ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення заяви без руху
25 листопада 2015 року м. Київ № 826/17276/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., ознайомившись із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі
за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України
до третя особа Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Приватне підприємство "Вадім"
про скасування постанови,
Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві, третя особа - Приватне підприємство "Вадім" про скасування постанови від 29.10.2014 року ВП № 44906655 про накладення на Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві штрафу у розмірі 680 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.11.2014 № 826/17276/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2015, визнано протиправною та скасовано постанову від 29.10.2014 року ВП № 44906655, прийняту державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Магдою Світланою Григорівною, відповідно до якої на Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві накладено штраф у розмірі 680 грн.
24.11.2015 Приватне підприємство "Вадім" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2014 року в адміністративній справі № 826/17276/14, в якій просить скасувати таку постанову та винести нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
В частині другій статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що не пізніше наступного дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя перевіряє її відповідність вимогам статті 248 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими обставинами.
Відповідно до частини першої статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами подається в письмовій формі.
Згідно із частиною четвертою статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України, до заяви додаються копії заяви відповідно до кількості осіб, які брали участь у справі, та документ про сплату судового збору.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" (редакція від 28.11.2013) ставка судового збору за подання до адміністративного суду: адміністративного позову: майнового характеру складала 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" було встановлено розмір мінімальної заробітної плати, яка з 01.01.2014 становила 1 218,00 грн.
Отже, за подання адміністративного позову про визнання протиправною та скасування постанови від 29.10.2014 року ВП № 44906655, якою на Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві накладено штраф у розмірі 680 грн. необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 1827,00 грн.
Таким чином, судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами становить 2009,70 грн. (1827,00 х 110%).
Водночас, заявник: Приватне підприємство "Вадім" надало суду квитанцію № 277 від 06.05.2015 на суму 36,54 грн.
Відповідно до частини третьої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 248 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Для виправлення недоліків позовної заяви позивачу слід надати оригінал документу на підтвердження сплати судового збору в розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1.Залишити заяву Приватного підприємства "Вадім" про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без руху.
2.Встановити позивачу 5-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили на усунення недоліків заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами .
3.Попередити позивача про те, що у разі, якщо недоліки не буде усунуто у встановлений судом строк, заяву буде повернуто відповідно до пункту першого частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4.Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Огурцов