Постанова від 11.02.2010 по справі 2а-104/10

Новокаховський міський суд Херсонської області

м. Нова Каховка, пр. Дніпровський, 1а, 74900, (05549) 4-26-60

Справа №2-а-104/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2010 року

Новокаховський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Непомнящої Н.О.;

при секретарі: Биковій Ю.В.

з участю представника відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Нова Каховка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дії неправомірними,

встановив:

Позивач звернувся до суду, посилаючись на те, що згідно Закону України №2195-ІУ від 18.11.2004 року «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни. Відповідач не виплачує з 1.01.2006 року щомісячно соціальну допомогу в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком, що передбачено ст. 6 зазначеного закону. Про порушення своїх прав позивачу стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у пресі, після ухвалення відповідного рішення Конституційним Судом України 9 липня 2007 року. З наведених підстав просить суд поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав свобод та інтересів, стягнути з відповідача недоплачену щомісячну соціальну допомогу за 2006-2007 роки, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Нова Каховка нараховувати з 2008 року соціальну допомогу відповідно до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком.

У адресованій суду заяві просив розглянути справу в свою відсутність.

В судовому засіданні представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка позов не визнала у повному обсязі, посилаючись на відсутність у 2006-2008 роках бюджетних асигнувань на виплату громадянам, які відносяться до категорії діти війни щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, крім того зазначила, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області, де отримує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони у відповідності із законодавством про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, тому державну допомогу згідно законодавства про соціальний захист дітей війни має виплачувати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області

Залучений до участі у справі представник Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин - про день, часта місце розгляду справи був повідомлений належним чином, письмових заперечень на позовну заяву не надіслав.

Суд ухвалив розглядати справу у відсутності другого відповідача.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та має статус дітей війни, згідно із посвідченням № 365728.

Відповідно до ч. 1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріпленні в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».

Згідно з ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі Закону) від 18 листопада 2004 року, дітям війни, (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів в, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи держаь соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавк встановленої для учасників війни.

Дію вище вказаної статті 6 Закону було зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12.2005 року «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та відновлено з 02.04.2006 року відповідно до Закону України від 19.01.2006 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», у зв'язку з виключенням пункту 17 статті 77 Закону України від 20.12.2005 року «Про Державний бюджет України на 2006 рік».

На 2007 рік дію статті 6 Закону було зупинено з урахуванням ст. 111 Закону України від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою встановлено, що «підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) зупинення дії статті 6 Закону, передбачене Законом України від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та положення статті 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення, а саме з 09.07.2007 року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"від 28.12.2007 року ч. 1 ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей вінйи було викладено у наступній редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп вказані зміни у статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

На думку суду, при вирішенні справ слід враховувати з якого періоду (дати) зупинення дії статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відновлено та визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним): у 2007 році з 09.07.2007 року, у 2008 році - з 22.05.2008 року з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідних Рішень.

Пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня (стаття 48 Конституції України), тому суд вважає, що право на соціальний захист не може бути обмежено та строк позовної давності не поширюється на соціальні виплати.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити позивачу підвищення у розмірі ЗО % надбавки до мінімальної пенсії за віком на підставі статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 09.07.2007 року до 31.02.2007 року, з 22.05.2008 по 31.12.2008 року.

При цьому позовні вимоги до Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка заявлені безпідставно, оскільки позивач на обліку в Управлінні не перебуває, пенсію отримує від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке є належним відповідачем у справі.

Суд також враховує, що відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні в нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Враховуючи відсутність заперечень та доказів на обґрунтування своєї позиції щодо позовних вимог з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області суд вважає, що доводи позивача про відмову у нарахування та виплаті державної допомоги як дитині війни у передбаченому законом розмірі відповідачем не спростовані.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22, 46, 48 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; рішення Конституційного Суду у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів

України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, ЗО, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"(справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу І, пунктів 61,62,63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України(конституційності) положень ст. 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України «(справа щодо предмета та змісту Закону про Державний бюджет України, керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 94, 102, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України, суд-

постановив:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 підвищення у розмірі 30% надбавки до мінімальної пенсії за віком на підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі Закону) від 18 листопада 2004 року з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року та з 22.05.2008 по 31.12.2008 року:

В іншій частині позовних вимог відмовити.

У задоволенні позову до Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення з наступним поданням апеляційної скарги протягом 20 днів, чи в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя Н.О.Непомняща