Ухвала від 27.11.2015 по справі 809/4325/15

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

"27" листопада 2015 р. Справа № 809/4325/15

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про скасування постанови про стягнення виконавчого збору ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про скасування постанови про стягнення виконавчого збору.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.11.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк до 27.11.2015 року для усунення недоліків позовної заяви шляхом оплати судового збору у розмірі 487,20 грн. та зазначення реквізитів оскаржуваного рішення, так як з матеріалів поданого позову неможливо було встановити номер виконавчого провадження та дату винесення оскаржуваного рішення.

26.11.2015 року позивачем на адресу суду направлено заяву до якої додано квитанцію про оплату судового збору у вищезазначеному розмірі та копію постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №49145288, в якій зазначено, а саме: назва документу на підставі якого відкрито виконавче провадження про стягнення виконавчого збору: постанова №39997582 виданий 23.06.2015 року, яка і є предметом оскарження в даному позові.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом, а у випадку, якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.

Відповідно до частини 1 статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярного звернення до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.

Частиною 3 статті 99 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач просить скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про стягнення виконавчого збору та додає копію постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 49145288, яке відкрито на підставі постанови №39997582 виданий 23.06.2015 року.

Частиною 1 статті 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Пунктом 1 частини 2 статті 181 КАС України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

З поданого позову вбачається, що ОСОБА_2 просить скасувати постанову державного виконавця про стягнення з нього виконавчого збору, однак не додано самої постанови про стягнення виконавчого збору. Однак, з поданої копії постанови про відкриття виконавчого провадження, вбачається виконавче провадження про стягнення виконавчого збору, відкрито на підставі постанови №39997582 виданої 23.06.2015 року, яка і є предметом оскарження за даною позовною заявою.

З адміністративним позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позивач звернувся тільки 17.11.2015 року (згідно відтиску штампу і запису канцелярії суду), тобто понад 10 днів.

Згідно статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Відповідно до пункту 1 статті 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 106 КАС України, позивач вправі у разі необхідності подати разом із позовною заявою заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Однак, як вбачається з матеріалів адміністративного позову позивач таку заяву не подав.

Слід зазначити, що позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

З огляду на вказане суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1, поданий без обґрунтування поважності пропуску строків звернення до суду, підлягає залишенню без розгляду.

Залишення позовної заяви без розгляду із вищевказаних підстав не позбавляє права позивача на повторне звернення до суду із аналогічною позовною заявою з відповідним обґрунтуванням причин поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду.

Окрім цього, судом встановлено, що позивачем сплачений судовий збір в сумі 487,20 грн. Вказана обставина підтверджується квитанцією №0.0.467399357.1 від 25.11.2015 року.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до абз. 1 ч. 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що порядок повернення судового збору встановлюється законом.

Статтею 7 Закону України "Про судовий збір" врегульовано питання повернення сплачених сум судового збору, в тому числі визначено підстави такого повернення. Зокрема п. 4 вказаної статті зазначено, що сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що сплачена сума судового збору підлягає поверненню.

На підставі наведеного, керуючись статтями 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя ,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про скасування постанови про стягнення виконавчого збору - залишити без розгляду.

Повернути ОСОБА_1, 76018, вул. С. Стрільців, 24/6, м. Івано-Франківськ судовий збір у розмірі 487,20 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок, сплачений згідно квитанції №0.0.467399357.1 від 25.11.2015 року.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Матуляк Я.П.