ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"20" квітня 2011 р. Справа № 2a-1158/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Боброва Ю.О.
за участю секретаря судового засідання Дмитрашко О.М.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: Олійника Я.М.,
представника відповідача: Бабчука П.В.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Івано-Франківської обласної державної адміністрації, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Головного управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації
про визнання дій неправомірними, зобов'язання поновити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати посвідчення,-
22 березня 2010 року ОСОБА_1 (надалі -позивач) звернувся до Івано-Франківського міського суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (надалі -відповідач) про визнання дій неправомірними, зобов'язання поновити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати посвідчення.
22.03.2010 року ухвалою Івано-Франківського міського суду відкрито провадження в даній справі та призначено її до судового розгляду.
Ухвалою суду від 04.06.2010 року до участі в даній адміністративній справі залучено Головне управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору (надалі -третя особа).
Відповідно до вимог статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України) ухвалою Івано-Франківського міського суду від 17.03.2011 року адміністративну справу скеровано для розгляду по суті до Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Справа надійшла на адресу суду 04.04.2011 року і ухвалою від 05.04.2011 року призначена до судового розгляду на 20.04.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням тимчасової комісії Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 07.04.1998 року (протокол № 31) ОСОБА_1 було безпідставно, всупереч вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанов Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 року № 135 та від 20.01.1997 року № 51 позбавлено статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії та надано статус ліквідатора третьої категорії. Комісією не були витребувані та враховані всі необхідні документи щодо його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Крім того, його не викликали на засідання комісії, що позбавило можливості захистити свої права.
Позивач та його представник в судовому засіданні позові вимоги підтримали з підстав, вказаних в адміністративному позові. Крім того, позивач пояснив суду, що він з 18 липня по 3 вересня 1986 року в складі Івано-Франківського протипожежного батальйону, військової частини НОМЕР_1 , брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вказаний період часу він приймав участь у виконанні робіт по дезактивації 3-го та 4-го реакторів атомної станції та прилеглих до них територій, виконував інші службові обов'язки в 30-ти кілометровій зоні відчуження. У серпні 1991 року Івано-Франківським міським військовим комісаріатом йому було надано статус ліквідатора наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії та вручено посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А, другої категорії. В 1993 році посвідчення старого взірця -«радянське'обміняли на посвідчення нового взірця також серії А, другої категорії. У 2009 році від активістів громадського об'єднання «Прикарпатбат Чорнобиль'він дізнався про те, що у 1998 році тимчасовою комісією обласної державної адміністрації його позбавлено статусу ліквідатора наслідків Чорнобильської трагедії другої категорії та надано статус ліквідатора третьої категорії. Вказане рішення суттєво обмежило його пільги, зокрема, щодо віку виходу на пенсії, відшкодування комунальних витрат тощо. На засідання комісії він запрошений не був, вважає рішення протиправним, прийнятим всупереч вимог законодавства та таким, що грубо порушує його конституційні права.
Представник позивача в судовому засіданні дав аналогічні пояснення.
Позивач та його представник просили позов задовольнити повністю.
Представники відповідача та третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору проти позову заперечили з підстав, викладених у письмових запереченнях. Просили в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення сторін та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача, дослідивши докази, установив наступне.
ОСОБА_1 з 18 липня по 3 вересня 1986 року виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. Вказане підтверджується дослідженим в судовому засіданні записом на аркуші 23 військового квитка серії НОМЕР_2 , виданого на прізвище ОСОБА_1 . Запис завірений підписом начальника штабу та гербовою печаткою військової частини НОМЕР_1 .
Крім того, на аркуші 25 цього ж військового квитка вказано, що ОСОБА_1 . Івано-Франківським міським військовим комісаріатом видане посвідчення ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_3 .
Відповідно до оглянутої в судовому засіданні копії посвідчення серії НОМЕР_4 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданого 24 грудня 1993 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією на прізвище ОСОБА_1 , йому надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії.
Рішенням тимчасової комісії Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 07.04.1998 року (пункт 4 протоколу № 31) ОСОБА_1 підтверджено статус та перереєстровано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, серії А. На підставі вказаного рішення облдержадміністрації ОСОБА_1 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_5 , категорії 3.
Разом з тим, згідно списку осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Івано-Франківським міським головою, комісією Івано-Франківської міської ради рішенням від 06.04.1998 року запропоновано перереєструвати посвідчення № НОМЕР_6 ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, видане ОСОБА_1 .
Згідно довідки від 23.07.1998 року за № 198, виданої Управлінням державної пожежної охорони УМВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 в період з 18 липня по 3 вересня 1986 року в складі Івано-Франківського батальйону протипожежної служби (військова частина НОМЕР_1 ) приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. Зокрема, довідкою підтверджено те, що позивач протягом трьох змін проводив дезактивацію 4-го енергоблоку, дезактивацію пожежної техніки в пунктах прискореної санітарної обробки на території першої зони відчуження Чорнобильської АЕС, виконував інші службові обов'язки.
Крім того, робота ОСОБА_3 в зоні відчуження Чорнобильської АЕС підтверджується дослідженою в судовому засіданні копією довідки Державного архіву Івано-Франківської області від 03.02.2010 року за № Т-4 про нарахування йому заробітної плати за період липня -вересня 1986 року.
Відповідно до рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства праці та соціальної політики України від 29.09.2010 року (протокол № 32) ОСОБА_1 визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, як такому, що працював у зоні відчуження не менше 5-ти календарних днів у другій половині 1986 року.
Згідно вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'від 28.02.1991 року № 796-XII (надалі -Закон), із змінами та доповненнями, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до пункту 1 статті 9 Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед інших, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС -громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Статтею 10 Закону встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 -1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону (в редакції Закону станом на серпень 1991 року та грудень 1993 року, тобто, на момент видачі ОСОБА_1 посвідчення ліквідатора другої категорії та заміни його на посвідчення нового взірця) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1986 році в зоні відчуження незалежно від кількості робочих днів, - категорія 2.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 14 Закону (в редакції Закону станом на квітень 1998 року, тобто на момент прийняття Тимчасовою комісією Івано-Франківської ОДА рішення про надання ОСОБА_1 статусу ліквідатора третьої категорії) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року -незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року -не менше 5 календарних днів, - категорія 2.
Відповідно до вимог пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'від 20.01.1997 року № 51 видача посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС провадиться обласними державними адміністраціями за поданням органів місцевого самоврядування за місцем проживання на підставі військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перевірку правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС'від 04.02.1997 року № 135 (надалі -Постанови № 135), із змінами та доповненнями, визнано за необхідне провести у період з 1 травня 1998 року перевірку правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС'згідно з Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51.
Тимчасові комісії розглядають первинні документи, на підставі яких видано посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», заслуховують пояснення громадян, представників державних органів, громадських організацій, перевіряють інші докази.
Згідно пункту 3 Постанови № 135 у разі коли документи, згідно з якими було видано посвідчення, не дають змоги підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення підлягає вилученню за рішенням органу, яким це посвідчення видано, а якщо це питання є спірним, відповідні матеріали надсилаються органами, якими вони видані, на розгляд комісії при Міністерстві з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В судовому засіданні встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення від 07.04.1998 року про підтвердження ОСОБА_1 статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії Тимчасовою комісією Івано-Франківської обласної державної адміністрації порушені вимоги, встановлені частиною 3 статті 2 КАС України. Зокрема, всупереч статті 22 Конституції України суттєво звужено обсяг його конституційних прав на соціальний захист, встановлений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'від 28.02.1991 року № 796-XII. Крім того, рішення прийнято необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, з порушенням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до вимог частини 1 та 2 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи не довели правомірності прийняття оскаржуваного рішення.
У відповідності до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб про захист яких вони просять.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити частково, визнати протиправним та скасувати рішення Тимчасової комісії Івано-Франківської обласної державної адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС'від 07 квітня 1998 року (пункт 4 протоколу № 31 від 07.04.1998 року) в частині підтвердження статусу та перереєстрації посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 (три), серії А ОСОБА_1 . Зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію розглянути питання щодо встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії ОСОБА_1 з 07 квітня 1998 року та видачі йому посвідчення встановленого взірця.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Тимчасової комісії Івано-Франківської обласної державної адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС'від 07 квітня 1998 року (пункт 4 протоколу № 31 від 07.04.1998 року) в частині підтвердження статусу та перереєстрації посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 (три), серії А ОСОБА_1 .
Зобов'язати Івано-Франківську обласну державну адміністрацію розглянути питання щодо встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії ОСОБА_1 з 07 квітня 1998 року та видачі йому посвідчення встановленого взірця.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Бобров Ю.О.
Постанова в повному обсязі складена 26.04.2011 року.