Справа: № 369/6286/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Волчок А.Я. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
19 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді: Літвіної Н.М., суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.
при секретарі Рафальській І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 15 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про оскарження відмови у доступі до офіційної інформації та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про оскарження відмови у доступі до офіційної інформації та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 15 вересня 2015 року адміністративний позов - задоволено частково.
Визнано дії Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, щодо ненадання запитуваної інформації/документів запитуваних ОСОБА_2 у інформаційних запитах вх. № 2 та вх. № 3 від 05 травня 2015 року - неправомірними.
Зобов'язано Шпитьківську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області надати ОСОБА_2 копію графічної і текстової складових генерального плану села Шпитьки, Мрія та Горбовичі Києво-Святошинського району Київської області, протягом п'яти днів з дня вступу постанови суду в законну силу. У решті позову - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Шпитьківська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 05 травня 2015 року позивачем було направлено до Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області інформаційні запити за вх. № 2, та № 3, в яких просив розпорядника інформації надати наступну інформацію: щодо переліку усіх частин генерального плану села Шпитьки, Мрія та Горбовичі Києво-Святошинського району Київської області; надати копію матеріалів генерального плану села Шпитьки, Мрія та Горбовичі Києво-Святошинського району Київської області, що не мають обмежень в доступі; інформацію про виконання сільською радою вимог п. 11 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме: посилання на сторінку веб-сайту сільської ради, де розміщено матеріали генерального плану села та зазначити, які саме матеріали розміщено; пояснення порядку того, як заявник може ознайомитись із генеральним планом у приміщенні сільської ради (адреса приміщення, дні та години для ознайомлення громадян із генеральним планом тощо), та інформацію про те, які матеріали будуть надані для ознайомлення.
Крім того, ОСОБА_2 просив надіслати запитувану інформацію та документи у встановлений законом строк у письмовому або електронному вигляді на конкретні поштову/електронну адреси.
Між тим, лист від 10 червня 2015 року Шпитьківська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області повідомила, що позивач отримав лист вих. №3 від 12.05.2015 року за підписом сільського голови Грищенко Н. І. в якому йому було повідомлено, що містобудівна документація (генеральні плани населених пунктів Шпитьківської сільської ради) досить об'ємні. Роздивитись карти у друкованих засобах масової інформації неможливо. Свого веб-сайту сільська рада не має. А тому з усіма частинами генеральних планів населених пунктів Шпитьківської сільської ради позивач маєте змогу ознайомитись в години прийому працівниками виконавчого комітету Шпитьківської сільської ради у понеділок та середу з 9.00 год. до 13.00 год. та з 14.00 год. до 17 год.
Вважаючи, що Шпитьківська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області не надала йому повну відповідь на запитувану інформацію звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
За змістом п. п. 3, 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій, а детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до змісту ч. ч. 1, 6, 10, 11 ст. 17 Закону - генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту, а рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.
Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання.
Матеріали генерального плану населеного пункту не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.
Згідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Підстави, на які посилається відповідач у своєму листі від 10 червня 2015 року, відмовляючи в задоволенні інформаційного запиту позивача, відсутні в переліку випадків, визначених положеннями ч. 1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а тому, відповідно, не є підставами, за яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту.
Згідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Враховуючи, що Шпитьківська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області є розпорядником запитуваної позивачем у інформаційних запитах вх. № 2 та вх. № 3 від 05 травня 2015 року інформації, яка за своїм правовим статусом є публічною, а тому відповідачем протиправно не надано позивачу повну інформацію на його запити.
Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області - залишити без задоволення, а постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 15 вересня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 24 листопада 2015 року.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.