Справа: № 826/12050/15 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
Іменем України
17 листопада 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Безименної Н.В.,
суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.
за участю секретаря Авраменко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з питань праці, Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, Головного управління Держпраці у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді
У червні 2015 року позивач звернувся в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до Державної служби України з питань праці, Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, Головного управління Держпраці у Харківській області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:
скасувати наказ № 187-К від 09.06.2014 заступника Голови комісії з реорганізації Держгімпромнагляду України І.Г. Калиновської про звільнення ОСОБА_2 з посади першого заступника начальника Територіального управління Держгімпромнагляду у Харківській області відповідно до п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, у зв'язку зі скороченням штату працівників;
зобов'язати Державну службу України з питань праці поновити ОСОБА_2 на роботі на аналогічній посаді першого заступника начальника Головного управління Держпраці у Харківській області.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Рішення суду вмотивовано тим, що при прийнятті оскаржуваного наказу, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а відтак підстави для скасування даного наказу відсутні.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції залишено поза увагою, що 02 червня 2015 року позивач знаходився на лікарняному.
17 листопада 2015 року позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №25-к від 11.02.2015 ОСОБА_2 призначено на посаду першого заступника начальника Територіального управління Держгірпромнагляду у Харківській області (а.с. 5).
Наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 05.11.2014 № 149 «Про утворення комісії з реорганізації Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки», прийнятим відповідно до постанови КМУ від 10.09.2014 № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» та на виконання розпорядження розпорядження КМУ від 08.10.2014 № 1050 «Про утворення комісій з реорганізації державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки», постанови КМУ від 20.10.2011 № 1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади», затверджено персональний склад комісії з проведення, реорганізації Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (а.с. 23).
Відповідно до постанов КМУ від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 11.02.2015 № 96 «Про затвердження Положення про державну службу України з питань праці» та від 11.02.2015 № 100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки було прийнято наказ від 19.03.2015 № 15 «Про реорганізацію територіальних управлінь Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України» (а.с. 9).
З матеріалів справи вбачається, що 23 березня 2015 року позивач був попереджений про наступне звільнення у зв'язку з реорганізацією (а.с. 7).
02 червня 2015 року позивачу було запропоновано посаду головного спеціаліста відділу організаційного забезпечення та планування діяльності управління інспекційної діяльності від ознайомлення з якою він відмовився, про що складено відповідний акт (а.с. 93).
Листом від 03.06.2015 № 01/16-1138 Міністерством енергетики та вугільної промисловості України погоджено звільнення позивача з посади першого заступника начальника Територіального управління Держгімпромнагляду у Харківській області (а.с. 28).
09.06.2015 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 р. №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», ст.ст. 40, 44, 47, 83, 116 Кодексу законів про працю України, ст. 35 Закону України «Про державну службу», ст. 24 Закону України «Про відпустки» Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України видано наказ №187-к про звільнення ОСОБА_2 із займаної посади відповідно до п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку зі скороченням штату працівників (а.с. 6).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про державну службу» регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.
Він визначає загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про державну службу» державна служба припиняється в т.ч. і на загальних підставах, передбачених Кодексом законів про працю України.
Кодекс законів про працю України визначає правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках, у тому числі, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
Згідно ст. 49-2 КЗпП при вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України "Про зайнятість населення", власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.
Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів визначає Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 р. N 1074.
Відповідно до п. 15 даного Порядку, у разі припинення органу виконавчої влади Кабінет Міністрів України утворює відповідну комісію, затверджує її голову та визначає строк проведення реорганізації або ліквідації.
Головою комісії з припинення органу виконавчої влади затверджується керівник або заступник керівника органу виконавчої влади, що припиняється.
Пунктом 21 Порядку визначено, що Голова комісії, зокрема, забезпечує дотримання порядку звільнення працівників, зокрема тих, що є членами комісії, у тому числі письмово попереджає їх не пізніше ніж за два місяці до звільнення, повідомляє державну службу зайнятості про звільнення працівників із зазначенням їх чисельності, звільняє працівників і забезпечує своєчасний розрахунок з ними під час звільнення, видає відповідні накази та підписує необхідні документи.
Посилання апелянта на те, що з 02 червня 2015 року він знаходився на лікарняному, що підтверджується лікарняним листом та випискою з амбулаторної картки хворого, жодним чином не спростовує факту оголошення пропозиції вакантної посади позивачу в приміщенні Держпраці, в присутності голови Держпраці Р. Чернеги, першого заступника голови Держгімпромнагляду О. Павлюк, начальника відділу персоналу О. Дем'яненко та головного спеціаліста відділу експертизи умов праці департаменту з питань праці Держпраці О.В. Гапон.
Крім того, на підтвердження факту присутності позивача 02.06.2015 в приміщені Державної служби з питань праці, представником відповідача було надано копію окремого доручення, яким позивача зобов'язано прибути до центрального апарату Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України на 10 год. 02.06.2015, наказу про відрядження останнього строком на 3 дні з 01.06.2015 по 03.06.2015 для вирішення організаційних питань функціонування територіальних управлінь Держхімпромнагляду України, пояснення голови Державної служби України з питань праці - Чернега Р.Т. та його заступника - Павлюка О.П.
Також, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта про те, що внаслідок злиття ГУ Держгімпромнагляду України у Харківській області та Державної інспекції з питань праці у Харківській області скорочення штату не відбулося, оскільки це спростовується наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 05.11.2014 № 149 з додатками (а.с. 23-27).
Відповідно до ст.. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 жовтня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 20 листопада 2015 року.
Головуючий суддя: Н.В. Безименна
Судді: В.О. Аліменко
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Кучма А.Ю.
Аліменко В.О.