Справа № 344/13975/15-а
Провадження № 2-а/344/516/15
27 листопада 2015 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Татарінової О.А.
секретаря Бухвак І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Івано-Франківську про визнання бездіяльності протиправною та зобов”язання вчинити певні дії, -
В провадженні Івано-Франківського міського суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Івано-Франківську про визнання бездіяльності протиправною та зобов”язання провести розрахунок та виплату компенсації у зв”язку з несвоєчасною виплатою пенсії за періоди часу: з 06.01.2006 року до 30.11.2008 року та з 01.12.2008 року до 31.10.2009 року,виплати за які здійснені в жовтні 2009 року; з 01.07.2004 року по 31.12.2005 року та з 01.05.2010 року по 11.07.2013 року,виплати за які здійснені в червні 2014 року.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Заявленою вимогою є визнання бездіяльності протиправною та зобов”язання провести розрахунок та виплату компенсації у зв”язку з несвоєчасною виплатою пенсії за періоди часу: з 06.01.2006 року до 30.11.2008 року та з 01.12.2008 року до 31.10.2009 року,виплати за які здійснені в жовтні 2009 року; з 01.07.2004 року по 31.12.2005 року та з 01.05.2010 року по 11.07.2013 року,виплати за які здійснені в червні 2014 року.
Відповідно до частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частиною 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення свого права позивач ОСОБА_1 дізнався при виплатах пенсії в жовтні 2009 року та червні 2014 року,а звернувся до суду з позовом в вересні 2015 року.
Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України визначено наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала (частина 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (частина 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивач звернувся до суду лише 17 вересня 2015 року, тобто з порушенням визначеного строку звернення до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, позивач звернувся до суду з позовом з порушенням строку звернення до суду за захистом порушеного права.
Суд також звертає увагу на те, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Жодних інших доказів, які б вказували на поважність причин пропуску строку звернення до суду Позивачем не зазначено, а Судом не встановлено.
Відтак, за відсутності обґрунтованої заяви особи про поновлення строку звернення до суду за правилами статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява залишається без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100, 107 та 165 КАС України,суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Івано-Франківську про визнання бездіяльності протиправною та зобов”язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя Татарінова О.А.