справа № 361/8135/15-а
провадження № 2-а/361/546/15
25.11.2015
25 листопада 2015 року суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Сердинський В.С., перевіривши позовну заяву Броварського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Київській області до громадянина ОСОБА_1 Республіки ОСОБА_2 про примусове видворення з України,
Відповідно до частин першої, третьої, шостої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні тим самим правом на судовий захист, що і громадяни та юридичні особи України.
За змістом частини першої статті 183-5 КАС України, позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органів державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Статтями 105, 106 КАС України, зокрема, визначено, що адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви у якій зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової особи чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; перелік документів та інших матеріалів, що додаються. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
У позовній заяві, при викладені обставин в обґрунтування позовних вимог, зазначається, що 23 листопада 2015 року під час проведення цільових профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері в селищі Княжичі Броварського району Київської області співробітниками УДМС України в Київській області був виявлений громадянин ОСОБА_1 Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без наявних законних підстав, які б надавали право законного його перебування на території України на визначений термін. Громадянин ОСОБА_1 Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, приїхав до України із Російської Федерації нелегально у жовтні 2015 року, постійного місця проживання, законного джерела існування, власності, коштів на існування та для повернення у країну походження не має.
Разом із тим, у позовній заяві взагалі не вказується якими доказами підтверджується кожна із викладених обставин.
При цьому обов'язок доказування лежить на суб'єктові владних повноважень у справах за його позовом про примусове видворення іноземця чи осіб без громадянства (стаття 71 КАС України, частина п'ята пункту 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1).
Також у заяві не зазначено чи вирішувалося питання про притягнення до адміністративної відповідальності відповідача громадянина ОСОБА_1 Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за статтею 304-1 (незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, зважаючи на те, що позов подано суб'єктом владних повноважень, до позову Броварського районного відділу УДМС України в Київській області повинно було б бути додано докази вручення відповідачу копії позовної заяви.
Пунктами 10, 11 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» від 25 червня 2009 року № 1 (далі - постанова Пленуму ВАС України від 25 червня 2009 року № 1) передбачено, що при зверненні з адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, він зобов'язаний відповідно до частини третьої статті 106 КАС України додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. У разі якщо іноземець чи особа без громадянства не розуміє державної мови, то вказані документи надсилаються суб'єктом владних повноважень таким особам мовою, яку вони розуміють.
Однак до позовної заяви викладені вище докази вручення відповідачу його копії, в тому числі й на мові, яку він розуміє, не додано.
Частинами першою та другою статті 108 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Враховуючи викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху.
Зважаючи на строк розгляду адміністративних справ про видворення іноземця чи особи без громадянства за межі території України, визначений частиною другою статті 183-5 КАС України, вважаю за необхідне встановити позивачу строк на усунення недоліків в оформленні позовної заяви до 15 годин 00 хвилин 26 листопада 2015 року.
Керуючись статтями 106, 108, 165, 183-5 КАС України,
Позовну заяву Броварського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Київській області до громадянина ОСОБА_1 Республіки ОСОБА_2 про примусове видворення з України - залишити без руху.
Встановити строк на усунення недоліків до 15 годин 00 хвилин 26 листопада 2015 року.
Роз'яснити позивачу положення пункту 1 частини третьої статті 108 КАС України, що якщо недоліки в оформленні позову не будуть нею усунуті у строк, що встановлений судом, то позовна заява буде повернута.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.С.Сердинський