Постанова від 14.07.2009 по справі 2-а-1104/09

Справа №2-а-1104/2009р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2009р. Чугуївський міський суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Ковригіна О.С.,

за участю секретаря Андрєєвої В.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в м.Чугуєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УДАІ УМВСУ в Миколаївській області, інспектора ДПС 2-го взводу Жовтневої роти ДПС ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження по справі,-

ВСТАНОВИВ:

28.05.2009р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративною позовною заявою, у якій просив поновити строк на подання заяви про скасування постанови ВЕ №088941 від 15 квітня 2009р. по справі про адміністративне правопорушення, винесеної ІДПС 2-го взводу Жовтневої роти ДПС ОСОБА_2 та скасувати у повному обсязі вищевказану постанову, згідно якої позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510.00грн.

У постанові вказано, що ОСОБА_1 15 квітня 2009р. о 16год. 38хв., керуючи автомобілем НОМЕР_1 на 312км. по автодорозі Дніпропетровськ-Миколаїв, на дорозі, яка має 2 смуги руху в одному напрямку, рухався по крайній лівій смузі, при вільній правій, та його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510.00 грн.

Позивач вважає постанову у справі про адміністративне правопорушення незаконною та безпідставною за таких обставин: у постанові вказано, що позивач рухався по крайній лівій смузі руху, при вільній правій на дорозі, яка має 2 смуги руху в одному напрямку. Замість протоколу про адміністративне правопорушення до постанови було додано фотокартку, на якій зображено фрагмент автомобіля НОМЕР_2, та зазначено дату 15 квітня 2009р., час 16:38:25, швидкість 086км/год. У постанові зазначено, що порушення зафіксовано приладом Візир 0812452. Фіксація порушень за допомогою неавтоматичних засобів фото - чи відео - фіксації (наприклад таких як «Візір») може слугувати лише як допоміжний засіб, за умови обов'язкового зупинення порушника співробітником ДАІ та складання в його присутності протоколу про адміністративне правопорушення, чого в його випадку зроблено не було.

Позивач стверджує, що не порушував вимог Правил дорожнього руху України, не перевищував швидкість руху, а винесення постанови без складання протоколу про адміністративне правопорушення вважає незаконним.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про слухання справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причин неявки суду не представив.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України неявка відповідача, який є суб'єктом владних повноважень не перешкоджає розгляду справи та винесенню рішення на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав:

Згідно вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судовим розглядом справи встановлено, що 15 квітня 2009 р. ІДПС ОСОБА_2 виніс постанову, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 510грн. Підставою для ухвалення постанови є роздруківка даних про фіксацію швидкості. З фототаблиці, на якій зафіксовано перевищення швидкості, незрозуміло, де саме таке порушення було зафіксоване.

Згідно вимог ст.280 КУпАП, посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 258 КУпАП передбачені випадки, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається, а в ч.6 цієї норми зазначено, що у разі виявлення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Таким чином, законодавець передбачив фіксування правопорушення за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів. Такий технічний засіб має бути встановлений стаціонарно та нерухомо, з точним зазначенням його місця знаходження. В матеріалах про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено місце (адреса) такого приладу, що працює в автоматичному режимі.

З постанови від 15.04.2009р. по справі про адміністративне правопорушення вбачається, що дане правопорушення зафіксовано спеціальним приладом «Візір».

Разом з тим, прилад «Візір» не є таким, що працює в автоматичному режимі. Це портативний переносний прилад, який при використанні за призначенням інспектор ДПС тримає у руках. Тому фіксувати швидкість або інші порушення правил дорожнього руху інспектор може перебуваючи в будь якому місці.

Фіксування порушення приладом «Візір» не може виключити того, що саме фіксування мало місце в іншому місці, ніж вказано у постанові, в тому числі за межами міста (на автомагістралі), де швидкість у 86км/год. може бути допустимою. Також такий прилад можна було використати при пересуванні в автомобілі, який рухався у зустрічному з позивачем напрямку безпосередньо після роз'їзду автомобілів, що дозволяє зафіксувати сумарну швидкість автомобілів, які рухаються один від одного.

Саме для запобігання такого роду фальсифікацій законодавець обмежив випадки винесення постанови без складання протоколу випадками фіксування порушень за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів.

В даному випадку протокол про адміністративне правопорушення мав бути складений безпосередньо після виявлення порушення, з врученням його копії позивачу і забезпеченням його прав, передбачених ст.268 КУпАП.

У зв'язку з не складенням протоколу не були забезпечені всебічність, повнота і об'єктивність з'ясування обставин по справі та вирішення її у відповідності з законом.

Матеріали справи не містять доказів правопорушення з боку позивача, який, у свою чергу, будь-які порушення зі свого боку заперечує, а можливість зібрання таких доказів втрачена.

Тому, задовольняючи позов, суд скасовує оскаржувану постанову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.99, 102-103, 159-163 КАС України, ст.ст.247 п.1, 258, 288, 296 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Поновити строк звернення до суду для оскарження постанови про адміністративне правопорушення серії ВЕ №088941 від 15.04.2009р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КпАП України, як, такий, що пропущений з поважних причин.

Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ВЕ №088941 від 15.04.2009р. про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 (п'ятсот десять) гривень.

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КпАП України - закрити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя -