Постанова від 20.11.2015 по справі 802/3717/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 листопада 2015 р. Справа № 802/3717/15-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Віятик Н.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Бондаренка Ігоря Валерійовича

позивача: ОСОБА_1

відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3

третя особа: ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_6

до: Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ПрАТ «Немирівське АТП - 10510»

про: визнання незаконною умови конкурсу та визнання незаконним і скасування рішення конкурсного комітету, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2015 року до Вінницького окружного адміністративного суду фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 (далі - ФОП ОСОБА_6, позивач) подано адміністративний позов до Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації (далі - Організатор, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог предмет спору на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство «Немирівське АТП - 10510» (далі - ПрАТ «Немирівське АТП - 10510», третя особа) про:

1)визнання незаконною затверджену Департаментом житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації умову конкурсу щодо недопущення до участі у конкурсі на об'єкті конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656 автобусів які дообладнані для перевезення пасажирів з транспортних засобів конструктивно призначених для інших цілей;

2)визнання незаконним та скасування рішення, оформлене протоколом № 5 засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування від 10 липня 2015 року в частині не допуску перевізника фізичної особи підприємця ОСОБА_6 до участі у конкурсі, що відбувся 10 липня 2015 року на об'єкті конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.

3)визнання незаконним та скасування рішення, оформлене протоколом №5 засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування від 10 липня 2015 року в частині визнання переможцем конкурсу - ПрАТ «Немирівське АТП-10510», що відбувся 10 липня 2015 року на об'єкті конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.

Позовні вимоги мотивовані тим, що проведений 10 липня 2015 року конкурс на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування відносно об'єкта конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656 відбувся з грубими порушеннями, оскільки до участі у вищевказаному конкурсі не допустили перевізника ФОП ОСОБА_6 з підстав того, що він подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим умовам конкурсу, а саме: автобус Mercedes-Benz 612 D дообладнаний для перевезення пасажирів. Переможцем по вищевказаному об'єкту конкурсу визнано ПрАТ «Немирівське АТП - 10510». На думку позивача, умову конкурсу про не допуск до участі у конкурсі автобусів, які дообладнані для перевезення пасажирів є незаконною, а рішення конкурсного комітету в частині не допуску позивача до участі у конкурсі та в частині визнання переможцем конкурсу ПрАТ «Немирівське АТП - 10510» незаконними, та такими що підлягають скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

У судовому засіданні представник позивача заявлений адміністративний позов повністю підтримав, надав пояснення згідно з наведеними у позовній заяві та заяві про зміну підстав позову обґрунтуваннями.

Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні щодо адміністративного позову заперечили з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 69-72, а.с. 127-130).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши в сукупності інші докази, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити, з огляду на наступне.

Встановлено, що згідно розпорядження голови Вінницької обласної адміністрації від 02 лютого 2011 року №43 «Про перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування» із змінами, відповідно до вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» виконання функцій організатора пасажирських перевезень покладено на Департамент житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації.

05 червня 2015 року Департаментом житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації прийнято наказ №42 «Про оголошення проведення конкурсу на перевезення пасажирів 10 липня 2015» про розміщення оголошення з проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в звичайному режимі руху на 10 липня 2015 року згідно переліку об'єктів та умов конкурсу.

Перелік об'єктів конкурсу та умови конкурсу були опубліковані 10 червня 2015 року в обласному щотижневику «Події, факти, новини Вінниччини» №23, що підтверджується копією витягу з даної газети (а.с. 55-56).

19 червня 2016 року ФОП ОСОБА_6 подав заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування, а саме: на об'єкт конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656. До заяви було додано: нотаріально завірена копія ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів; перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на маршруті; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що посвідчує внесення плати за участь у конкурсі із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; письмова інформація про наявність або відсутність транспортних засобів, що пристосовані для перевезення осіб з особливими потребами; заповнена анкета відповідно до пункту 32 Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні квартали. Разом з тим, ПрАТ «Немирівське АТП - 10510» було подано документи для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування, а саме: на об'єкт конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.

10 липня 2015 року відбулось засідання конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування відносно об'єкта конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.

Позивача, перевізника ФОП ОСОБА_6 до участі у вищевказаному конкурсі не допустили оскільки він подав конкурсну пропозицію що не відповідає обов'язковим умовам конкурсу, а саме автобус Mercedes-Benz 612 D дообладнаний для перевезення пасажирів.

Переможцем по вищевказаному об'єкту конкурсу визнано ПрАТ «Немирівське АТП - 10510», яке оформлене протоколом №5 від 10 липня 2015 року.

Наказом Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації від 07 серпня 2015 року №64 введено в дію рішення обласного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом від 10 липня 2015 року №5 про визначення переможця конкурсу по об'єктах конкурсу, в т.ч. по маршруту Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.

Зазначене, на думку позивача, порушує його права та інтереси, тому з метою їх захисту звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд враховує наступне.

Так, відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344).

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закон № 2344 основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту спрямовані, зокрема, на створення рівних умов для роботи всіх суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, обмеження монополізму та розвиток конкуренції (ч. 2 ст. 5 Закону № 2344).

Відповідно до ч. 3 ст. 35 Закону перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

В силу вимог ч. 1 ст. 43 Закону № 2344 визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

При цьому згідно із ст. 44 Закону № 2344 організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 45 Закону № 2344 встановлено вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі.

Так, відповідно до частини першої вказаної статті передбачено, що у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

Частина друга містить вичерпний перелік автомобільних перевізників, які не допускаються до участі у конкурсі, а саме:

- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання;

- подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;

- не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;

- передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Статтею 34 Закону № 2344-III встановлено вимоги до автомобільного перевізника, відповідно до яких останній повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання до медичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Таким чином, суд вважає, що Департаментом житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької обласної державної адміністрації правомірно визначено умову конкурсу щодо недопущення до участі у конкурсі автобусів які дообладнані з вантажного транспортного засобу для перевезення пасажирів на об'єкт конкурсу № 116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656.

Статтею 44 Закону № 2344 передбачено, що порядок проведення конкурсів на автобусних маршрутах загального користування визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, яким визначено процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок № 1081).

Цей Порядок є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Згідно з пунктом 17 Порядку у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також умовам проведення відповідного конкурсу.

Як передбачено пунктом 12 Порядку, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який:

1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;

2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;

3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»;

4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;

5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);

6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Системний аналіз положень частини другої статті 45 Закону № 2344 та пункту 12 Порядку свідчить, що вказані норми містять вичерпний перелік автомобільних перевізників, які не допускаються до участі в конкурсі і щодо яких конкурсний комітет приймає рішення про їх недопущення до участі в конкурсі.

Однією із умов конкурсу є не допущення до участі у конкурсі автобусів, які дообладнанні для перевезення пасажирів з транспортних засобів конструктивно призначених для інших цілей для забезпечення належної якості та безпеки перевезень пасажирів на автобусних маршрутах міжміського сполучення.

Позивач, вказав у переліку транспортних засобів, що пропонуються для використанні на об'єкті №116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, номери рейсів 993/994, 655/656: автобус марки MERCEDES-BENZ, моделі 612D, пасажиромісткістю 22/21, VIN код WDB6683531N094480, державний номерний знак AB 6717 AM, рік випуску 2000 та надав копію свідоцтва про реєстрацією транспортного засобу №САЕ 248043 відповідно до вимог пункту 29 Порядку.

У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу, на виконання вимоги пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року №524 (чинний на момент перереєстрації ТЗ), в особливих відмітках вказано, що: «дообладнаний для перевезення пасажирів».

Пунктом 37 Порядку визначено, що організатор перевіряє достовірність інформації, викладеної у заяві та документах визначених пунктом 29 цього Порядку.

На виконання п. 37 Порядку організатором було направлено лист до управління Державної автомобільної інспекції у Вінницькій області від 23 червня 20015 року № 01-11-06/1647 про надання інформації щодо перевізників-претендентів, які Подали документи до участі у конкурсі 10 липня 2015 року. Листом управління Державної автомобільної інспекції у Вінницькій області від 06 липня 2015 року № 9/8308 чітко зазначено, що транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ, моделі 612D, пасажиромісткістю 22/21, VIN код WDB6683531N094480, державний номерний знак AB 6717 AM дообладнаний з вантажного т/з для перевезення пасажирів.

Таким чином, враховуючи, що автобус Mercedes-Benz 612 D є дообладнаний для перевезення пасажирів і не відповідає умовам конкурсу, суд вважає, що конкурсний комітет, керуючись підпунктом 6 пункту 12 Порядку, правомірно прийняв рішення про недопущення перевізника-претендента ФОП ОСОБА_6 щодо об'єкту конкурсу (маршруту): №116 Іллінці АС - Вінниця АС-3 - Дашів АС, рейси 993/994, 655/656, як такого, що подав конкурсну пропозиції, що не відповідає обов'язковим умовам конкурсу.

У зв'язку із тим, що до участі у конкурсі був допущений перевізник-претендент ПрАТ «Немирівське АТП-10510» його було визнано переможцем конкурсу шляхом голосування згідно пункту 13 Порядку.

Крім того, суд не погоджується з доводами позивача про порушення процедури проведення конкурсу, а саме не дотримання термінів оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 28 Порядку № 1081 організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію:

1) найменування організатора та робочого органу;

2) порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу:

на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності;

на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо);

3) умови конкурсу;

4) порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу;

5) кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі;

6) найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі;

7) місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі;

8) місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету;

9) розмір плати за участь у конкурсі;

10) телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення відповідача про оголошення проведення конкурсу на перевезення пасажирів було опубліковано не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку проведення конкурсу та із розміщенням вищевказаної інформації.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), а відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів осіб, які брали участь у справі, оцінивши досліджені у ході розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до переконання про безпідставність позовних вимог ФОП ОСОБА_6, а відтак, у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

З урахуванням вимог ст. 94 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, Вінницький окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Віятик Наталія Володимирівна