25 листопада 2015 рокуСправа № 808/8771/15
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Максименко Лілія Яковлівна, перевіривши матеріали адміністративного позову
за позовною заявою: ОСОБА_1, м. Запоріжжя
до: Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, м. Запоріжжя
про: відшкодування моральної шкоди,
ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, в якому просить суд стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області на свою користь заподіяну їй моральну шкоду у сумі 50 000,00 грн.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, в прохальній частині адміністративного позову позивач просить суд стягнути з відповідача лише моральну шкоду. Будь-які інші вимоги, в тому числі вимоги про вирішення саме публічного-правового спору, до відповідача не заявлені.
Тому, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1, з урахуванням субєктного складу, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно п.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на спори, для яких законом встановлений інший порядок судового розгляду.
Положеннями п.1 ч.1 ст.109 КАС України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Отже, оскільки за характером спірних правовідносин дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, суддя, з огляду на викладене, відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.
Суд звертає увагу на те, що позивач може звернутися із вказаними вимогами до місцевого загального суду в порядку, встановленому ЦПК України.
Питання про повернення судового збору судом не вирішується, оскільки до матеріалів адміністративного позову не були додані документи, які б підтверджували його сплату.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 109, 160, 165 КАС України, суд, -
У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про відшкодування моральної шкоди, - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити ОСОБА_1, що вона має право звернутись із вказаними вимогами до місцевого загального суду в порядку, встановленому ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко