і статус суддів" (далі - ОСОБА_3).
Частиною 1 статті 133 ОСОБА_3 України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що суддівська винагорода регулюється цим ОСОБА_3, ОСОБА_3 України "Про Конституційний Суд України" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно з абзацом першим частини 5 статті 133 ОСОБА_3, суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
На час призначення позивача на посаду судді діяла редакція ОСОБА_3 України "Про судоустрій і статус суддів", яка передбачала виплату суддям щомісячної доплати за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи до 5 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу (частина 5 статті 129).
Спірним у даній справі є питання обмеження прав позивача у отриманні з дня набрання чинності закону України № 192-VІІІ, доплати за вислугу років в розмірі 15% посадового окладу, яку він отримував до набрання чинності вказаним законом.
Відповідно до положень частини другої статті 127 Конституції України та статті 53 ОСОБА_3 України "Про судоустрій і статус суддів " обмеженням щодо реалізації особою, яка є суддею, гарантованих Конституцією України прав, є зокрема відсутність права обіймати будь-які інші, крім посади судді, оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої. Також суддя не має права поєднувати свою діяльність із підприємницькою або адвокатською, не може належати до політичної партії чи професійної спілки, виявляти прихильність до них, брати участь у політичних акціях, мітингах, страйках. Відповідно держава встановлює для суддів компенсаційні трудові гарантії, а також гарантує достатній рівень, соціального забезпечення.
Враховуючи зазначене, частиною 5 статті 129 ОСОБА_3 України від 07.07.2010 N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" було, зокрема встановлено, що суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі 15 відсотків - за наявності стажу роботи до 5 років.
Верховною Радою України 12.02.2015 прийнято ОСОБА_3 України N 192- VIII "Про забезпечення права на справедливий суд", який набрав чинності 28.03.2015. Вказаним ОСОБА_3 було встановлено, що суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі 15 відсотків лише за наявності стажу роботи на посаді судді більше 3 років.
Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_3 України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.02.2015 N 192-VIII, не містять положення стосовно збереження за суддями, які на момент набрання ним чинності мали стаж роботи на посаді судді менше 3 років, щомісячної доплати за вислугу років, яку вони отримували відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності ОСОБА_3 (ОСОБА_3 N 192-VIII).
Відсутність такої норми є обмеженням соціальних гарантій суддів, передбачених Конституцією і законами України, оскільки зміст та обсяг досягнутого суддями рівня матеріального забезпечення не може були звужено або скасовано шляхом внесення змін до чинного законодавства. Отже судді, стаж роботи яких на посаді судді, на момент набрання чинності ОСОБА_3 України "Про забезпечення права на справедливий суд" складав менше 3 років, але які отримували щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 15 відсотків, із набуттям чинності вказаним законом, право на отримання такої щомісячної доплати не втрачають, та мають право її отримувати до набуття ними стажу роботи на посаді судді до 3-х років.
Оскільки позивачка уточнила свої позовні вимоги, та розрахунковий лист отримала наприкінці вересня 2015 року то строк на звернення до суду вважається не пропущеним.
Питання щодо розподілу судових витрат за приписами ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до вимог ОСОБА_3 України «Про судовий збір».
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду, зокрема, про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст. ст.2,3, 9,17-18, 94, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області про визнання незаконної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 15% з урахуванням індексації за період з вересня по жовтень 2015 року.
Допустити постанову до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 25 листопада 2015 року.
Суддя ОСОБА_4