Постанова від 18.11.2015 по справі 912/3212/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" листопада 2015 р. Справа№ 912/3212/14

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Смірнової Л.Г.

суддів: Чорної Л.В.

Кропивної Л.В.

при секретарі судового засідання: Огірко А.О.

за участю представників:

від прокуратури: Вакулюк Д.С. за посвідченням №018332;

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Пахомова А.О. за довіреністю від 30.12.2014;

Розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"

на рішення Господарського суду міста Києва від 30.07.2015

у справі №912/3212/14 (суддя В.І. Пінчук)

за позовом Світловодського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області

до Публічного акціонерного товариства " Укртрансгаз "

про стягнення 208006,30 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 30.07.2015 у справі №912/3212/14 позовні вимоги Світловодського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області до Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" про стягнення 208006,30 грн. задоволено повністю.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу, в сумі 208006 грн. 30 коп., зарахувавши кошти до спеціального фонду Державного бюджету України, спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Павлівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду міста Києва від 30.07.2015 скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до автоматичного розподілу справ між суддями, справу №912/3212/14 за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Смірновій Л.Г., судді Кропивній Л.В., Чорній Л.В.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2015 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 30.09.2015.

Через загальний відділ документального забезпечення Київського апеляційного Господарського суду від представника відповідача надійшли додаткові документи до матеріалів справи.

Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 30.09.2015, у зв'язку з перебуванням суддів ЧорноїЛ.В. та Кропивної Л.В. у відпустці, сформовано для розгляду апеляційної скарги колегію суддів у складі головуючого судді Смірнової Л.Г., суддів Руденко М.А., Дідиченко М.А.

Через загальний відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому останній просив залишити рішення Господарського суду міста Києва від 30.07.2015 без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.09.2015 розгляд апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" відкладено до 18.11.2015.

Через загальний відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю представника позивача.

Через загальний відділ документального забезпечення Київського апеляційного господарського суду від представника відповідача надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи документів.

Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 18.11.2015, у зв'язку з виходом суддів ЧорноїЛ.В. та Кропивної Л.В. з відпустки, а також формування постійного складу судових колегій Київського апеляційного господарського суду, сформовано для розгляду апеляційної скарги колегію суддів у складі головуючого судді Смірнової Л.Г., суддів Чорної Л.В., Кропивної Л.В.

У судове засідання 18.11.2015 з'явились представники прокуратури та відповідача.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, просив рішення Господарського суду міста Києва від 30.07.2015 скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник прокуратури заперечив проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, просив рішення першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Оскільки, всі учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, проте представники позивача не скористалися своїми правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), та виходячи з того, що явка учасників апеляційного провадження судом апеляційної інстанції обов'язковою не визнавалася, а участь в засіданні суду є правом, а не обов'язком сторони, Київський апеляційний господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за відсутності представників позивача.

Відповідно до статті 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу, також апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення господарського суду у повному обсязі.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи, Київський апеляційний господарський суд встановив наступне.

В обґрунтування своїх позовних вимог Світловодський міжрайонний прокурор посилається на те, що Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області 28.05.2014 на підставі наказу від 26.05.2014 № 290 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Кременчуцького лінійного виробничого управління магістральних газопроводів (далі - Кременчуцьке ЛВУМГ) філії " Управління магістральних газопроводів "ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ" Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ".

Як вбачається з Положення, Кременчуцьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів є структурним підрозділом філії " Управління магістральних газопроводів "ЧЕРКАСИТРАНСГАЗ" Публічного акціонерного товариства " УКРТРАНСГАЗ ", який включений до його складу внаслідок реорганізації ДК " Укртрансгаз " НАК "Нафтогаз України" шляхом перетворення, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 N 360-р "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії " Нафтогаз України ", наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України " Про реорганізацію Дочірньої компанії " Укртрансгаз " Національної акціонерної компанії " Нафтогаз України " від 18.07.2012 № 530.

Кременчуцьке ЛВУМГ не є юридичною особою та здійснює частину функцій філії, що відповідає статутним цілям Товариства, на основі та відповідно до чинного законодавства України та положення.

Під час перевірки було встановлено, що підприємством здійснюється централізоване водопостачання за відсутності дозволу на спеціальне водокористування. Так, дія вказаного дозволу №10020 А/Кір, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області 03.02.2011, закінчилась 23.12.2013. Новий дозвіл підприємством не отримано. Таким чином, в період з 24.12.2013 по 28.05.2014 підприємством здійснювався забір води без дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до приписів статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Статтею 49 вказаного Кодексу передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Частиною 3 ст. 110 Водного кодексу України передбачена відповідальність за порушення водного законодавства, в тому числі за порушення правил спеціального водокористування.

Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства ( ст. 111 Кодексу).

Результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 28.05.2014 р. № 07-105, внесено припис від 28.05.2014.

На підставі розрахунку від 04.06.2014 про розмір відшкодування збитків, заподіяних державі КС "Задніпровська " Кременчуцького ЛВУМГ внаслідок самовільного водокористування за період з 24.12.2013 по 28.05.2014 без дозволу на спеціальне водокористування, підприємством здійснено забір 3154 куб. м. води, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища ", п. 9 ст. 44, ст. ст. 48, 110, 111 Водного кодексу України.

Відповідно до п. 1.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, з останніми змінами від 15.06.2012, зазначеною методикою встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів ( дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води). Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Виходячи із положень п. 1.7 Методики самовільне водокористування - це здійснення спеціального водокористування без наявності відповідного дозволу на нього (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води для скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).

Державною екологічної інспекцією у Кіровоградській області за формулою, зазначеною в п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 № 389, розраховано розмір збитків, заподіяних довкіллю внаслідок самовільного водокористування, який становить 208006 грн. 30 коп.

Зазначені збитки підприємством до цього часу добровільно не сплачені.

Згідно з вимогами ст. ст. 66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не завдавати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України " Про охорону навколишнього природного середовища " підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Крім того, згідно ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

В абзаці 2 п. 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 6 «Про судове рішення» зазначено: «Рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідальності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі».

За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд не вбачає підстав для скасування рішення Господарського суду міста Києва від 30.07.2015 у справі №912/3212/14.

Керуючись ст. ст 99, 101, 102, 103, 104, 105, Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на рішення Господарського суду міста Києва від 30.07.2015 у справі №912/3212/14 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 30.07.2015 у справі №912/3212/14 залишити без змін.

3. Матеріали справи №912/3212/14 повернути до Господарського суду міста Києва.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий суддя Л.Г. Смірнова

Судді Л.В. Чорна

Л.В. Кропивна