Постанова від 12.04.2011 по справі 2а-1043/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" квітня 2011 р. Справа № 2a-1043/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

при секретарі Круглій О.М.,

за участю сторін:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад"

до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську

про визнання протиправним та нечинним повідомлення,-

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2011 року ВАТ “Івано-Франківський завод “Промприлад” звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання протиправним та нечинним повідомлення. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно винесено повідомлення від 18.02.2011р. №188/04 із вимогою щодо сплати витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у 2011 році з тих підстав, що норми Законів України, які передбачали порядок відшкодування таких витрат, з 01.01.2011 року не підлягають застосуванню, оскільки набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов”язкове державне соціальне страхування”. А тому позивач не є платником збору на обов”язкове державне пенсійне страхування та відповідно не має обов”язку відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсій, призначених громадянам на пільгових умовах.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві. Пояснив, що з набранням чинності з 01.01.2011р. Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов”язкове державне соціальне страхування”, дія якого поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов”язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску, та прийняттям Податкового кодексу України норми попередніх нормативних актів, що регулювали дані відносини (Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та Закону України “Про збір на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”) не підлягають застосуванню у даних правовідносинах, витрати на виплату та доставку пільгових пенсій Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов”язкове державне соціальне страхування” до складу єдиного внеску не віднесено, порядку застосування положень інших законів України, якими б таке відшкодування було встановлено і які були прийняті до набрання чинності цим Законом, не передбачено, а відтак і обов”язок з відшкодування даних витрат у позивача відсутній. Просив позов задовольнити та визнати протиправним і нечинним повідомлення управління Пенсійного фонду в м. Івано-Франківську від 18.02.2011 року №188/04.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, пояснив, що позов є безпідставним, оскільки позивач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування, на нього поширюється дія Закону України “Про пенсійне забезпечення”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Закону України “Про збір на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”. Норми даних актів регулюють порядок відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на момент розгляду справи є чинними та підлягають застосуванню управлінням Пенсійного фонду. Повідомлення від 18.02.2011р. №188/04 винесено управлінням правомірно, підстави для звільнення позивача з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам ВАТ “Івано-Франківський завод “Промприлад”, відсутні. А тому просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську надіслало ВАТ “Івано-Франківський завод “Промприлад” повідомлення від 18.02.2011р. за №188/04, в якому позивачу відповідно до розрахунків відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій визначено місячний розмір відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених колишнім працівникам позивача на пільгових умовах, відповідно до вимог ч.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” з 01.01.2011р. по списку №1 - в розмірі 16 670,17 грн., по списку №2 - в розмірі 36 384,12 грн. із зазначенням суми заборгованості станом на 25.02.2011 року в розмірі 1 203 427,05 грн.

Дане повідомлення отримане позивачем 28.02.2011 року.

Відповідно до п. 1 ч.2 ст.92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.

Регулювання відносин, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, і, зокрема, відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених громадянам на пільгових умовах, визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення”, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Законом України “Про збір на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.

В ст.5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зазначено, що дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

01.01.2011 року набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Єдиний внесок - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому, у зв'язку з прийняттям вказаного Закону положення Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, якими врегульовано порядок відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, не втратили чинності.

Так, згідно із п.2 Перехідних положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”відшкодуванню підлягають пенсії, призначені за пунктами “б”-“з”статті 13 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно із абзацом 4 пункту 1 статті 2 даного Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В абзаці 3 пункту 1 статті 4 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору, зокрема, в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за №21-1 та розробленою відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, встановлено порядок відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Пунктом 6.1. Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Крім того передбачено, що фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у розмірі 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році.

Пунктом 6.4 Інструкції передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до пункту 6.8 вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Таким чином, з урахуванням наведеного спростовуються доводи позивача щодо визнання протиправним винесення управлінням Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську повідомлення від 18.02.2011року, яким позивачу визначено у розрахунках місячний розмір відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених колишнім працівникам позивача на пільгових умовах відповідно до вимог ч.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, оскільки порядок компенсації витрат Пенсійному фонду України не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відтак, суд зазначає, що оскільки обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на відповідача, то позивач зобов”язаний здійснювати відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених позивачем на підставі розрахунків цих витрат, що надсилається позивачу. А тому оскаржуване повідомлення прийнято УПФУ в м.Івано-Франківську обгрунтовано, у зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, визначені ст.254 КАС України.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 18.04.2011 року.