Номер провадження 2-а/754/241/15
Справа №754/5932/15-а
Іменем України
08 жовтня 2015 року Деснянський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Журавської О.В.
з участю секретаря - Лісовської А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві, третя особа Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Києва про визнання дії неправомірними та вчинення відповідних дій, суд
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача щодо виконання рішення суду на підставі виконавчого листа Деснянського районного суду м. Києва №2а-2355/2010 р. від 22.08.2014 р. неправомірними, зобов'язання відповідача на підставі зазначеного виконавчого листа провести виконання рішення суду щодо здійснення з 01.04.2010 р. боржником УПФУ в Деснянському районі м. Києва перерахунку пенсії із застосуванням механізму перерахунку по стажу із заробітної плати (доходу), з якої обчислюється пенсія з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік в розмірі 1650, 43 грн. згідно ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви позивача про перерахунок пенсії по стажу від 29.03.2010 р., яка повністю відповідає додатку 4 до п. 37 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України за №22-1 від 25.11.2005 р. з метою відновлення вищезазначеного права в повному обсязі.
Свої вимоги мотивує тим, що 03.09.2014 р. державним виконавцем було прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа №2а-2355/10, виданого Деснянським районним судом м. Києва 22.08.2014 р. Постановою державного виконавця від 08.12.2014 р. зазначений виконавчий лист повернуто стягувачу на підставі п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження». Позивач не погоджується з діями державного виконавця, посилаючись на те, що останній неправомірно прийняв виконання боржником рішення суду, так як проведений перерахунок здійснений УПФУ в Деснянському районі м. Києва з порушенням норм чинного законодавства та всупереч його заявам.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на викладене в позовній заяві та на те, що при проведенні перерахунку пенсії третя особа - УПФУ в Деснянському районі м. Києва порушило його право на визначення механізму проведення перерахунку пенсії та порушило право на проведення перерахунку пенсії по стажу, на якій має право кожний громадянин держави України, замість того, щоб провести перерахунок пенсії по стажу на підставі законної заяви про перерахунок пенсії
Представник відповідача - Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві в судове засідання не з'явився, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи повідомлявся належним чином.
Представник третьої особи - УПФУ в Деснянському районі м. Києва в наданих в судовому засідання запереченнях заперечував щодо вимог позовної заяви, посилаючись на те, що перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» провадиться лише на підставі поданої пенсіонером заяви та на підставі Постанови Деснянського районного суду м.Києва від 16 грудня 2010 року.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Деснянському районі м. Києва.
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 16.12.2010 р. визнано неправомірними дії УПФУ в Деснянському районі м. Києва щодо перерахунку та виплати позивачу щомісячної державної пенсії. Зобов'язано УПФУ в деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік в розмірі 1 650, 43 грн. починаючи з 01.04.2010 р.
16.06.2011 р. ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду зазначену постанову суду залишено без змін.
22.08.2014 р. Деснянським районним судом м. Києва видано виконавчий лист № 2а-2355/10 на підставі зазначених постанови та ухвали судів.
Постановою державного виконавця Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві від 03.09.2014 року відкрито виконавче провадження з виконання зазначеного виконавчого листа.
08.12.2014 р. державним виконавцем Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві винесено постанову про повернення виконавчого листа 2а-2355/10 від 22.08.2014 р. стягувачу на підставі п. 9 ч. 1 ст 47 Закону України «Про виконавче провадження».
Зазначеною постановою встановлено, що у відповідності до повідомлення УПФУ в Деснянському районі м. Києва від 07.10.2014 р. №6945/06-1, позивачу проведено перерахунок пенсії, відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік в розмірі 1 650, 43 грн. починаючи з 01.04.2010 р.
Вирішуючи питання щодо вимог позивача суд враховує те, що відповідач не є тим органом, що призначає, здійснює перерахунок пенсії позивачу та перевіряє правильність зазначеного розрахунку. При цьому вказані функції покладені на управління пенсійного фонду, в якому позивач перебуває на обліку.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з частиною першою статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до частин першої - третьої статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.
У відповідності до ч. 3 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" У разі отримання документального підтвердження про повне виконання рішення боржником до початку його примусового виконання державний виконавець закінчує виконавче провадження в порядку, встановленому цим Законом.
У відповідності до п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 «про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою» якщо рішенням зобов'язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/або виплатити кошти, відповідальна особа разом з повідомленням надсилає боржнику або органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, копію рішення для здійснення нарахування суми коштів, що підлягає виплаті заявнику. Про здійснення нарахування боржник або орган державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, зобов'язаний повідомити відповідальній особі протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення із наданням відповідного документа про здійснення нарахування, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.
Згідно з п. 11 зазначеної Постанови якщо рішення виконано боржником або в інший спосіб в повному обсязі, таке рішення підлягає поверненню заявнику протягом семи робочих днів з дня одержання відповідного документального підтвердження, про що вноситься запис до Реєстру. Одночасно з рішенням заявнику надсилаються копії документів, що підтверджують виконання рішення в повному обсязі.
Ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає права та обов'язки державного виконавця.
Як вбачається з позовної заяви позивач просить визнати дії відповідача неправомірними, посилаючись на неправомірні дії боржника, а саме невірно проведений останнім перерахунок пенсії.
Зокрема, у відповідності до вище зазначених правових норм, не передбачений обов'язок державного виконавця здійснювати перевірку правильності перерахунку пенсії при виконанні боржником в добровільному порядку рішення суду.
Згідно з ч. 1 -ч. 3 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються
Будь-яких конкретних правових доказів, які б свідчили про те, що саме державним виконавцем порушені права позивача, останнім в позовній заяві не міститься, зокрема, не міститься вимог про визнання незаконною постанови державного виконавця про повернення виконавчого документа стягувачу, а обґрунтування вимог позову містить лише посилання не неправомірні дії УПФУ в Деснянському районі в м. Києва щодо здійснення перерахунку пенсії.
Суду не вбачає підстав для визнання саме дій відповідача - Головного управління юстиції у м.Києві неправомірними та вимоги щодо зобов'язання останнього провести виконання рішення суду та, як випливає з позовної заяви, зобов'язання державного виконавця провести перерахунок пенсії.
За таких обставин, правові підстави для задоволення адміністративного позову, пред'явленого саме до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві, відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 17, 158-164 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Деснянський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя