ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" квітня 2011 р. Справа № 2a-917/11/0970
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Гундяка В.Д.,
при секретарі Цюпі У.Л.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
17.03.2011 року Державна податкова інспекція в Тисменицькому районі звернулася з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості. Позовні вимоги мотивувала тим, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом, яка виникла у зв'язку з несплатою штрафних санкцій, застосованих за порушення порядку проведення розрахунків та за здійснення торгівельної діяльності без наявності торгового патенту.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що підставою для звернення до суду з позовом є несплата ОСОБА_3 штрафних санкцій, застосованих до відповідача за допущені порушення чинного законодавства, які були виявлені 16.02.2011 року проведеною перевіркою.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково на суму 2 500 грн. Не погоджується із необхідністю сплати штрафних санкцій, застосуваних за порушення ведення обліку товарів за місцем їх реалізації. Суду пояснив, що підприємницьку діяльність припинив, тому на даний час не має коштів щоб сплатити суму фінансових санкцій, розмір яких є для нього значним в зв'язку з важким матеріальним становищем сім'ї.
Вислухавши представника позивача та відповідача, дослідивши подані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
В судовому засіданні встановлено, що посадовими особами Державної податкової служби проведено перевірку належного ОСОБА_2 магазину щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій за результатами якої складено акт № 090063 від 16.02.2011 р.
З акту перевірки вбачається, що відповідачем порушено вимоги п.п. 1, 2, 12, 13 ст.3, ст.6 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, п.177.10 ст.177, п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України.
За вказані порушення рішеннями за №0000082310, №0000072310 від 01.03.2011 року до відповідача застосовано фінансові санкції на загальну суму 5 478,76 грн.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність та взаємний зв'язок суд погоджується з правомірністю прийняття вказаних рішень суб'єктом владних повноважень та розміром застосованих санкцій.
Так, згідно дослідженого в судовому засіданні акту перевірки, відповідачем допущено порушення вимог п.п. 1, 2, 12, 13 ст.3, ст.6 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: не проведення розрахункової операції через РРО, невидача розрахункового документа встановленого взірця, невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не обліковані у встановленому порядку і п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України -здійснення торгівельної діяльності без наявності торгового патенту.
У відповідності до п.п.1, 2, 12, 13 ст. 3 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг) і забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Таким чином без наявності торгового патенту суб'єкт підприємницької діяльності не мав права здійснювати торгівельну діяльність.
Пунктом 125.1 ст.125 Податкового кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання, що проводять торговельну діяльність без отримання відповідного торгового патенту або з порушенням порядку використання торгового патенту сплачують штраф у подвійному розмірі збору за весь період здійснення такої діяльності, але не менше подвійного його розміру за один місяць.
Згідно п.1 ст.17 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: не проведення розрахункової операції через РРО з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:за вчинене вперше до суб'єкта господарювання застосовується фінансова санкція в розмірі 1 гривня.
Відповідно до ст.20 вищевказаного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В ході судового розгляду судом встановлено, що з даними рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідач ознайомився, що підтверджується наданими ним в судовому засіданні поясненнями та копією повідомлення про вручення поштового відправлення, дослідженого в якості письмового доказу.
Судом встановлено, що рішення про застосування штрафних санкцій у встановленому порядку не оскаржені, сума штрафних санкцій відповідачем добровільно не сплачена.
Дані обставини відповідно ч.3 ст.72 КАС України доказуванню не підлягають, як такі, що визнаються сторонами та в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Згідно ст.25 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій. Однак в порушення вимог даної норми застосовані штрафні санкції залишились несплачені.
Наявність заборгованості підтверджується встановленими судом обставинами, актом за № 090063 від 16.02.2011 р., рішеннями за №0000082310, №0000072310 від 01.03.2011 року, розрахунком фінансових санкцій та іншими матеріалами справи. Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості в судовому засіданні не встановлено.
Суд не може прийняти до уваги пояснення відповідача щодо відсутності матеріальної можливості сплати штрафних санкцій у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності, скрутне матеріальне становище, оскільки дані обставини не звільняють ОСОБА_2, ні від обов'язків, визначених Податковим кодексом України та ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, ні від відповідальності за порушення згаданих нормативно-правових актів.
За таких обставин оскільки відповідачем не виконано визначений законом обов'язок щодо сплати штрафних санкцій, останні підлягають стягненню в судовому порядку.
На підставі ст.67 Конституції України, п.57.3 ст.57, п.87.11 ст.87, абз.5 п.125.1 ст.125 Податкового кодексу України, ст.ст.17, 20, 25 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд
позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави 5 478 (п'ять тисяч чотириста сімдесят вісім) грн. 76 коп. фінансових санкцій.
Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 13.04.2011 року.
Суддя Гундяк В.Д.