2а-557/2011
Перемишлянський районний суд Львівської області
вул.Галицька, 67а м. м. Перемишляни Перемишлянський район Львівська область Україна 81200
22.10.2015 м.Перемишляни
Суддя Перемишлянського районного суду Р.О. Борняк
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Перемишлянського району Львівської області про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги за 2007-2008 р.р. громадянам, яким визначено статус - учасника війни, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення Перемишлянського району Львівської області, в якому просить зобов'язати Управління нарахувати та виплатити йому недоплачену у 2007-2008 р.р. щорічну одноразову грошову допомогу як учаснику війни у сумі 2553,18 гривень.
Представник відповідача на адресу суду письмові заперечення не направив. Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи в порядку ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Позивач мотивує вимоги тим, що він є учасником війни та відповідно до статей 14-17 Закону України «Про статус ветеранів війни і гарантії соціального захисту» має право на щорічну виплату одноразової допомоги до 5 травня у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Посилаючись на те, що розмір виплаченої йому допомоги не відповідає розміру, встановленому цим законом, позивач просить зобов'язати відповідача здійснити відповідні перерахунки та виплати.
Судом встановлено, що відповідно до посвідчення позивача дійсно є учасником війни.
Так, позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Перемишлянського району Львівської області та відноситься до категорії осіб, на яких поширюються норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та яким щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірах встановлених цим Законом.
Статтею 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам війни щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до вимог статті 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Законами України про Державний бюджет України встановлювався на відповідний рік розмір щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У відповідності до положень Законів України «Про Державний бюджет України» на 2007-2008 роки виплата щорічної разової допомоги за вказані роки була визначена сталою сумою, яка, як вбачається із довідки Управління праці та соціального захисту населення Перемишлянського району Львівської області № 03-928 від 08.04.2009 року, позивачу нараховувалась і виплачувалась, зокрема розмір такої допомоги становив відповідно: за 2007 р. - 55 грн., за 2008 р. - 65 грн.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 було визнано неконституційними положення пункту 13 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію частини п'ятої статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Проте, вищезазначене рішення було прийняте поза терміном виплати одноразової грошової допомоги, тобто після 5-го травня, і зворотної дії в часі не має, тому відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та Законами України відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України.
Суд вважає безпідставним посилання позивача на визнання неконституційними Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Оскільки, керуючись підпунктом 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину п'яту статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було викладено в новій редакції, згідно якої щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року №183 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було встановлено, що у 2008 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни здійснюється у розмірі 65 гривень.
За наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах повинні застосовуватись положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
З огляду на наведене, Законами України «Про Державний бюджет України на відповідний рік» фактично змінено положення Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який діяв у часі раніше, а отже пріоритетними в даному випадку є положення Закону України «Про Державний бюджет України».
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Перемишлянського району Львівської області при нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги як учаснику війни за 2007-2008 р.р., як розпорядник коштів керувалось виключно нормами чинного законодавства.
Таким чином за 2007-2008 роки позивачу була проведена виплата щорічної допомоги до 5 травня відповідно до законів, які діяли на момент виникнення спірних відносин, а саме: на час призначення та виплати позивачу органами праці та соціального захисту населення вищезазначеної щорічної одноразової допомоги. Правові підстави для здійснення такої виплати за 2007-2008 роки відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є відсутні.
Керуючись ст.ст. 7- 14, 18, 19, 71, 143, 158, 160 - 163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністативного позову ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Перемишлянського району Львівської області про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги за 2007-2008 р.р. громадянам, яким визначено статус - учасника війни відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського адміністративного апеляційного суду через Перемишлянський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
У випадку оскарження постанови в апеляційному порядку, постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя: Борняк Роман Орестович