Ухвала від 17.02.2011 по справі 22-ц-728/11

Справа № 22-ц-728/11 Головуючий у І інстанції Міланіч А.М.

Провадження № Доповідач у 2 інстанції ОСОБА_1

Категорія 58 17.02.2011

УХВАЛА

Іменем України

17 лютого 201 1 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:

головуючого судді Су ханової С.М., суддів: Данілова О.М.. ОСОБА_2.

розглянувши в порядке письмового провадження в місті Києві справу за апеляційною скаргою у правління Пенсійного фонду України у Бородянському районі на постанове Бородянського районного суду Київської області від 21 гру дня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійною фонду України у Бородянському районі про визнання відмови про перерахунок пенсії неправомірною, зобов'язання провести перерахунок та виплачу пенсії.

встановила:

В листопаді 2009 року ОСОБА_3 звернулася до суду із вказаним позовом, який обгрунтовувала тим, що вона є інвалідом 2 трупи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою і розмір її пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не може бути нижчим ніж К мінімальних пенсій за віком, тоді як відповідачем виплачується їй пенсія у значно нижчому розмірі. Вона також має право на додаткову пенсію за шкоду , заподіяну здоров'ю, розмір якої згідно з Законом становить 75 % від мінімальної пенсії за віком і згідно сі. 39 цього Закону як пенсіонер, який мешкає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, має право на доплату до пенсії у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Але відповідач виплачує їй пенсію значно менше передбаченого законом розміру та залишив без задоволення її заяву про перерахунок та виплату державної і додаткової пенсії, а також доплату до пенсії. Просила визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку розміру пенсії та зобов'язати відповідача з 01 жовтня 2007 року по жовтень 2009 року включно в розмірі 69323,20 грн., провести перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, а також аги неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку розміру щомісячної доплати до пенсії, як проживаючому у зоні посиленого радіологічного контролю та зобов'язати відповідача з 01 жовтня 2007 року по жовтень 2009 року перерахувати та виплатити доплату до пенсії в розмірі 13870.00 гри.

Постановою Бородянського районного суду Київської області від 21 грудня 2009 року позов ОСОБА_3 В В. задоволено частково.

Визнано дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_3 державної пенсії, додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю та доплати до пенсії, як проживаючій в зоні посиленою радіологічного контролю з 18 листопада 2008 року неправомірними.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області провести перерахунок та виплатиш ОСОБА_3 пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію за школу заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком га доплату до пенсії відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за проживання на території радіоактивною забруднення у розмірі однієї мінімальної заробітної плати починаючи з 18 листопада 2008 року по 31 жовтня 2009 року та провести виплату даної пенсії з урахуванням отриманих коштів.

В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального і процесуального права та прийнятті нову постанову, то відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивачка г потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, і з 05 жовтня 1998 року являється інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС та непрацюючим пенсіонером. проживаючою на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач мас право на щомісячне підвищення до пенсії у розмірі мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 49 зазначеного Закону пенсії особам, віднесеним до категорії 1.2.3.4 ^встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону, розміри пенсій для інвалідів 2-ої груші, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1. призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі інвалідам другої групи - 75 % мінімальної пенсії за віком. Ця додаткова пенсія відповідно до положень ст 53 цього Закону виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу

Судом першої інстанції було встановлено, що позивач є потерпілою від аварії на „ЧАІ С 1-ої категорії інвалідом 2-ої групи. Зазначене захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення та ' довідкою МОК.

У зв'язку з цим позивач користується правами та пільгами, передбаченими вказаним ГОНОМ.

ОСОБА_3 В В. оспорюючи дії відповідача вважала, що вона у 2007-2009 роках рвала пенсію, додаткову пенсію та доплату до пенсії значно пишу , ніж це передбачено ст. ст. 39. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Вирішуючи вказаний спір га задовольняючи частково позовні вимоги суд першої

інстанції прийшов до висновку про порушення відповідачем норм сі. сі. 39. 50 та 54 Закону

України "Про статус і соціальний захист громадян. які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів вважає зазначений висновок суду першої інстанції законним та

обгрунтованим.

Статтею 19 4.2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого

самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах

повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами

України (ст. 113 Конституції України).

При винесенні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, виходячи з

пріоритетності законів над підзаконними актами, правомірно прийшов до висновку, що

Постанова КМ України № 1 від 03.01.2002 року "І Іро підвищення розмірів пенсій та інших

соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за

рахунок коштів державного бюджету" та постанова КМ України № 836 від 26.07.1996 року

"«суперечить вимогам ст. ст. 39. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист

громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки істотно звужує

і обсяг встановлених законом прав.

Відповідно до ч.5 ст. 54 Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що

“настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника

внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм обчислення вказаних пенсій передбачений постановою КМ України

від 30.05.1997 року № 523 "Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій

по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у

Зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка є

чинною і положення постанови стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій

Оповідають положенням ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист

громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

КМ України 27.12.2005 року прийнята постанова № 1293 "Про збільшення

розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності з 01.01.2006 року і якою

передбачено підвищення пенсій по інвалідності потерпілим від Чорнобильської

катастрофи і установлено тверді розміри пенсій в залежності від трупи га причини

Інвалідності потерпілих, нижче яких не може бути мінімальний розмір пенсії.

Передбачений 4.4 ст. 54 вказаного Закону.

Оскільки закони України мають вишу юридичну силу над урядовими

нормативними актами, то при вирішенні даного спору щодо визначення розміру пенсії,

додаткової пенсії та пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на

території посиленого радіоекологічного контролю підлягають застосуванню саме

положення ст.ст. ЗО. 51. 54 Закону, а не постанова Кабінету Міністрів України

Cуд дійшов правильного висновку про те, то при визначенні розміру пенсії по інвалідності, додаткової пенсії та пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території посиленого радіоекологічного контролю позивачу необхідно керуватися положеннями ст.ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до Закону України віл 05.10.2006 року "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було доповнено вказаний Закон ст. 71. згідно якої дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім Законів про внесення змін до цього Закону.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року за № 10 - рп

визнано неконституційними деякі положення Закону України "Про державний бюджет на

2008 рік", яким було внесено на 2008 рік зміни до ст.ст. 39. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захисті громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішення Конституційного суду г обов'язковим до виконання на всій території України.

Доводи апеляційної скарги про те. то положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення розміру мінімальної пенсії за віком не поширюються на спірні правовідносини, не заслуговують на увагу, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченої о частиною 1 вказаної етапі, мінімального розміру пенсії за віком.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо часткового задоволення вимог позивача.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийняте законне і обгрунтоване судове рішення, а тому підстав для його скасування чи зміни не Вбачається.

Керуючись ст. 197. |98. 200. 205. 206 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Бородянському

районі відхилити.

Постанову Бородянського районного суду Київської області від 21 грудня

2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України та може бути

оскаржена то Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий

Судді