донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
23.11.2015 р. справа №908/4442/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: судді при секретарі за участю представників сторін від позивача: від відповідача:ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 за довіреністю не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства “Державний експортно - імпортний банк України” (Акціонерне товариство “Укрексімбанк”) в особі Філії АТ “Укрексімбанк”у м . Донецьку
на рішення господарського судуЗапорізької області
від08.10.2015р.
у справі№908/4442/15
за позовом Публічного акціонерного товариства “Державний експортно - імпортний банк України” (Акціонерне товариство “Укрексімбанк”) в особі Філії АТ “Укрексімбанк”у м . Донецьку
до про Публічного акціонерного товариства “Топаз”, м. Запоріжжя стягнення 55904500,89грн.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 08.10.15р. по справі №908/4442/15 позов ПАТ “Державний експортно - імпортний банк України” (Акціонерне товариство “Укрексімбанк”) в особі Філії АТ “Укрексімбанк” у м . Донецьку до ПАТ “Топаз”, м. Запоріжжя про стягнення 55904500,89грн. задоволено частково. Стягнуто з ПАТ “Топаз”, м. Запоріжжя на користь ПАТ “Державний експортно - імпортний банк України” (Акціонерне товариство “Укрексімбанк”) в особі Філії АТ “Укрексімбанк” у м . Донецьку 39995437грн. 81 коп. простроченої заборгованості за основним боргом, суму 9040079 грн. 94 коп. простроченої заборгованості по процентам, суму 252360грн. 69 коп. простроченої заборгованості з комісії за управління, суму 64430 грн. 55 коп. витрат зі сплати судового збору. У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Оскаржуючи рішення господарського суду Запорізької області від 08.10.15р. у справі №908/4442/15 ПАТ “Державний експортно - імпортний банк України” (Акціонерне товариство “Укрексімбанк”) в особі Філії АТ “Укрексімбанк” у м. Донецьк просить задовольнити апеляційну скаргу, рішення скасувати в частині відмови у задоволенні вимог про стягнення пені на прострочену заборгованість за основним боргом в сумі 5192741,01 грн., пені на прострочену заборгованість за процентами в сумі 1385961,23 грн., та пені на прострочену заборгованість з комісії за управління в сумі 37925,21 грн., та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі. При цьому посилається на те, що рішення господарського суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та ст. 43 ГПК України “оцінка доказів”. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про стягнення пені, суд дійшов висновку, що пеня за несвоєчасне погашення зобов'язань підпадає під дію мораторію щодо нарахування пені на основну суму заборгованості за кредитними зобов'язаннями, встановленого Законом України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”. Проте на дату прийняття рішення по справі розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.14р. №1079-р є чиним, а перелік населенних пунктів на території яких здійснюється антитерористична операція не є визначеним.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів встановила.
Між ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” в особі Філії АТ “Укрексімбанк” у м. Донецьку та ПАТ “Топаз” м. Запоріжжя укладено кредитний договір №5114К3 від 18.02.2014р., відповідно до умов якого банк надає позичальнику кредит, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти за кредитом, комісії та інші платежі за цим договором. Кредит надається позичальнику: шляхом відкриття невідновлюваної кредитної лінії, для поповнення обігових коштів (п. 2.2, п. 2.5).
Пунктом 2.3.1 договору визначено ліміт кредитної лінії: 40000000 грн.
Пунктом же 2.4 договору встановлено кінцевий термін погашення кредиту: 15.07.2014р.
Відповідно до п. п. 3.1.2, п. п. 3.1.4 договору розмір процентної ставки за кредитом становить 20,6% річних. Проценти за кредитом нараховуються протягом усього строку користування кредитом на залишок основного боргу на кінець календарного дня за кожний день користування кредитом на основі банківського року.
Згідно з п.п. 3.2.1.1, п.п. 3.2.1.2, п.п. 3.2.1.3 договору розмір ставки комісії за управління 0,035% від ліміту кредитної лінії, зазначеного у підпункті 2.3.1 цього договору. Розмір ставки комісії за управління змінюється у випадках та в порядку, що передбачені у пункті 4.3 цього договору. Комісія за управління нараховується починаючи з дати набуття чинності цим договором відповідно до підпункту 14.1.1 цього договору і закінчуючи датою повного виконання зобов'язань з погашення кредиту (включно), але не більше 90 днів з дати повного погашення кредиту, визначеної згідно з пунктом 6.4 цього договору. Комісія нараховується пропорційно кількості днів дії ліміту кредитної лінії / основного борну (у випадках, передбачених другим абзацом підпункту 3.2.1.1 цього договору), кількості календарних днів у місяці, на який припадає період нарахування комісії за управління.
У п.п. 4.3.1.1 визначено, що у разі порушення позичальником умов договору, визначених підпунктом 9.2.23 цього договору, розмір ставки комісії за управління, визначений у підпункті 3.2.1.1 цього договору, збільшується на 0,2 процентних пункти у разі невиконання будь-якої із визначених підпунктом 9.2.23 показників та встановлюється на визначені в даному пункті періоди.
У рамках цього договору банк відкриває для позичальника такі рахунки: (а) 2062901511708 - позичковий рахунок; (б) 3739901511708 - для сплати процентів за кредитом, комісій та інших платежів за цим договором (п. п. 5.11 договору)
Повне погашення кредиту має бути здійснене позичальником, зокрема, у термін, зазначений у пункті 2.4 договору (п.п. 6.4.1).
Відповідно до п. 6.6 договору сплата процентів за кредитом здійснюються позичальником з 1 по 7 число кожного місяця у січні та травні - по 15 число). Протягом цього періоду сплачуються проценти за кредитом за попередній місяць. Проценти за кредитом за останній місяць користування кредитом мають бути сплачені позичальником не пізніше наступного банківського дня за днем повного погашення основного боргу.
Згідно з п. 6.7 договору сплата комісії за управління має здійснюватись позичальником з 1 по 7 число кожного місяця (у січні та травні - по 15 число). Протягом цього періоду сплачується комісія за управління за попередній місяць. Комісія за управління за останній період такої комісії (останній місяць користування кредитом або, у разі невиконання позичальником зобов'язань погашення основного боргу, місяць, у який наступить 90-й день з кінцевого терміну погашення кредиту, визначеного договором) має бути сплачена позичальником не пізніше дати, яка наступить пізніше: у банківський день, наступний за датою повного погашення основного боргу, або 90-й день з дати повного погашення кредиту, визначеної відповідно до пункту 6.4 цього договору.
У разі порушення термінів/строків погашення кредиту, процентів за кредитом, комісії за управління, інших платежів за цим договором, такі зобов'язання вважаються простроченими (п. п. 6.13).
Договір набуває чинності з дати його підписання повноваженими представниками обох сторін та скріплення відбитками печаток сторін та діє до 16.07.2014р. У разі, якщо у вищезазначений термін, зобов'язання за цим договором не будуть виконані, договір залишається чинним до дати повного виконання сторонами зобов'язань за цим договором ( п.п. 14.1.1, п.п. 14.1.2 ).
З матеріалів справи вбачається,що на виконання умов договору, позивач у період з 19.02.2014р. по 26.03.2014р. надав відповідачу кредитні кошти в загальному розмірі 40000000 грн., що підтверджено меморіальними ордерами, які містяться в матеріалах справи.
Відповідач, у встановлений договором строк, до 15.07.2015р. включно, кредитні кошти в повному обсязі не повернув, погасивши лише суму 4562,19 грн. Крім того, не сплачував проценти за кредитом та комісію за управління кредитною лінією.
У зв'язку з невиконанням у ІІ кварталі 2014р. обов'язку, передбаченого п.п. 9.2.23 кредитного договору, а саме: ненадання фінансової звітності, з 01.08.2014р. банком був збільшений розмір комісії за управління на 0,2%, у відповідності до п. п. 4.3.1 договору.
За матеріалами справи станом на 28.07.2015р. у відповідача утворилась прострочена заборгованість по кредиту в розмірі 39995437,81 грн., прострочена заборгованість по процентам в розмірі 9040079,94 грн. та прострочена заборгованість з комісії за управління в розмірі 252360,69 грн.
Статтею 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальнику у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Факт наявності простроченої заборгованості у відповідача перед позивачем по кредиту в розмірі 39995437,81 грн., простроченої заборгованості по процентам в розмірі 9040079,94 грн. та простроченої заборгованості з комісії за управління в розмірі 252360,69 грн. підтверджується матеріалами справи і не оспорюється відповідачем.
Таким чином, судом першої інстанції правомірно стягнуто з відповідача на користь позивача суми 39995437,81 грн. - простроченої заборгованості за основним боргом, суми 9040079,94 грн. - простроченої заборгованості по процентам, суми 252360,69 грн. - простроченої заборгованості з комісії за управління є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У п.10.2 договору сторони визначили, що у випадку невиконання (несвоєчасного виконання) позичальником будь-яких грошових зобов'язань, визначених цим договором, позичальник сплачує банку пеню, що нараховується на суму невиконаних (неналежним чином виконаних) зобов'язань з розрахунку фактичної кількості прострочених днів у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, за кожен день прострочення, включаючи день виконання відповідних грошових зобов'язань.
Разом з тим, згідно приписів ст. 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” до вимог про стягнення пені на прострочену заборгованість за основним боргом у сумі 5192741,01грн., пеня за прострочену заборгованість за процентами у сумі 1385961,23 грн., пеня на прострочену заборгованість з комісії за управління у сумі 37925,21грн., підлягає застосуванню мораторій, тому господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те. що вимоги позивача про стягнення пені в сумі 6616627,45 не підлягають задоволенню.
За приписами ст.1 наведеного Закону, періодом проведення антитерористичної операції визначено час між датою набрання чинності Указом Президента України “Про введення в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014р. № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Вказаним Законом, який є спеціальним, дія якого поширюється лише на визначене коло суб'єктів, визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Листом від 27.10.2014р. №18-112/64138 Національний банк України нагадав всім банкам про необхідність суворого і безумовного дотримання вимог Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та повідомив, що невиконання законних вимог є підставою для застосування для порушників адекватних заходів впливу.
Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у десятиденний строк з дня опублікування Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України ” від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 р. затверджено Перелік населених пунктів, до якого включено м. Донецьк.
05.11.2014р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р, яким зупинено дію розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 р. № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція ”.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 р., яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 р. у справі №826/18327/14 за адміністративним позовом ТОВ “Тар Альянс” до Кабінету Міністрів України визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р. “Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України” від 30.10.2014 р. № 1053-р”.
Відповідно до ч. 3, 5 ст. 254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України К/800/19383/15 від 28.07.2015р. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.01.2015 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 р. скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Проте, Указом Президента України від 14.04.2014 р. №405/2014 відповідно до ст. ст. 107, 112 Конституції України введено в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".
Відповідно до ст. ст. 10, 11 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" антитерористична операція проводиться лише за наявності реальної загрози життю і безпеці громадян, інтересам суспільства або держави у разі, якщо усунення цієї загрози іншими способами є неможливим. Рішення щодо проведення антитерористичної операції приймається залежно від ступеня суспільної небезпеки терористичного акту керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України за письмовим дозволом Голови Служби безпеки України або керівником координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України за письмовим дозволом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим з Головою Служби безпеки України. Про рішення щодо проведення антитерористичної операції негайно інформується Президент України.
Згідно з ч. ч. 1, 7 ст. 4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" координацію діяльності суб'єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.
Статтею 1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" встановлено, що районом проведення антитерористичної операції є визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
Відповідно до рішення РНБО України від 13.04.2014р., введеного в дію Указом Президента України від 14.04.2014 р. № 405/2014, Антитерористичним центром при Службі Безпеки України, видано наказ від 07.10.2014р. №33/6/а “Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення ”, згідно якого визначено районом проведення антитерористичної операції Донецьку та Луганську області з 07.04.2014 р.
Отже, проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 07.04.2014 р. визначено компетентним органом у сфері боротьби з тероризмом.
Крім того,з прийняттям Кабінетом Міністрів України Розпорядження № 1079-р від 05.11.2014 р. не скасовується Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та не робить його недійсним.
Законом України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, який є чинним, на час проведення антитерористичної операції встановлено мораторій щодо нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року. Дію даного Закону в частині введення мораторію зупинено не було.
. Закріплене в ст.2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції ” право юридичної особи не може бути ілюзорним та носити декларативний характер.
Так, згідно представлених відповідачем статутних документів, 08.10.2014р. внесено зміни щодо місцезнаходження ПАТ “Топаз”, а саме: 69071, м. Запоріжжя, вул. Магістральна, 84. Станом же на час укладення кредитного договору і до 07.10.2014р. включно, місцезнаходженням відповідача було: 83012, м. Донецьк, вул. Соколина, 1-А, де він і провадив свою господарську діяльність.
Отже, з урахуванням визначеної компетентним органом території проведення антитерористичної операції та терміну її проведення, колегія суддів дійшла обгрунтованого висновку про те, що норми даного закону щодо введення мораторію на нарахування пені підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
За таких обставин, посилання скаржника на те, що перелік населенних пунктів на території яких здійснюється антитерористична операція не є визначеним не може бути прийнято до уваги.
З огляду на наведене, рішення господарського суду відповідає матеріалам справи, приписам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Керуючись ст. 103, 104,105 ГПК України, судова колегія
Рішення господарського суду Запорізької області від 08.10.15р. у справі №908/4442/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Головуючий А.М. М'ясищев
Судді Т.Д. Геза
ОСОБА_2
Надруковано 5 прим.:
1 прим.- позивачу
1 прим. - відповідачу
1 прим. - у справу
1 прим. - ДАГС
1 прим. - ГСДО