Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
м. Южноукраїнськ, вул. Дружби народів, 3a, 55001, (05136)5-66-16
Справа № 2а-256/2010p.
19 травня 2010 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області у складі: головуючого - судці БОБРОВСЬКОГО І.М.
при секретарі ЗАЦЕПІНІЙ І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнську справу в порядки .міністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до інспектора ДПC 2-го взводу Коблевської роти ДПС Управління ДАІ УМВС України в Миколаївській області ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення інспектора ДПС та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспектора 2-го ДПС взводу Коблевської роти ДПC Управління ДАІ УМВС України в Миколаївській області молодшого сержанта міліції ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення інспектора ДПС та скасування постанови серії BE № 072068 від 21.04.2010 року. Мотивує свої вимоги тим, що згідно до зазначеної станови, його визнано винним в скоєнні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 255.00 гривень. Вважає, що постанова незаконна, так як він не допускав порушень правил дорожнього руху.
В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги просить про задоволення позову, пояснив, що 21.04.2010 року о 05.55 год. на своєму автомобілі "SUZUKI GRAND VITARA" державний номер BE 5353 AI, рухався на автодорозі М-14 "Одеса-Новоазовськ" коли на 185 км був зупинений інспектором 2-го взводу ДПС Коблевської роти ДПС УДАІ УМВС України в іколаївській області ОСОБА_2, який склав відносно нього протокол про адміністративне правопорушення серії BE № 192074 про притягнення до адміністративної повідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП за перевищення встановлених обмежень швидкості руху в населеному пункті с. Нечаяне, позначеному дорожнім знаком 5.45. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, він порушив п.12.4 Правил дорожнього руху, оскільки його автомобіль рухався зі швидкістю 90 км/год., при допустимій 60 км/год., перевищивши встановлені обмеження швидкості на 30 км/год. Швидкість вимірювалась приладом «Іскра». Постановою серії № 072068 від 21.04.2010 року його визнано винним у вчиненні адміністративного івопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 255.00 грн.. З рішенням інспектора не згоден, вважає його безпідставним, протиправним, а постанову про накладення адміністративного стягнення такою, що підлягає суванню. Вказує, що в якості основного доказу його вини у перевищенні швидкості було пред'явлено прилад «Іскра», на екрані якого було зображено швидкість автомобіля 90 км/год. Але він рухався у загальному потоці автомобілів і ідентифікувати вказану швидкість не можливо оскільки на приладі не вказано ні державного номеру автомобіля, ні часу коли було зафіксовано вказану швидкість, а за таких умов різниця у кілька секунд може означати, що насправді приладом було зафіксовано швидкість іншого автомобіля, який рухався у кількох десятках метрах від його омобіля. Крім того пояснив, що наряд ДПС знаходився в 400-х метрах від дорожнього знаку "Нечаяне", під високовольтною лінією електропередач, що призводить до недостовірних показників самого приладу та суперечить його технічним вимогам з експлуатації. Під час вимірювання швидкості руху інспектор ДПС тримав вимірювальний пристрій у руці, що робить неможливим рух назустріч автомобілю, швидкість якого вимірюється, внаслідок чого відносна швидкість, зафіксована приладом, збільшується. Просить визнати протиправним рішення інспектора 1-го взводу ДПС Коблевської роти ДПС УДАІ УМВС України в Миколаївській області ОСОБА_2 про притягнення його до адміністративної відповідальності та скасувати постанову серії BE № 072068 від 21.04.2010 року про накладення адміністративного стягнення.
Відповідач - інспектор ДПС 2-го взводу Коблевської роти ДПС Управління ДАІ УМВС України в Миколаївській області ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи у його відсутність не надходило, що дає можливість розглянути справу у його відсутність на підставі наявних доказів, у відповідності до ч.4 ст.128 КАС України.
Вислухавши позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що згідно до постанови серії BE № 072068 від 21.04.10 року, ОСОБА_1, 21.04.2010 року о 05.55 год., на 185 км автодороги М-14 "Одеса- Новоазовськ" керуючи автомобілем "SUZUKI GRAND VITARA" державний номер BE 5353 AI, рухався зі швидкістю 90 км/год., швидкість вимірювалась приладом "Іскра-1" №19542, повірка до 04.12.2010 року, чим порушив п.12.4 Правил дорожнього руху і його визнано винним в скоєнні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 255.00 гривень.
Згідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Частиною четвертою даної статті передбачено, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний надати суду всі документи і матеріали, які у нього маються і можуть бути використані, як докази по справі.
Позивач заперечує проти змісту постанови, указує на відсутність об'єктивних доказів скоєння ним правопорушення.
Оскільки відповідач в судове засідання не з'явився та інших доказів про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення не надав, суд вправі вирішити справу на підставі доказів, що є в ній.
Стаття 251 КУпАП визначає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожньог о руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до п.4.2 Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху від 26 лютого 2009 року №77, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.04.2009 року за №374/16390, яка розроблена відповідно до вимог КУпАП і встановлює порядок провадження у справах про адміністративні провадження, та порядок їх обліку, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються письмові пояснення свідків правопорушення.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії BE № 138169 від 26.03.2010 року в графі - «Пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності», правопорушник власноруч написав, що не згоден з вказаним правопорушенням, проте інспектором не були допитані свідки правопорушення, та пояснення не долучені до матеріалів справи.
Слід зазначити, що розгляд справи на місці, без підготовки та надання особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, часу для звернення за правовою допомогою, подання документів, які характеризують особу, інших доказів по справі, що могли б істотно вплинути на прийняте у справі рішення - не тільки порушує права правопорушника, передбачені ст. 268 КУпАП, але й призводить до того, що при прийнятті рішення про накладення адміністративного стягнення не враховано особу, матеріальний стан та інші обставини, які слід враховувати при призначенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП.
Крім того, згідно ст.280 КУпАП орган (посадові! особа) при розгляді справи пре адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальності, чи заподіяні майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що маюі значення для правильного вирішення справи.
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку про обгрунтованість доводів позивача ОСОБА_1 щодо відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП, оскільки матеріали справи не містять належних доказів вчинення ним адміністративного правопорушення.
За таких обставин суд вважає, що позивача не обґрунтовано притягнуто до адміністративної відповідальності у зв'язку з чим вважає за необхідне визнати протиправним
рішення інспектора 2-го взводу ДГІС Коблевської роти ДПС УДАІ УМВС України в Миколаївській області ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1О та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення серії ВЕ № 072068 від 21.04.2010 року за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора 2-го взводу Коблевської роти ДПС Управління ДАІ УМВС України в Миколаївській області ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення інспектора ДПС та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, задовольнити.
Постанову серії ВЕ № 072068 від 21.04.2010 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 255.00 грн., скасувати.
Провадження по адміністративній справі, з розгляду протоколу про адміністративне правопорушення серії ВЕ №192074 від 21.04.2010 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 122 КпАП України - закрити, на підставі п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Южноукраїнського міського суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
ОСОБА_3
Суддя