Номер провадження 2-а/754/373/15
Справа №754/10605/15-а
Іменем України
12 серпня 2015 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Журавська О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з проханням зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та допомоги для оздоровлення, у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, починаючи з 27.05.2015.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва у наданих письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до ст. 37 зазначеного Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» затверджені схеми посадових окладів працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, а також розмірі надбавок за ранги державних службовців, дипломатичні ранги та спеціальні звання. Згідно затвердженої форми довідки, такі виплати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення та індексація, не включаються до структури заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Деснянському районі в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 60 % від заробітної плати державного службовця з 27 травня 2015 року.
У липні 2015 року позивач звернувся до Пенсійного фонду з проханням перерахунку йому пенсію згідно Закону України «Про державну службу», а саме обчислити пенсію з урахуванням інших виплат, а саме матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та допомоги для оздоровлення, у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, проте листом від 08.07.2015 йому було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Так, відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в даних правовідносинах мають перевагу спеціальні норми Закону, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та вважає, що матеріальна допомога та індексація, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, повинна бути врахована при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
При таких обставинах, дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, індексації суд вважає неправомірними, а вимоги позову в цій частині такими, що підлягають задоволенню.
Зокрема, вимоги позову щодо зазначення грошового еквіваленту матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення, індексації суд вважає необґрунтованими, не доведеними та такими що не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. 2, 18, 9, 69-71, 93, 94, 97, 99, 100, 104, 158-162, 163, 183-2 КАС України, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -
Позов - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю у відповідності до Закону України «Про державну службу», неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум, зазначених у довідках за № 2102-13/355 від 26.05.2015р., № 2102-13/356 від 26.05.2015р., № 2102-13/360 від 26.05.2015р. матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та допомоги для оздоровлення, індексації заробітної плати, починаючи з 27.05.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя