26 листопада 2015 року Справа № 808/8777/15 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Шара І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Запорізької міської ради до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Орджонікідзевському району, треті особи: Міське комунальне підприємство «Основаніє», ОСОБА_1, ОСОБА_2,-
25 листопада 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Запорізької міської ради (далі - позивач) до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Орджонікідзевському району (далі - відповідач), треті особи: Міське комунальне підприємство «Основаніє», ОСОБА_1, ОСОБА_2, в якому позивач просить суд:
- поновити строк звернення до суду;
- визнати незаконним та скасувати розпорядження районної адміністрації по Орджонікідзевському району від 31.10.2012 №844 про зміну договору найму житла міського комунального підприємства «Основаніє».
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали адміністративного позову та додані до нього документи суд прийшов до висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачеві з огляду на таке.
Статтею 17 КАС України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно п.1 ч.2 ст.18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідачем, за даним позовом є Районна адміністрація Запорізької міської ради по Орджонікідзевському району.
Відповідно до ст.5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.
Таким чином, відповідач не відноситься до органів державної влади, а є органом місцевого самоврядування.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Пунктом 6 частини 3 статті 108 КАС України визначено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Отже, даний спір віднесений до виключної компетенції місцевих загальних судів як адміністративних судів, у зв'язку із чим позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Згідно п.2 ч.1 ст.7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
Згідно доданого до позовної заяви платіжного доручення №1262 від 18.11.2015 позивачем сплачений судовий збір у сумі 1218,00 грн., який підлягає поверненню з Державного бюджету України.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 17, 18, п. 6 ч.3 ст. 108, ст.ст. 160, 165 КАС України, суддя
Адміністративний позов Запорізької міської ради до Районної адміністрації Запорізької міської ради по Орджонікідзевському району, треті особи: Міське комунальне підприємство «Основаніє», ОСОБА_1, ОСОБА_2 - повернути.
Повернути Запорізькій міській раді з Державного бюджету України судовий збір, сплачений згідно платіжного доручення №1262 від 18.11.2015 у сумі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу разом із позовною заявою і усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара