Постанова від 26.11.2015 по справі П/811/3140/15

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2015 року Справа № П/811/3140/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Колос" до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.07.2015 року №0000372200, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю "Колос" (далі - позивач, ТДВ "Колос") звернулося до суду з адміністративним позовом до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області (далі - відповідач, Знам'янська ОДПІ), в якому просить скасувати податкове повідомлення - рішення від 16.07.2015 року №0000372200.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем на підставі висновку акта перевірки про порушення позивачем ст.286, ст.287, ст.288 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством занижено плату за землю в 2013 році.

Позивач вважає, що висновки Акта перевірки є необґрунтованими і незаконними, та такими, що не відповідають фактичним обставинам, оскільки ґрунтуються лише на припущеннях, що в свою чергу, не підтверджені належними документами. Як наслідок, штрафні (фінансові) санкції застосовані згідно спірного податкового повідомлення-рішення на його підставі, являються неправомірними та підлягають скасуванню.

Відповідачем подано письмові заперечення на позов, вимоги не визнаються в повному обсязі та зазначається, що прийняття оскаржуваного рішення обумовлено порушенням податкового законодавства, що виявлені під час перевірки, а тому рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

За таких обставин, відповідач зазначає, що оскаржуване рішення винесено правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та заявив клопотання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, при цьому проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.

На підставі усної ухвали, прийнятої в судовому засіданні 09.11.2015 р. та занесеної до журналу судового засідання (а.с.137-140), подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Досліджуючи спірні правовідносини суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 30.03.2015 посадовими особами Знам'янської ОДПІ проведено планову документальну виїзну перевірку ТДВ "Колос" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, за результатами якої складено акт №72/22/03758772 (а.с.6-22).

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог ст.ст.286- 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено плату за землю в розмірі 107974,46 грн. за 2013 рік.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_1 від 16.04.2015р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку в розмірі 134967,61 грн., в тому числі за основним платежем - 107974,46 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 26993,16 грн. а.с.23).

Не погодившись з вказаним податковим повідомленням - рішенням, позивач оскаржив його до ГУ ДФС у Кіровоградській області (а.с.24-27).

Рішенням ГУ ДФС у Кіровоградській області "Про результати розгляду первинної скарги" від 26.06.2015р. скаргу ТДВ "Колос" задоволено та частково скасовано податкове повідомлення - рішення від 16.04.2015 року №0000172200 на суму 542,20 грн. (а.с.28-32).

На підставі рішення ДФС у Кіровоградській області, Знам'янською ОДПІ сформовано податкове повідомлення - рішення №00000372200 від 16.07.2015 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку в розмірі 134289,86 грн., в тому числі за основним платежем - 107432,26 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 28857,60 грн. (а.с.33).

Не погодившись з вказаними рішеннями, позивач оскаржив їх до ДФС України.

Рішенням ДФС України від 01.09.2015. №18662/6/99-99-10-01-03-15 скаргу позивача залишено без задоволення, податкове повідомлення - рішення - без змін (а.с.34-37).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до підп. 14.1.147 п. 14.1. ст. 147 Податкового кодексу України (далі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів згідно з п.288.7. ст. 288 ПК України застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.4. ст.287 ПК України).

Платником орендної плати на підставі пунктів 288.2 - 288.3 ст.288 ПК України є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.1 ст. 288 ПК України).

Згідно зі ст.21 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі розпоряджень Знам'янської РДА затверджено проект землеустрою земель запасу Дмитрівської сільської ради та передала позивачу в строкове платне користування земельні ділянки загальною площею 198,198 га сільськогосподарського призначення, цільове призначення яких - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

В судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТДВ "Колос" на території Дмитрівської сільської ради Знам'янського району використовує земельні ділянки - пасовища загальною площею 198,198 га, відповідно до договорів оренди від 08.10.2009 року, реєстраційні номери - 040937100416-420, терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. Склад угідь - пасовища. Цільове призначення земельних ділянок - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.38-57).

В судовому засіданні представник позивача зазначив, що з урахуванням викладеного вище, відповідно до податкової декларації з плати за землю (земельний податок або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік, плата за оренду пасовищ склала 29988,94 грн., тобто 3% від розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок з урахуванням індексації на 01.01.2013року (згідно з п.9 Договорів оренди).

В ході перевірки посадовими особами податкового органу встановлено факт використання ТДВ "Колос" загальною площею 198,198 га, відповідно до вище перелічених договорів оренди наступним чином: на площах 10,7646 га,49,0171 га, 55,8764 га та 31,0548 га залишки скошеної пшениці; на 51,4851 га - з якої на площі 30 га - залишки технічної культури кукурудзи, площа 21,4851 га - задискована.

Таким чином, на думку перевіряючих, ТДВ "Колос" порушено ч.2 ст.20 Закону України "Про землеустрій", ч.5 ст.25 Закону України "Про охорону земель". Відповідальність за дане порушення передбачене ч. 1 ст.55 КУпАП - відхилення від проекту землеустрою.

При цьому, під час перевірки встановлено, що ТДВ "Колос" обчислено земельний податок за 2013 рік з площі 198,198 га категорія земель - пасовища в сумі 29988,94 грн.

З врахуванням акту Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області (а.с.120-121), посадовими особами податкового органу обчислено земельний податок з площі 198,198 га - категорія земель "рілля" в сумі 137 963,40 грн.

При цьому, представник позивача не погоджуючись з позицією податкового органу, в судовому засіданні зазначив, що дані, визначені податковим органом не підтверджуються відповідними документами або нормативними актами. Так, у рядку "пасовища" щодо якого, на думку податкового органу, виникло заниження, невірно зазначено загальну площу земельної ділянки.

Представник позивача зазначив, що відповідно до договорів оренди землі, декларації з плати за землю площа зазначених ділянок становить 198,198 га, тоді як податковий орган зазначає площу - 198,98 га.

При цьому, при розгляді первинної скарги, ГУ ДФС зазначено, що в акті перевірки допущено арифметичну помилку та обчислено земельний податок з площі 198,198 га замість 198,198 га. Таким чином, сума податку становить 137421,20 грн., а заниження податкового зобов'язання становить 107432,26 грн. (різниця - 542,20 грн.) (а.с.30).

Крім того, згідно з актом перевірки №45 від 01.10.2013 року Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області встановлено, що позивачем порушено ч.2 ст.30 Закону України "Про землеустрій" та ч.5 ст.25 Закону України "Про охорону земель" (а.с.76-80).

В судовому засіданні, представник позивача зазначив, що 01.10.2013 року, відповідно до припису Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області №365, ТДВ "Колос" зобов'язано в строк до 01 листопада 2013 року усунути порушення земельного законодавства України, що встановлені в акті перевірки (а.с.81).

Вказаний акт та припис позивачем оскаржено не було.

При цьому, зазначено, що документацію із землеустрою розроблено та затверджено власником землі - Знам'янською РДА, про що зазначено в запереченнях на акт перевірки №45.

19.11.2013 року актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства у Кіровоградській області встановлено, що ТДВ "Колос" виконало припис державного інспектора від 01.01.2013 року №365 щодо усунення порушення земельного законодавства (а.с.82).

В судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТДВ "Колос" в 2013 році обчислило земельний податок з площі 198,198га, категорія земель - пасовища в сумі 29988,94 грн.

При цьому, в судовому засіданні представником відповідача доведено, та не спростовано представником позивача, що насправді категорія земель, за які нараховувався податок, не "пасовища", а "рілля", що підтверджується актом Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області.

Відповідно до листа управління Держземагенства у Знам'янському районі Кіровоградської області від 18.03.2015 № 8-1102-04-81/2-15, вартість 1 га ріллі на території Дмитрівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області станом на 01.01.2013року становила по колишнім: АТ "Україна" - 22530,18 грн.; КСП "Колос" - 23111,77 грн. та ВАТ "Ново-миколаївське" - 22021,64 грн. (а.с.119).

При цьому, в судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є правонаступником КСП "Колос" (а.с.92-102).

За приписами статті 1 Законом України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього ж Закону, за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", і відповідно до абзацу п'ятого статті 5 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до статей 15, 18 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 73 вказаного Закону встановлена обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Пунктами 288.5.1. - 288.5.2. ст. 288 ПК України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з правовою позицією Верховного суду України, викладеній у постанові від 02 грудня 2014 року (справа № 21-274а14), з набранням чинності ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК України щодо відносин оподаткування, розмір орендної плати (плати за землю (статті 269, 270, 288 ПК України) в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1пункту 288.5 статті 288 ПК України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України імперативно визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених саме законом. Тобто у відносинах визначення розмірів податків пріоритет має ПК України.

У відповідності до п.286.1ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України

За вказаних обставин вірними є відомості про нормативну грошову оцінку орендованих позивачем земельних ділянок, які отримані від Управління Держземагентства у Знам'янському районі Кіровоградської області на запит Знам'янської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області.

У відповідності до п.п.288.1.5 п.288.1 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Судом під час розгляду справи встановлено, що відповідач під час розрахунку орендної плати за використання орендованої земельної ділянки за 2013 рік вірно застосовував ставку орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, однак при цьому застосував хибну інформацію про нормативну грошову оцінку орендованих позивачем земельних ділянок, оскільки фактично категорія землі була не "пасовищем", а "ріллею".

Тому суд вважає правомірним донарахування податковим органом основної суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю за 2013 рік в розмірі 107432,26 грн.

Згідно з п. 123.1 ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, це тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування, тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Оскільки виявлені податковим органом порушення знайшли своє підтвердження в суді, нарахування штрафних (фінансових) санкцій за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням у сумі 26857,60 грн., суд вважає правомірним, а розмір застосованого штрафу відповідає вимогам п. 123.1 ст. 123 ПК України.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому в силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_1