07 вересня 2015 р. Справа № 804/10355/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Громадської організації «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація» в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 до Голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Громадської організації «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація» в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 до Голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2, як суб'єкта владних повноважень, що виразилась у ненаданні своєчасної відповіді на публічну інформацію з копіями усіх запитуваних документів на чотири пункти інформаційного запиту від 22.07.2015 року ОСОБА_1, який було зареєстровано розпорядником інформації 22.07.2015 року;
- визнати дії Голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 по забезпеченню своєчасного виконання і розгляду запита по суті запитань та ненадання інформації з копіями запитуваних документів на інформаційний запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації, який було зареєстровано розпорядником інформації 22.07.2015 року - протиправними;
- зобов'язати Голову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 розглянути інформаційний запит від 22.07.2015 року ОСОБА_1 і надати відповідь по суті запитання на чотири пункти запита з копіями запитуваних документів, згідно змісту запита, у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» на адресу ГО «ДНПГО»: пр..ГероївАДРЕСА_1, м.Дніпропетровськ, 49100.
В обґрунтування позову зазначено, що членом Громадської організації «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація» (далі - ГО «ДНПГО», позивач) ОСОБА_1 22.07.2015 року до Голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 (далі - відповідач), як розпорядника інформації було направлено інформаційний запит про отримання публічної інформації, згідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» про надання відповіді на чотири пункти запиту. Проте, відповідно до вимог ст.20 вказаного Закону, відповідачем не була надана відповідь на вказаний запит. Отже, така бездіяльність відповідача є порушенням права на отримання публічної інформації, реалізація якого визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації», а також ч.2 ст.34 Конституції України.
У відповідності до вимог п.1. ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії щодо розгляду звернення, у тому числі інформаційного запиту фізичної або юридичної особи.
На адресу відповідача судом було направлено копію позову з додатками, копію ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі та інформацію про права та обов'язки осіб, які були отримані 28.08.2015 року.
У строк встановлений ч. 3 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, заперечень проти позиву або заяви про визнання позову до суду відповідач не надав.
Згідно пункту 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 22.07.2015 року ОСОБА_1 було подано до Голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 інформаційний запит на отримання публічної інформації, у якому на підставі ст.ст. 3, 4, 13, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» викладено прохання надати інформацію наступного змісту, а саме:
1. вхідний номер інформаційного звернення ОСОБА_1 від 19.02.2015 року, який було зареєстровано канцелярією Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська 20.02.2015 року;
2. копію реєстру згрупованої поштової рекомендованої кореспонденції, надісланої 14.04.2015 року за №2353/15 відповіді на інформаційне звернення ОСОБА_1 від 19.02.2015 року, від відправника Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська на адресу ОСОБА_1 на АДРЕСА_2, 49005;
3. надати точну інформацію за якою датою (день, місяць 2015 року) і яким шляхом, тобто за яким маршрутом (рухом) одержання/направлення із Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 було направлено відповідь указану у пункті 2 цього запиту ОСОБА_1 було одержано поштою насправді відповідь за підписом голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2, яка датована 14.04.2015 року за № 2353/15;
4. надати відповідь на третій пункт запиту - копію інформаційного звернення ОСОБА_1 від 19.02.2015 року, який було зареєстровано Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська 20.02.2015 року, а також інформацію коли (день, місяць 2015 року) одержано дійсно на інформаційне звернення ОСОБА_1 відповідь останнім на вказану в пункті 2 цього запиту в приміщенні Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська.
Відповідь на вказаний запит Головою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 надана не була, що останнім не спростовано.
Статтею 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Законом України «Про доступ до публічної інформації» регламентований порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до публічної інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, відповідно до якої право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до публічної інформації здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Також, ч.3 ст.9 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.
Згідно ст.12 вказаного Закону, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Статтею 13 вищенаведеного Закону передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Порядок оформлення запитів на інформацію визначено ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ч.1 ст.19 вказаного Закону).
Строк розгляду запитів на інформацію врегульований ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно з частиною першою якої розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно ч.4 ст.20 вказаного Закону, у разі, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
За приписами ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядника інформації можуть бути оскаржені до суду, зокрема, щодо несвоєчасного надання інформації, при цьому таке оскарження здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, згідно ст. 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», голова суду представляє суд як орган державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.
З аналізу наведених вище норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» вбачається, що розпорядником публічної інформації є державний орган - Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська, а відповідальною особою з питань доступу до публічної інформації є його керівник, тобто голова суду у відповідності до його повноважень, визначених ст.24 вищевказаного Закону.
При цьому, ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлений строк для надання інформації, а саме: не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, аналізуючі наведені норми чинного законодавства, з огляду на ненадання відповідачем відповіді на вказаний інформаційний запит на отримання публічної інформації від 22.07.2015 року та враховуючи відсутність заперечень, суд приходить до висновку, що відповідачем було допущено протиправну бездіяльність, що виразилась у ненаданні відповіді на вказаний інформаційний запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 22.07.2015 року з копіями усіх запитуваних документів на чотири пункти інформаційного запиту.
З огляду на визнання протиправною бездіяльності відповідача, оскільки жодних дій Головою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 спрямованих на розгляд та надання відповіді на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 22.07.2015 року по суті запитань та не надання відповіді з копіями запитуваних документів не було вчинено, позовні вимоги в частині визнання дії Голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 по забезпеченню своєчасного виконання і розгляду запита по суті запитань та ненадання інформації з копіями запитуваних документів на інформаційний запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації, який було зареєстровано розпорядником інформації 22.07.2015 року, протиправними - задоволенню не підлягають.
Враховуючи наведене, з метою захисту порушених прав позивача, суд зобов'язує Голову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 розглянути інформаційний запит ОСОБА_1 від 22.07.2015 року на отримання публічної інформації та надати відповідь по суті звернення на чотири пункти запиту з копіями запитуваних документів, згідно змісту запиту, на адресу ГО «ДНПГО»: АДРЕСА_3, 49100.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч. 2 ст. 71 цього Кодексу визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, позов Громадської організації «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація» в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Абзацем 2 ч.1 ст. 256 КАС України визначено, що негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Громадської організації «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація» в інтересах члена своєї громадської організації ОСОБА_1 до Голови Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Голови Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_2, що виразилась у ненаданні відповіді на інформаційний запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 22.07.2015 року з копіями усіх запитуваних документів на чотири пункти інформаційного запиту.
Зобов'язати Голову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_2 розглянути інформаційний запит ОСОБА_1 від 22.07.2015 року на отримання публічної інформації та надати відповідь по суті звернення на чотири пункти запиту з копіями запитуваних документів, згідно змісту запиту, на адресу ГО «ДНПГО»: АДРЕСА_4, 49100.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис) ОСОБА_3