25.11.2015 Справа №607/17906/15-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Сташків Н.М.,
за участі секретаря судового засідання Рихліцької О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі адміністративну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2, третя особа - Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція, про стягнення надмірно виплаченої допомоги, -
Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (далі - Управління) у листопаді 2015 року пред'явив до суду адміністративний позов до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги за призначеними субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 5443,97 гривень. Обґрунтовує позов тим, що відповідачу була призначена та виплачувалася зазначена допомога з 01 жовтня 2013 року по 31 березня 2014 року у розмірі 166,19 гривень, щомісячно, з 01 листопада 2014 року по 30 квітня 2015 року у розмірі 723,50 гривень, щомісячно. При призначені допомоги відповідач був попереджений спеціалістами Управління про відмову в призначені або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В результаті проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Тернопільською державною об'єднаною інспекцією складено акт, в якому зазначено, що при заповненні Декларації про доходи та майновий стан осіб відповідачем ОСОБА_3 внесено недостовірні дані, щодо володіння транспортними засобами. З приводу цього, відділом соціальних інспекторів Управління проведено перевірку, якою встановлено, що відповідач подав неповну інформацію про наявність у своєму володінні транспортного засобу марки «JL 250», 2008 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, та наявність у володінні його сина - ОСОБА_4, транспортного засобу марки «ВАЗ 2101», 1980 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_4, та транспортного засобу марки «VIPER ZS 50», 2008 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2. Згідно п.п. 4 п. 5 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 зі змінами та доповненнями, зазначено, що субсидія не призначається, якщо власник житла та зареєстровані разом із ним особи у житловому приміщенні мають у своєму володінні два або більше транспортних засобів (механізмів). Відповідно до п.п. 2 п. 20 зазначеного Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, виплата допомоги за призначеними субсидіями припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. У зв'язку із цим відповідачу було припинено надання допомоги за призначеними субсидіями та проведено перерахунок суми надмірно виплачених коштів державної допомоги, яка за період з 01 жовтня 2013 року по 30 квітня 2015 року включно становить 5443,97 гривень. З цих підстав позивачем було надіслано відповідачу лист про повернення безпідставно отриманих сум, однак у добровільному порядку відповідач зазначених коштів не повернув.
У судове засідання представник позивача - Управління соціальної політики Тернопільської міської ради Петрик Ю.В подав клопотання, згідно з яким просить розгляд даної справи проводити у його відсутності, позов підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 подав у судове засідання заяву, згідно з якою позовні вимоги визнав повністю, не заперечив проти задоволення позову. Справу просить розглянути в його відсутності.
У судове засідання представник третьої особи - Тернопільської об'єднаної державної фінансової інспекції Піхіровський Н.М. подав клопотання, згідно з яким просить розгляд даної справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримує.
За вказаних обставин відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторони позивача та відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив такі обставини:
30 жовтня 2013 року та 28 листопада 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із письмовими заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг.
Відповідно до п. 3 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, у редакції від 01 жовтня 2014 року, що діяло на час призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних ОСОБА_3, (далі - Положення) призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Згідно з абз .1 п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на шість місяців. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
Відповідно до абз. 1 п. 12 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного за попередній календарний рік.
Згідно з заявою ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 30 жовтня 2013 року № 308, та доданих до неї документів, керуючись п.12, п. 13, п. 14 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, у редакції від 01 жовтня 2014 року, що діяло на час призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних ОСОБА_3, рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 06 листопада 2013 року, відповідачу було призначено субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 жовтня 2013 року по 31 березня 2014 року у розмірі 166,19 гривень.
Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 28 листопада 2014 року № 204, та доданих до неї документів, рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 11 грудня 2014 року, відповідачу було призначено субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 листопада 2014 року по 30 квітня 2015 року у розмірі 723,50 гривень.
В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 30 жовтня 2013 року № 308 та у заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 28 листопада 2014 року № 204, ОСОБА_2 власноруч ставив свій підпис під попередженнями про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги та одночасно давала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомог.
Абзацом 4 п. 13 Положення передбачено, що громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п. 2.3.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на І квартал 2015 року, на підставі направлень від 16 березня 2015 року № 99-102, від 20 березня 2015 року № 105, від 30 березня 2015 року № 113 в Управлінні соціальної політиці Тернопільської міської ради проведено ревізію фінансово-господарської діяльності за період з 01 січня 2011 року по 28 лютого 2015 року.
В результаті проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності Управлінні соціальної політиці Тернопільської міської ради, Тернопільською об'єднаною державною фінансовою Інспекцією було складено Акт № 17-22/128 від 27 травня 2015 року в якому зазначено, що ОСОБА_2 (справа № 111168), внесено недостовірні дані про наявність автотранспортних засобів, що призвело до матеріальної шкоди.
На підставі встановлених порушень, згідно з п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» Державної фінансової інспекції в Тернопільській області позивачу було направлено обов'язкові вимоги «Про усунення порушень законодавства виявлених ревізією» від 22 червня 2015 року № 19-17-13-14/869.
Відповідно до п.п.1 п. 3 «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1098, із змінами та доповненнями зазначено, що головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги.
Згідно з абз. 7 п. 13 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
В результаті проведеної перевірки відділом соціальних інспекторів управління соціальної політики Тернопільської міської ради було встановлено, що ОСОБА_2 подав неповну інформацію про наявність у своєму володінні транспортного засобу марки «JL 250», 2008 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, та наявність у володінні його сина - ОСОБА_4, транспортного засобу марки «ВАЗ 2101», 1980 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_4, та транспортного засобу марки «VIPER ZS 50», 2008 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_2.
Як убачається з поданих 30 жовтня 2013 року та 28 листопада 2014 року декларації про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 не вказав, що у його власності та у власності його сім'ї є зазначені транспортні засоби.
Згідно з п.п. 4. п.5 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, у редакції від 01 жовтня 2014 року, що діяло на час призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних ОСОБА_3, уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, якому відкрито особовий рахунок, та особи, зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції. При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через органи праці та соціального захисту населення, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.
Суд не бере до уваги наявність у володінні сина відповідача - ОСОБА_4, транспортного засобу марки «ВАЗ 2101», 1980 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_4, оскільки зазначений транспортний засіб, перебуває в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.
Відповідно до п.п.2 п. 20 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно п.п.3 п.3 «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року № 1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор складають акти за підсумками перевірки з висновками щодо правильності призначення державної соціальної допомоги.
Соціальними інспекторами Управління було складено акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог № 353 від 20 травня 2015 року в якому зазначається, що сума переплати за період з 01 жовтня 2013 року по 30 квітня 2014 року складає 1102,97 гривень, а також акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог № 354 від 20 травня 2015 року в якому зазначається, що сума переплати за період з 01 листопада 2014 року по 30 квітня 2015 року складає 4341 гривень.
Після цього надання житлової субсидії відповідачу було припинено та був проведений перерахунок, відповідно до якого сума надміру виплачених коштів державної допомоги за призначеними субсидіями з 01 жовтня 2013 року по 30 квітня 2015 року включно становить 5443,97 гривень.
Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради був виданий наказ «Про припинення житлової субсидії» від 22 травня 2015 року №39, відповідно до якого, у зв'язку із встановленими фактами подання недостовірної інформації про доходи, ОСОБА_2 припинено з 01 травня 2015 року надання житлової субсидії.
Як слідує з повідомлення про припинення надання ОСОБА_2 житлової субсидії №145 від 20 травня 2015 року, Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради повідомлено відповідача про необхідність повернення нарахованої житлової субсидії у розмірі 5443,97 гривень.
Однак, як установлено судом, у добровільному порядку відповідач зазначених коштів не повернув.
Оцінивши обставини справи, проаналізувавши вищевикладені норми чинного законодавства, суд вважає, що відповідач ОСОБА_2 отримав від держави за період з 01 жовтня 2013 року по 30 квітня 2015 року 5443,97 гривень субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на яку відповідно до закону він не мав права. Управління соціальної політики Тернопільської міської ради здійснило ОСОБА_2 фактичну виплату коштів у зазначеному розмірі, які добровільно ним не повернуті, а тому ці кошти підлягають до стягнення з відповідача в користь позивача в судовому порядку. Відтак позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої допомоги є підставним та підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, відповідно до «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 70, 71, , 76, 159-163, 167, 185, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (мешканця АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків -НОМЕР_3) в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (м. Тернопіль, вул. Лисенка, 8, код ЄДРПОУ 03195636, р/р 35418012000224, УДКСУ в м. Тернополі Тернопільської області, МФО 838012) 5443 гривень 97 копійок надмірно виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Суддя