Постанова від 26.05.2011 по справі 2а-1082/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" травня 2011 р. Справа № 2a-1082/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Микитюка Р.В.

при секретарі Дущак С.М.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1Р, ОСОБА_2,

представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: СПД ОСОБА_1

до відповідача: Долинської об'єднаної державної податкової інспекції

про визнання нечинним та скасування рішення №0002732330 від 10.12.2010 року,-

ВСТАНОВИВ:

СПД ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування рішення №0002732330 від 10.12.2010 року.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві. В обґрунтування посилалися на те, що акт перевірки складено без врахування усіх фактичних обставин справи. Зазначили, що особа, яка здійснювала попереднє замовлення столика в ресторані «Нафтовик»змусила бармена взяти передоплату в розмірі 1000,00 грн. та відмовилася взяти розписку про отримані барменом кошти. Наголошували на тому, що попередньої оплати в ресторані «Нафтовик»не передбачено. Крім того, не було здійснено жодного продажу товару та не було надано жодної послуги, а також не підтверджено жодними доказами порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. Податкові перевіряючи під час перевірки не виявили бажання фіксувати усі представлені документи, в тому числі і книгу обліку доходів і витрат підприємця, де зафіксовано весь рух товару. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених в письмовому запереченні. Зазначив, що працівниками ДПА в Івано-Франківській області 30.11.2010 року проведено перевірку господарської одиниці -ресторану «Нафтовик», що розташований за адресою: вул. Грушевського, 10, м. Долина, Івано-Франківська область, де здійснює свою господарську діяльність СПД ОСОБА_1 з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових ліцензій і патентів. В ході проведення перевірки встановлено ряд порушень, які зафіксовані в акті (довідці) перевірки від 30.11.2010 року №090714 (далі ОСОБА_4), а саме: не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій; порушення порядку ведення, встановленого законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

За наслідками проведення перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.12.2010 року № НОМЕР_1.

В обґрунтування посилався на те, що постановою Долинського районного суду від 14.02.2011 року по справі №3-33/2011 ОСОБА_4, бармена ресторану «Нафтовик», визнано винним та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34,00 грн. за нероздрукування та невидачу розрахункового документа встановленого зразка. Просив суд взяти даний факт до уваги як обставину, яка не підлягає доказуванню в контексті ст. 72 КАС України та напряму підтверджує фактичні дані, викладені в акті перевірки від 30.11.2010 року №090714. Просив відмовити в задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.

30.11.2010 року працівниками ДПА в Івано-Франківській області на підставі направлення від 25.11.2010 року проведено планову перевірку господарської одиниці -ресторану «Нафтовик», що розташований за адресою: вул. Грушевського, 10, м. Долина, Івано-Франківська область, де здійснює свою господарську діяльність СПД ОСОБА_1 з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових ліцензій і патентів.

За результатами перевірки складено акт (довідку) від 30.11.2010 року №090714, яким зафіксовано порушення п. 1, 2, 12 ст. 3, ст. ст. 6, 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1269, а саме: не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій на суму 1000,00 грн; порушення порядку ведення, встановленого законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації -не відображено облік товарних запасів за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів і витрат на суму 2525,00 грн.

За наслідками проведення перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.12.2010 року № НОМЕР_1, яким позивачу визначено штрафну (фінансову) санкцію в сумі 10050,00 грн.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002732330 від 10.12.2010 року було оскаржено до ДПА в Івано-Франківській області та ДПА України, однак у задоволенні скарг ОСОБА_1 було відмовлено, а рішення №0002732330 від 10.12.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій залишено без змін.

Згідно пунктів 1, 3 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Факт не проведення розрахункової операції через РРО підтверджено поясненнями бармена ОСОБА_4, а також постановою Долинського районного суду від 14.02.2011 року по справі №3-33/2011, згідно якої ОСОБА_4, бармена ресторану «Нафтовик», визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34,00 грн. за нероздрукування та невидачу розрахункового документа встановленого зразка.

Статтею 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

З огляду на вищенаведене факт непроведення позивачем розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій на суму 1000,00 грн. доказуванню не підлягає.

Пунктом 1 . ч.1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зазначено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи до відповідача податковим органом правомірно застосовано фінансову санкцію в розмірі 5000,00 грн. (1000,00 грн. х 5).

Відповідно до п.12 ч.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарської діяльності зобов'язанні вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що облік товарних запасів фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності ведеться у порядку визначеному законодавством. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. № 1259 затверджено Порядок ведення книги обліку доходів і витрат. Статтею 1 Порядку визначено, що книга обліку доходів і витрат (далі - книга) ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку).

Відповідно до та 5 Порядку до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної зі здійсненими витратами чи отриманим доходом; суми витрат за фактом їх здійснення; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу; сума виручки від продажу товарів.

Пунктом 3 Порядку визначено, що форма книги обліку доходів і витрат затверджується ДПА України.

Форму книги обліку доходів і витрат визначено Інструкцією „Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю " (додаток № 10), що затверджена наказом ДПА України № 12 від 21.04.1993 р.

Відповідно до ст. 20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з ОСОБА_4, при проведенні перевірки виявлено необліковані товарні запаси за місцем їх реалізації на загальну суму 2525,00 грн.

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002732330 від , 10.12.2010 року, відповідає вимогам ст.ст. 17, 20 вищевказаного Закону.

Твердження позивача, що при перевірці книга обліку доходів та витрат була представлена перевіряючим не відповідає дійсності, оскільки на сторінці 4 ОСОБА_4 п. 4.1 в графі „Зауваження до акта перевірки" є запис „не має" та підписи ОСОБА_1 та ОСОБА_4

За змістом частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В контексті наведеного, приймаючи до уваги той факт, що відповідачем доведено правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, суд вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні, а податкове повідомлення-рішення №0002732330 від 10.12.2010 року є такими, що винесене на підставі, в межах та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України і не підлягає до скасування.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Микитюк Р.В.

Постанова складена в повному обсязі 02.06.2011 року.