25 листопада 2015 року м. Київ К/800/49824/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Кошіль В.В.,
перевіривши касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області
на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2015
та постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2012
у справі № 803/1379/15-а
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Головного управління Державної казначейської служби України
про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,
Луцька об'єднаної державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області подала касаційну скаргу на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2015 та постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2012.
Касаційна скарга підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до частини 5 статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 (редакція діє з 01.09.2015), за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень касаційної скарги на рішення суду майнового характеру, ставка судового збору встановлена у такому розмірі: 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не менше 120 відсотків від 1 розміру мінімальної заробітної плати.
До касаційної скарги скаржником не додано документу, який би підтверджував сплату судового збору у розмірі встановленому відповідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Частиною 1 ст. 108 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області може усунути вищевказані недоліки до 14.12.2015.
Згідно з ч. 2 ст. 108 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 108, ст. 210 - 214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Залишити без руху касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області.
2. Встановити скаржнику строк до 14.12.2015 для усунення недоліків касаційної скарги.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кошіль